Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Ogłoszenia

 

Drodzy Czytelnicy,

 

Od 12 marca nasze Biblioteki pozostawały zamknięte, początkowo do odwołania, potem do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Data była zależna od wielu czynników na bieżąco analizowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

 

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem znoszenia obostrzeń, a także w porozumieniu z Organizatorem, już od 4 maja możemy otworzyć Biblioteki. Niestety otwarcie związane będzie z pewnymi ograniczeniami, które postaramy się stopniowo znosić, w miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej:

 

1. Działalność naszych placówek ze względów bezpieczeństwa będzie się na początku ograniczała do przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych książek. Czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych.

 

2. Wypożyczenia odbywać się będą się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wszystkie książki dopuszczone do wypożyczeń przeszły już obowiązkową kwarantannę i dezynfekcję. Punkty wypożyczeń będą zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi lub folii. Bibliotekarze zabezpieczeni będą środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.

 

3. Czytelnicy będą mogli zamawiać książki (telefonicznie, mailowo, przez portale społecznościowe) i odbierać je w godzinach otwarcia placówek.

 

4. Terminy zwrotów wszystkich wypożyczonych pozycji zostaną przedłużone do czasu otwarcia Bibliotek w standardowym trybie, a kary za nieterminowy zwrot nie będą naliczane przez miesiąc od pełnego otwarcia.

 

5. Każda zwrócona książka obowiązkowo będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie nie będzie można ich odebrać.

 

6. Do odwołania nie będą się odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w Bibliotekach.

 

7. Zamknięte będą też czytelnie, nie będzie można korzystać z miejsca do pracy w Bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych.

 

8. Nie będzie możliwości korzystania z toalet w budynkach Bibliotek.

 

Planowane godziny otwarcia Bibliotek w maju:

 

Biblioteka główna:

Poniedziałek: 8.00-12.00
Wtorek: 12.00-16.00
Środa: 12.00-16.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 14.00-18.00

 

Filia nr 1 w Józefowie:

Poniedziałek: 9.00-13.00
Wtorek: 9.00-13.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 16.00-20.00

 

Filia nr 2 w Święcicach:

Poniedziałek: 14.00-18.00
Środa: 9.00-13.00
Czwartek: 9.00-13.00
Piątek: 14.00-18.00

 

Powyższe zasady wprowadzamy z myślą o bezpieczeństwie Czytelników i pracowników Biblioteki. O zmianach w funkcjonowaniu będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

 

 

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

 

Podstawy prawne:

  1. Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 697)
  2. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3961-rekomendacje-biblioteki-narodowej-dla-bibliotek-po-zniesieniu-zakazu-prowadzenia-dzialalnosci-bibliotecznej.html

„PIERWSZE CZYTANKI DLA…” PRZEDSZKOLAKA to kolejna odsłona kampanii „Mała książka - wielki człowiek”, organizowanej przez Instytut Książki.

 

 

Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do biblioteki otrzyma w prezencie niezwykłą książkę „Pierwsze czytanki dla…”, przygotowaną specjalnie przez Instytut Książki.
W ponad 5200 bibliotekach w całej Polsce na dzieci w wieku 3-6 czeka 300 tysięcy wyjątkowych wyprawek czytelniczych. To kolejny etap wielkiego projektu bookstartowego „Mała książka – wielki człowiek”. Do tej pory książki otrzymywali młodzi rodzice na szpitalnych oddziałach położniczych oraz trzylatki, teraz wyprawki trafią także do wszystkich dzieci w wieku przedszkolnym. Program jest finansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

         

 

W okresie Świąt Wielkanocnych Biblioteki będą czynne w godzinach:

Wielki Czwartek - bez zmian

Wielki Piątek: Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży oraz Oddział dla dzieci - 8.00-14.00

Filia nr 1 w Józefowie: 12.00-16.00

Filia nr 2 w Święcicach: zamknięta

Wielka Sobota: wszystkie placówki zamknięte