Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Grzegorz Gołębiowski jest znany ożarowianom jako sąsiad, wolontariusz naszej biblioteki, profesor Akademii Humanistyczno - Ekonomicznej, pasjonat genealogii, jednak przede wszystkim jako autor cyklu książek obyczajowo-kryminalnych. Zadebiutował w 2018 roku tomem "Cień przeszłości", następnie wydał "Dziedzictwo", a na początku tego roku ukazała się jego najnowsza książka "Dług krwi". Wszystkie powieści pana Grzegorza zwierają wątek genealogiczny, ciekawe nawiązania do przeszłości i opisy nadużyć w świecie cyfrowym.

6 lutego spotkaliśmy się w bibliotece głównej w Ożarowie Mazowieckim, by porozmawiać o "Długu krwi". Książką tą nasz Autor sprawił niespodziewaną radość czytelnikom z Ożarowa i okolic, a także nam, pracownikom ożarowskiej biblioteki publicznej. Po raz pierwszy bowiem w powieści został opisany Ożarów Mazowiecki ze swoimi ulicami, budynkami i częścią historii, ale też i naszą biblioteką. W najnowszej powieści Grzegorza Gołębiowskiego biblioteka publiczna odgrywa niebanalną rolę! Nie będziemy tu zdradzać szczegółów, odsyłamy do lektury książki, którą już można u nas wypożyczyć.

 

 

Dodamy tylko, że na stronach 214 - 215 powieściowy dzielnicowy snuje bardzo ciekawe rozważania na temat przyszłości biblioteki. Zapraszamy do lektury. Zdjęcia ze spotkania można obejrzeć w naszej Galerii

 

Oprac. Elżbieta Paderewska

Wczorajsze spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych przebiegało, jak zwykle, w miłej atmosferze, mimo że dyskusja o książce Manueli Gretkowskiej „Na linii świata” wywołała raczej pesymistyczny oddźwięk... Opowieść o zaniku bliskich relacji, o coraz potężniejszym oddziaływaniu na nasze życie informatycznych technologii i praktycznie ustawicznym byciu śledzonym na każdym kroku i poddawanym manipulacjom - budzi obawy przed przyszłością. Czy ludzie mogę jeszcze uzdrowić swoje związki i uchronić Ziemię przed katastrofą? Pytanie pozostaje otwarte... Zdecydowanie więcej optymizmu przyniosła nadzieja na kolejne spotkanie i propozycja następnej lektury. Do zobaczenia za miesiąc.

 

 

Oprac. Elżbieta Paderewska

To były niezapomniane, cudowne chwile!

28 listopada w Filii nr 1 w Józefowie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Klub Pasjonatów swoją pasję do literatury rozwijał na literackim poranku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Rosnąca wśród czytelników popularność powieści Ewy Cielesz gwarantowała sukces organizacyjny biblioteki. Spotkanie było wytęsknione i wyczekiwane przez józefowską publiczność.

Ewa Cielesz to polska autorka, która rozgłos zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”.

Pisarka urodziła się w Piasecznie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a  następnie reżyserię we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zafascynowana teatrem i poezją pisze scenariusze, opowiadania, wiersze dla dzieci i dorosłych. Jest instruktorem teatralnym, reżyserką.

"Córka cieni" jest opowieścią o żyjącej w czasach wojny Juliannie, córce Magdaleny i Piotra. W pierwszej części poznajemy historię rodziców Julianny. Parę połączyło silne uczucie. Niestety, rodzina Magdaleny nie akceptuje tego związku, więc dwójka kochanków ucieka w Bieszczady. Tam biorą ślub i znajdują schronienie w opuszczonej chacie. Wkrótce na świat przychodzi ich córka Julianna, jednak sielanka rodziny nie trwa zbyt długo: kraj został zaatakowany przez Sowietów oraz banderowców z Ukraińskiej Armii Powstańczej.

 

9

W poniedziałek, a dokładnie 28 października tego roku, spotkaliśmy się na kolejnym spotkaniu Młodzieżowego Dyskusyjnego Klubu Książki w Józefowie. Z racji chorób i nawału obowiązków innych uczestników, spotkaliśmy się w nielicznej grupie. To jednak nie przeszkodziło w dyskusji, a wręcz natchnęło do działania.

Na spotkaniu dyskutowaliśmy o komiksach. O tym ,co w nich jest atrakcyjne, co przyciąga młodzież do tego typu lektury, a przede wszystkim – dlaczego my czytamy komiksy. Rozmyślaliśmy nad tym, co jest dla nas ważniejsze w komiksach. Rysunek, ilustracje, czy jednak fabuła? W ostateczności zdecydowaliśmy, że oba aspekty są ważne. Przejrzeliśmy komiks pt. „Azymut” i wpadliśmy na pomysł stworzenia własnej historii.

 

 

Pażdziernikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Ksiązki dla Dorosłych w ożarowskiej bibliotece przebiegało w wyjatkowej atmosferze, bowiem gościliśmy w Klubie  panią Agatę Kołakowską, poczytna autorkę powieści pbyczajowych.

Pani Agata, z wykształcenia dziennikarka,  na co dzień mieszka i pracuje we Wrocławiu. We Wrocławiu też  rozgrywa się akcja kilku jej książek, na przykład -  "Igraszek z losem".  Bohaterem tej powieści jest empatyczny sprzedawca ciastek, którego pierwowzór  ma własny  sklep z apetycznym pieczywem w zabytkowej wrocławskiej Hali Targowej.

W trakcie spotkania autorka bardzo zajmujaco opowiadała o swojej twórczości, bohaterach, inspiracjach i pomysłach na nowe książki. Część jej wypowiedzi udało nam się nagrać, bowiem - za zgodą pisarki -  transmitowaliśmy fragmenty spotkania na żywo. Film można zobaczyć na naszym facebooku na stronie wydarzenia "Spotkanie z Agatą Kołakowską"

 

 

 

 

Galeria zdjęć

 

Opracowała Elżbieta Paderewska