31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

29 stycznia 2023 r. w całej Polsce zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, a wraz z nią pracownicy Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim. Tradycyjnie dołączyliśmy do Sztabu nr 5601 w Domu Kultury „Uśmiech”, gdzie podczas 31. Finału pn. „Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!” graliśmy, by wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń i szybsze wdrażanie skutecznego leczenia antybiotykami.

Od połowy grudnia w ożarowskiej Bibliotece głównej i Filiach w Józefowie i Święcicach stały puszki, które zasilali nasi Czytelnicy. Kwesta zakończyła się dużym sukcesem – zebraliśmy razem 884,41 zł.

A w dniu 31. Finału pomagaliśmy w Sztabie w liczeniu pieniędzy z puszek wolontariuszy i stacjonarnych z naszej gminy, przez cały dzień prowadziliśmy licytację, przygotowaliśmy też wyjątkowe wydarzenie dla dzieci i rodziców – „Wielkie Granie Przez Czytanie”. Zgodnie z tematem przewodnim Finału królowały u nas wirusy, mikroby, bakterie i mikroorganizmy. Zarażaliśmy śmiechem, miłością do książek, trochę także wiedzą o tym, co można zrobić aby uchronić się przed sepsą i innymi groźnymi chorobami. Dzieci poznały historię wirusów, ich metody podróżowania, a my sprawdziliśmy wiedzę uczestników podczas zadania „prawda czy fałsz?”. Każde dziecko mogło przejść przez bajecznie kolorowy tunel, w którym na chwilę mogło zamienić się w bakterię z zewnątrz atakowaną przez antybiotyki, czyli naszych czujnych i dbających o zdrowie maluchów rodziców. Nie zabrakło oczywiście naszej ulubionej chusty KLANZY, która była najpierw balonikiem WOŚP, zwiększającym się wraz z każda wpłatą, a po chwili zamieniła się w bibliotekę, w której dzieci mogą znaleźć mnóstwo interesujących książek. Na zakończenie każde z dzieci wykonało własnoręcznie spersonalizowanego wirusa, którego mogło zabrać do domu. Uczestnicy otrzymali także nagrody książkowe i słodycze.

Przez czytanie książek i zabawy z dziećmi po raz kolejny pokazaliśmy, że Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy to wyjątkowy dzień, podczas którego otwierają się serca i że w tym dniu każdy może robić to, co lubi, aby pomóc innym. Serdecznie dziękujemy za udział w wydarzeniu i za wszystkie wpłaty. Do zobaczenia za rok!