Akcja Żonkile 2023 w naszych Bibliotekach – relacja

Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim po raz kolejny dołączyła do Akcji Żonkile, upamiętniającej powstanie w getcie warszawskim. Od 19 kwietnia 2023 roku w placówkach Biblioteki rozdawaliśmy żonkile włączając się tym samym w obchody 80. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Przygotowaliśmy też kilka ciekawych spotkań rocznicowych.

W Bibliotece głównej przy ul. Szkolnej 2 przez cały dzień trwał pokaz filmu „Zdążyć przed Panem Bogiem”. Realizacja filmu: Hi-Story, scenariusz: Agnieszka Matan, produkcja: Muzeum POLIN.

W Filii nr 1 w Józefowie odbyły się dwa spotkania. 20 kwietnia w ramach spotkania Klubu Pasjonatów odbył się pokaz animacji „Zdążyć przed Panem Bogiem”, stworzonej na podstawie reportażu Hanny Krall o tym samym tytule. Ta filmowa opowieść o jednym z przywódców powstania Marku Edelmanie i różne refleksje z nią związane doprowadziły do obejrzenia jeszcze jednego materiału pod tytułem „Muranów- dzielnica północna”. Natomiast 25 kwietnia odwiedziła bibliotekę klasa Va ze Szkoły Podstawowej w Płochocinie. Uczniowie wysłuchali opowiadania Katarzyny Ryrych „Takich dwóch, jak nas trzech” i na jego podstawie poznali najważniejsze fakty o sytuacji Żydów w czasie wojny. Rozmawialiśmy także o znaczeniu udzielania wsparcia osobom doświadczającym dyskryminacji.

 

Filia nr 2 w Święcicach włączyła się w obchody przeprowadzając w środę 19 kwietnia, z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych udostępnionych przez muzeum Polin w ramach akcji „Żonkile”, lekcję biblioteczna dla klasy III Szkoły Podstawowej w Święcicach. Na lekcji uczniowie wysłuchali opowiadania Justyny Bednarek pt. „Historia pewnej ulicy”. W zrozumieniu tekstu pomogły piękne ilustracje Oli Woldańskiej – Płocińskiej.  Mapka opisywanej ulicy Magnolii pozwoliła wyobrazić sobie jej wygląd i zlokalizować domy poszczególnych bohaterów opowiadania. Uczestnicy spotkania mówili o wzajemnych relacjach mieszkańców ulicy Magnolii, zarówno dorosłych jak i dzieci, przed wybuchem II wojny światowej i o tym, jak wojna zmieniła ich życie. Szczególnie o tym, jak zmieniła się sytuacja żydowskiej rodziny Helenki Rofe, zmuszanej przez władze okupacyjne do przeniesienia się do getta. Wspólnie z młodzieżą podziwialiśmy sąsiadów, którzy, z narażeniem życia, pomagali jej udzielając bezpiecznego schronienia. Ale nie wszyscy sąsiedzi zasługiwali na taki podziw i szacunek… Mówiliśmy też o specjalnym odznaczeniu tj. medalu „Sprawiedliwy wśród Narodów Świata” przyznawanym osobom, które w czasie II wojny światowej ratowały Żydów i o słowach widniejących na tym medalu: „Kto ratuje jedno życie, ratuje cały świat”. Na koniec, uczestnicy zajęć wykonali papierowe, żółte żonkile – symbol pamięci o powstaniu w getcie warszawskim, szacunku i nadziei. Zajadając ze smakiem kromki chałki z masłem (chałka – tradycyjne świąteczne pieczywo żydowskie), uczniowie przyznali, że chociaż zajęcia były pełne skupienia i powagi, to podobały im się i uważają je za bardzo interesujące.

Oto krótka fotorelacja ze spotkań.

Skip to content