Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Stoisko Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim na Dożynkach Gminnych w niedzielę 25 sierpnia cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obfitowało w różnorodne atrakcje dla dużych i małych.

 

Za nami największe ożarowskie, cykliczne wydarzenie literackie dla dzieci i młodzieży, skierowane do uczniów i przedszkolaków z terenu całej gminy. Od pięciu lat Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim na zakończenie całorocznej akcji głośnego czytania w kampanii Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, zaprasza dorosłych do wspólnych spotkań, do czytania i zabawy z najmłodszymi i książką.

W 2019 roku nasz „tydzień”, z powodu dużej liczby chętnych do współpracy instytucji i osób, trwał aż… trzy tygodnie. W tym swoistym maratonie czytania odbyły się 23 imprezy czytelnicze, w których udział wzięło 1529 młodych uczestników (dla porównania w ubiegłym roku dzieci było 1110). Czytało z nami 52 dorosłych! Tu, jak zwykle, liczyć mogliśmy na wsparcie Rady Miejskiej, Straży Miejskiej, Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ożarowskiego Klubu Mam i Klubu Pasjonaci z Józefowa. Nowe osoby, które chętnie wzięły udział w wydarzeniach, to redaktorka lokalnej „Misericordii” p. Grażyna Lipska-Zaremba oraz Grupa Wilki, znana z propagowania zdrowego trybu życia i spacerów z kijkami. Do czytania włączyły się także osoby, które nie są związane z żadnymi instytucjami i organizacjami, a niekwestionowaną rekordzistką, która spędziła najwięcej czasu z dziećmi była p. Monika Zaremba ze Straży Miejskiej. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!

 

W lipcu Filia w Święcicach zaprosiła najmłodszych na cykl zajęć „Wakacje z książką”. Wspólnie czytaliśmy i rozmawialiśmy – głównie na tematy ekologiczne. Wykonywaliśmy prace plastyczne, oglądaliśmy filmy, bawiliśmy się w plenerze. Zajęcia w bibliotece okazały się dobrym sposobem na przyjemne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.    

 

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. Teresa Sakowska                                                                                                                     

Zapraszamy na wystawę „To jest mój rok” poświęconą życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, którą udostępniamy w naszej bibliotece dzięki projektowi zrealizowanemu przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy - Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Teatrem Wielkim.

 

Wystawa powstała w 200 – lecie urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko pisał nie tylko opery, ale i pieśni, kantaty, utwory religijne, symfoniczne, kameralne. Jego twórczość, pełna polskiej tradycji, folkloru i poezji, głeboko wrosła w naszą kulturę. Któż nie nucił kiedyś „Prząśniczki”? A słynne „Zażyj tabaki” wyśpiewane basem w „Arii z kurantem” ze „Strasznego Dworu” od dawna funkcjonuje w zbiorze kultowych zwrotów w polszczyźnie.

 

 

Wystawie towarzyszy film prezentujący słynne wykonania dzieł Moniuszki. Można go zobaczyć także tutaj.

12 czerwca odbyła się kolejna Noc Nietoperzy współorganizowana przez Bibliotekę z Fundacją "Chcę Mieć Przyszłość" oraz Urzędem Miejskim w Ożarowie Mazowieckim. Dzieciom i dorosłym o nietoperzach opowiadał dr Maciej Fuszara z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, a po prelekcji wypełnionej ciekawymi ćwiczeniami i konkursami, wspólnie wyruszyliśmy na poszukiwania do Parku w Ołtarzewie. Tam spotkaliśmy borowce, mroczki późne i nocki rude (bo przecież już teraz wiemy kto jest kim) i... sowy, których było więcej niż na niedawnej Nocy Sów. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, kolejne jesienią :)

 

 

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. Ewa Pawlak