Zapraszamy na wystawę „To jest mój rok” poświęconą życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, którą udostępniamy w naszej bibliotece dzięki projektowi zrealizowanemu przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy - Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Teatrem Wielkim.

Wystawa powstała w 200 – lecie urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko pisał nie tylko opery, ale i pieśni, kantaty, utwory religijne, symfoniczne, kameralne. Jego twórczość, pełna polskiej tradycji, folkloru i poezji, głeboko wrosła w naszą kulturę. Któż nie nucił kiedyś „Prząśniczki”? A słynne „Zażyj tabaki” wyśpiewane basem w „Arii z kurantem” ze „Strasznego Dworu” od dawna funkcjonuje w zbiorze kultowych zwrotów w polszczyźnie.

Wystawie towarzyszy film prezentujący słynne wykonania dzieł Moniuszki. Można go zobaczyć także tutaj.

12 czerwca odbyła się kolejna Noc Nietoperzy współorganizowana przez Bibliotekę z Fundacją "Chcę Mieć Przyszłość" oraz Urzędem Miejskim w Ożarowie Mazowieckim. Dzieciom i dorosłym o nietoperzach opowiadał dr Maciej Fuszara z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Nietoperzy, a po prelekcji wypełnionej ciekawymi ćwiczeniami i konkursami, wspólnie wyruszyliśmy na poszukiwania do Parku w Ołtarzewie. Tam spotkaliśmy borowce, mroczki późne i nocki rude (bo przecież już teraz wiemy kto jest kim) i... sowy, których było więcej niż na niedawnej Nocy Sów. Dziękujemy wszystkim za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, kolejne jesienią :)

Oprac. Ewa Pawlak

Po raz kolejny Klub Pasjonatów i Dyskusyjny Klub Książki dla Dorosłych wybrały się wspólnie na wycieczkę, tym razem "mazurskim" szlakiem Fryderyka Chopina.

Rozpoczęliśmy, oczywiście, od miejsca urodzenia naszego wybitnego romantyka. Poznaliśmy historię powstawania muzeum w Żelazowej Woli, odbudowy oficyny, w której się urodził, parku, który otaczał dwór Skarbków, i z rodością spostrzegliśmy cegły wyprodukowane w nieistniejącej już cegielni w Ołtarzewie! Taki mały ślad naszej lokalnej historii. W dworku spotkaliśmy dużą grupę turystów z Japonii, co wcale nas nie zaskoczylo;)

Wybraliśmy się póżniej do kościoła w Brochowie, gdzie rodzice Fryderyka wzięłi ślub, a on sam został ochrzczony.  Kościół ten był tak ważny dla Chopinów, że zjeżdżali tam na uroczyste wydarzenia rodzinne  już  po swojej wyprowadzce do Warszawy.

15 maja br. obchodziliśmy Powiatowy Dzień Bibliotekarza. To wyjątkowe święto, wciąż unikatowe w świecie bibliotekarskim, zorganizowała Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim – Biblioteka Powiatowa dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

W poniedziałek 20 maja odbyły się dwa spotkania autorskie z panią Anną Onichimowską.

Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Święcicach mieli wyjątkową okazję spotkać się i porozmawiać z autorką, którą dotąd znali z książek dla dzieci oraz tekstów zamieszczonych w podręcznikach szkolnych. Pani Anna ma w swoim dorobku ponad 50 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wiele scenariuszy słuchowisk, filmów i przedstawień teatralnych. Na spotkaniu w Święcicach prezentowała swoje książki, czytała fragmenty, opowiadała o ich powstawaniu. Największe zaciekawienie młodych czytelników wzbudziła ostatnia książka – „Listy do Ronaldo”. Dzieci miały okazję zapytać o receptę na napisanie dobrej książki, o pierwsze kroki w zawodzie pisarza, o pasje i te z dzieciństwa i te obecne, którymi okazały się m. in. podróże.