Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

PARA-BUCH! KSIĄŻKI O POCIĄGACH W RUCH!

W ramach projektu „Para-buch! Książka w ruch!” w Filii w Święcicach odbyły się zajęcia dla dzieci poświęcone transportowi kolejowemu.

Rozpoczęliśmy od wspólnego przeglądania pięknie wydanych książek popularno-naukowych dla dzieci o pociągach i kolejnictwie np. „Wielka księga pociągów”, „Opowiem Ci mamo co robią pociągi”, „Pojazdy dawniej i dziś” , „Ludzie i pojazdy” i innych.

Gościem specjalnym naszego spotkania był miłośnik i znawca kolei – pan Szymon Jaworski, który bardzo interesująco opowiadał o swojej pasji. Jej początki sięgają czasu, kiedy jako kilkuletni chłopiec wychodził w pobliże przebiegającej niedaleko jego domu linii kolejowej i obserwował przejeżdżające pociągi wyobrażając sobie skąd i dokąd jadą, kto i w jakim celu nimi podróżuje.

 

 

 

 

Pan Szymon przedstawił nam prezentację o historii kolei. Rozpoczął od lokomotywy o napędzie parowym. To od niej rozpoczął się bardzo szybki rozwój transportu kolejowego. Przy tej okazji przypomnieliśmy sobie wiersz Julian Tuwima „Lokomotywa”, który powstał w wyniku fascynacji autora tym cudem techniki. Obejrzeliśmy też krótki film z „Parady parowozów” – imprezy organizowanej corocznie w Wolsztynie, przyciągającej tysiące miłośników kolei z całej Europy.

W dalszym ciągu prezentacji oglądaliśmy stosowane współcześnie lokomotywy spalinowe i te bardziej ekologiczne – elektryczne. Widzieliśmy także relację z próby bicia rekordu szybkości przez pociąg Pendolino.

Nasz gość pokazywał pociągi towarowe przystosowane do przewozu różnych surowców i produktów, pociągi osobowe z ich czasami niezwykłym wyposażeniem, piękne architektonicznie dworce kolejowe. Mówił o przebiegu różnych linii kolejowych i pracy kolejarzy. Przytaczał liczne ciekawostki związane z koleją.

Dzieci były bardzo zainteresowane poruszanymi tematami. Aktywnie uczestniczyły w zajęciach, opowiadały o swoich podróżach pociągiem, zadawały pytania. Na koniec wszystkie pozowały do zdjęć w kolejarskiej czapce.

Myślę, że to spotkanie na długo pozostanie w ich pamięci i może stać się początkiem życiowej pasji.

 

Przejdź do Galerii

 

Opracowała Teresa Sakowska