Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Zabytki

Nieznane zdjęcie


Przypominamy Państwu przedwojenne zdjęcie z dzieciakami w mundurkach szkolnych i z przedszkolakami, które trafiło do naszych zbiorów, a które opublikowaliśmy z prośbą o informację, kto z opiekunów i wychowawców dzieci się na nim znajduje i z jakiego okresu ono pochodzi (reprodukcja poniżej).

Na nasz apel zmieszczony także na łamach "Informatora Ożarowskiego" odpowiedziały mieszkanki Ożarowa Mazowieckiego, panie Maria i Henryka Kwiatkowskie. Panie ze wzruszeniem rozpoznały siebie i swoich rówieśników z przedszkola, do którego chodziły wraz z dziećmi pracowników Huty Szkła w Ożarowie. Zdjęcie pochodzi z 1932 roku. Przedszkole prowadzone przez Gminę Ożarowską i częściowo finansowane przez właściciela huty, pana Kazimierza Kamińskiego, mieściło się w świetlicy w budynku fabrycznym, gdzie obecnie znajduje się Klub "Quo vadis". Dorosłe osoby na zdjęciu to p. Lucyna - przedszkolanka oraz opiekunki - panie Bardzińska, Dróżdż i Grzesiak.

Część z wychowanków, po 75 latach od tej chwili pamiątkowego zdjęcia, nadal żyje i mieszka w Ożarowie.

 

A to zdjecie pochodzi z roku 1933 i przedstawia kierownika szkoły podstawowej w Ozarowie Władysława Wodzińskiego oraz jego zastępcę Stefana Adamczyka w otoczeniu wychowanków.

Zdjęcie zostało zrobione na tle domu Łuczaków, w którym mieściła się wówczas szkoła