160. rocznica Powstania Styczniowego

W 2023 roku przypada 160. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. W całym kraju zaplanowano uroczystości poświęcone uczczeniu najdłuższego zrywu niepodległościowego w epoce porozbiorowej, w który zaangażowali się przedstawiciele wszystkich warstw społeczeństwa polskiego. Powstanie to odcisnęło się mocno na ówczesnych stosunkach międzynarodowych, wreszcie spowodowało ogromny przełom społeczny i ideowy w dziejach narodowych, co wywarło decydujący wpływ na rozwój nowoczesnego społeczeństwa polskiego.

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim także przygotowała ciekawy program, obejmujący lokalne aspekty Powstania Styczniowego, w tym m.in. spotkania regionalne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Szczegółowy program ogłosimy już wkrótce, tymczasem zachęcamy do regularnego odwiedzania strony https://powstanie1863-64.pl/, opracowanej przez Muzeum Historii Polski, na której znajdą się artykuły historyczne, sylwetki bohaterów zrywu, wywiady, podcasty i audiobooki.