Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

29 lutego odbyło się uroczyste podsumowanie ubiegłorocznej edycji akcji Instytutu Książki pn. "Mała Książka - Wielki Człowiek". W okresie od września do grudnia rozdaliśmy dzieciom wszystkie otrzymane wyprawki - aż 200 kompletów!!

 

 

Każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat), które przyszło do Biblioteki głównej w Ożarowie lub Filii nr 1 w Józefowie i Filii nr 2 w Święcicach, otrzymało w prezencie wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą na dobry czytelniczy start. Dzieci na specjalnych kartach zbierały naklejki za wypożyczanie książek, a w nagrodę wszystkich uczestników wraz z rodzicami zaprosiliśmy na spektakl Tetaru Złoty Dukat "Przygody Lisa i Gąski Dorotki". Poczęstunek ufundowały Piekarnie Putka, a gościny udzielił Hotel Mazurkas. Wszystkim serdecznie dziękujemy!

Przypominamy, iż akcja trwa nadal - w 2020 roku obejmuje dzieci urodzone w latach 2014-2017 i realizowana jest w ramach ogólnopolskiej kampanii. Zapraszamy do Bibliotek!

 

Galeria zdjęć

 

Oprac. Ewa Pawlak

 

Nasza biblioteka wraz z panią Małgorzata Pietraszewską, właścielką Strzelnicy U27 w Ołtarzewie, rozpoczęla nowy cykl spotkań z książką pod nazwą "Celujemy w kulturę". Inicjatywa  - nieco przewrotnie -  dedykowana miłośnikom literatury detektywistyczno-kryminalnej nie tylko dlatego, że spotkania obywają się w budynku Strzelnicy,  ma (nomen omen) na celu promcję lokalnych pisarzy,  którzy akcję swoich książek lokują w okolicznych miejscowościach.

 

Na pierwsze spotkanie w cyklu zaprosiliśmy Katarzynę Gacek, autorkę komedii kryminalnej "W jak morderstwo".  Bohaterka  powieści odkrywa przypadkiem zwłoki młodej kobiety w parku koło ratusza w Podkowie Leśniej...  Oczywiście, prowadzi prywatne śledztwo jako detektyw amator wspomagana przez zaprzyjaźnionego policjanta. Jej perypetie, opisane na tle malowniczej podwarszawskiej miejscowości, tworzą wciagającą, zabawną historię, która zainteresuje każdą złaknioną rozrywki czytelniczkę (i złaknionego czytelnika).

 

 

W Ferie 2020 z dziećmi przenieśliśmy się do Szkoły Magii i Czarodziejstwa Hogwart, tworząc jej oddziały w Ożarowie i Józefowie. Na kanwie przygód Harrego Pottera bawiliśmy się, rozwiązywaliśmy quizy i zagadki, wykonywaliśmy zadania uczące pracy w grupie bez rywalizacji, poznawaliśmy także proste doświadczenia możliwe do bezpiecznego wykonania w domu. Nie zabrakło elementów tak charakterystycznych dla powieści jak Tiara Przydziału, sklep Ollivandera czy jaskinia Aragoga. Bibliotekarze stali się czarodziejami, z wszelkimi atrybutami „zawodu” – wyposażeni w wiedzę oraz stroje zamienili się we wspaniałych nauczycieli eliksirów, smokologii, quidditcha oraz opieki nad magicznymi stworzeniami i nauki latania na miotłach.

 

  

 

Przez cały tydzień odbywały się lekcje, podczas których m.in. wystawiliśmy adaptację jednego z opowiadań Barda Beedle’a „Czara Mara i jej gdaczący pieniek” oraz graliśmy w magiczne szachy czarodziejów. Poznaliśmy też różne magiczne zwierzęta oraz sposoby ich oswajania, bardzo zresztą proste sposoby – poprzez wspólny taniec i śpiew. Każdy z uczestników mógł pięknie udekorować smocze jajo, pojawiły się także własnoręcznie wykonane zwierzątka: niesamowite sowy, chomiki, wąż i oczywiście kot. Jak na szkołę przystało jej uczniowie otrzymali świadectwa ukończenia… na razie tylko klasy pierwszej, gdyż bardzo ciężko było nam się rozstać i powrócić do szarej rzeczywistości. Szczegółowa fotorelacja: Ożarów i Józefów.

 

Oprac. Ewa Pawlak

 

26 lutego w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim odbyły się zajęcia dla młodzieży pn. "O osobach z niepełnosprawnościami".

 

 

Tematyka spotkania w bardzo szeroki sposób obejmowała problematykę niepełnosprawności, sytuacje z którymi mogą spotkać się OzN, czyli Osoby z Niepełnosprawnościami, ale też w jaki sposób możemy takim osobom pomagać. Poznaliśmy celebrytów, którzy nie wstydzą się swych ułomności, pokonują nie tylko własne lęki i obawy, ale też niejednokrotnie osiągają więcej niż osoby w pełni sprawne. Wypełnialiśmy zadania w książeczkach, których egzemplarze otrzymali wszyscy uczestnicy spotkania, a także zmierzyliśmy się z quizem, w którym można było wygrać ogromnie ilości cukierków. Uczniowie kl. 7 E ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim, wraz z wychowawczynią p. Ewą Gruber, świetnie poradzili sobie z trudnym tematem, udzielali mądrych i przemyślanych odpowiedzi, niejednokrotnie wyprzedzając pytania Prowadzących. Temat nie został wyczerpany, wrócimy do niego już wkrótce.

 

Za egzemplarze książki serdecznie dziękujemy organizatorom akcji "O osobach z niepełnosprawnościami" - Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Fundacji Humanity in Action. Więcej o akcji: https://biblioteki.org/aktualnosci0/Dolacz_do_akcji_O_osobach_z_niepelnosprawnosciami.html

 

Galeria zdjęć

 

Oprac. Ewa Pawlak

 

Książka, humor i kreatywność towarzyszyły młodym uczestnikom „Ferii z książką” w Bibliotece w Święcicach.

Mimo, że tegoroczna zima poskąpiła nam śniegu, udało się Bibliotekę udekorować mnóstwem oryginalnych i trwałych bałwanków. Dzieci wykonały je używając swojej wielkiej wyobraźni i nietypowych materiałów takich jak ryż, białe skarpetki czy płatki kosmetyczne. Literackim towarzyszem naszych zajęć był chłopiec zwany Miziołkiem – bohater książki Joanny Olech. Wspólne czytanie o jego przygodach było często przerywane wybuchami śmiechu rozbawionych słuchaczy. Dobry humor dopisywał wszystkim także podczas zgadywanek o tematyce zimowej i gry w kalambury. Stali bywalcy zajęć niecierpliwie czekali na ostatni punkt programu każdego spotkania tj. seans filmowy.

 

 

W tym roku dodatkową atrakcją była możliwość zabawy i tworzenia niezwykłych budowli z klocków LEGO, których zestawy pojawiły się w święcickiej Filii w drugim tygodniu ferii. Szybko minął dzieciom czas „Ferii z książką”, czas spędzony wesoło i twórczo w gronie rówieśników.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. Teresa Sakowska