V ogólnopolska Noc Bibliotek, pod hasłem „Znajdźmy wspólny język”, odbyła się 5 października 2019 r. W naszej bibliotece była to już IV edycja tego wydarzenia. W tym roku zabraliśmy najmłodszych czytelników na wyprawę w Kosmos.

Noc rozpoczęliśmy wspólnym odczytaniem wiersza Małgorzaty Strzałkowskiej „Szalona maszyna”, przy którym każdy, niezależnie od wieku, miał okazję połamać sobie język. Kolejnym punktem było oficjalne powitanie w różnych, nawet najbardziej egzotycznych, językach. Jedna z uczestniczek przywitała wszystkich również w języku migowym. Następnie przenieśliśmy się na Księżyc, uczestnicząc w misji Apollo 11. Głównodowodzącym w misji był nasz wolontariusz, reżyser Pan Robert Walkowski, który rozpoczął podróż od głośnego odczytania oficjalnego wiersza Nocy Bibliotek 2019 „Wierszowiązałki” Joanny Mueller. Podczas misji słuchaliśmy opowiadania „Apollo 11” Ewy Nowak, zobaczyliśmy na dużych planszach miejsce lądowania na Księżycu, niewidoczną stronę Księżyca oraz konstelacje gwiazdozbiorów, a także mieliśmy możliwość spojrzenia przez prawdziwy teleskop.

„Gdy mróz na dworze, nie zostawiajcie nas na lodzie”.

W dniu 17 października br. już po raz trzeci spotkaliśmy się w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, by wraz z Fundacją „Chcę Mieć Przyszłość” budować styropianowe domki dla bezdomnych kotów. Warsztaty odbyły się w ramach projektu „Są wśród nas”.

W gwarnej atmosferze, po obejrzeniu filmu instruktażowego, pod czujnym okiem Pani Ewy Komor-Mazur z Fundacji, dziewięć rodzin zbudowało wspólnie domki, które staną się schronieniem dla kotów w okresie jesienno-zimowym. Odbioru dokonał osobiście zaprzyjaźniony kot Gucio, który poleca je do zamieszkania od zaraz.

Pamiętajmy, że w okresie jesienno-zimowym samo dokarmianie kotów nie wystarczy. Powinniśmy zadbać o zapewnienie im ciepłego schronienia, poprzez otwarcie okienka w piwnicy lub postawienie styropianowego domku. Koty, czy inne zwierzęta czują tak jak my. Same nie upomną się o opiekę, dlatego należy uwrażliwić się na ich potrzeby. One z pewnością będą wiedziały jak się nam odwdzięczyć!

Finisz

Oprac. Anna Marsula

Stoisko Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim na Dożynkach Gminnych w niedzielę 25 sierpnia cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających. Obfitowało w różnorodne atrakcje dla dużych i małych.

Za nami największe ożarowskie, cykliczne wydarzenie literackie dla dzieci i młodzieży, skierowane do uczniów i przedszkolaków z terenu całej gminy. Od pięciu lat Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim na zakończenie całorocznej akcji głośnego czytania w kampanii Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, zaprasza dorosłych do wspólnych spotkań, do czytania i zabawy z najmłodszymi i książką.

W 2019 roku nasz „tydzień”, z powodu dużej liczby chętnych do współpracy instytucji i osób, trwał aż… trzy tygodnie. W tym swoistym maratonie czytania odbyły się 23 imprezy czytelnicze, w których udział wzięło 1529 młodych uczestników (dla porównania w ubiegłym roku dzieci było 1110). Czytało z nami 52 dorosłych! Tu, jak zwykle, liczyć mogliśmy na wsparcie Rady Miejskiej, Straży Miejskiej, Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ożarowskiego Klubu Mam i Klubu Pasjonaci z Józefowa. Nowe osoby, które chętnie wzięły udział w wydarzeniach, to redaktorka lokalnej „Misericordii” p. Grażyna Lipska-Zaremba oraz Grupa Wilki, znana z propagowania zdrowego trybu życia i spacerów z kijkami. Do czytania włączyły się także osoby, które nie są związane z żadnymi instytucjami i organizacjami, a niekwestionowaną rekordzistką, która spędziła najwięcej czasu z dziećmi była p. Monika Zaremba ze Straży Miejskiej. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!

W lipcu Filia w Święcicach zaprosiła najmłodszych na cykl zajęć „Wakacje z książką”. Wspólnie czytaliśmy i rozmawialiśmy – głównie na tematy ekologiczne. Wykonywaliśmy prace plastyczne, oglądaliśmy filmy, bawiliśmy się w plenerze. Zajęcia w bibliotece okazały się dobrym sposobem na przyjemne i pożyteczne spędzenie wolnego czasu.

Oprac. Teresa Sakowska