Lekcje biblioteczne

POSZUKIWANIE WIOSNY W ŚWIĘCICACH

Lekcję biblioteczną „W poszukiwaniu wiosny” w Filii w Święcicach rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentów opowiadania Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Wysłany przez króla krasnoludków na poszukiwanie wiosny kronikarz Koszałek-Opałek, tak był pochłonięty swoimi księgami, przemyśleniami i wyliczeniami, że nadchodzącej tej pięknej pory roku nawet nie zauważył. Zupełnie inaczej niż uczestniczący w zajęciach uczniowie pierwszej klasy. Okazało się, że mają oczy szeroko otwarte na zmiany w otaczającej przyrodzie. Dokładnie omówili zaobserwowane zwiastuny wiosny  i bezbłędnie rozwiązywali „wiosenne” zagadki.

Wiosnę odnaleźliśmy również na bibliotecznych półkach – w wierszach D. Gellnerowej, E. Szelburg-Zarembiny, Cz. Janczarskiego, J. Brzechwy i innych poetów. Słuchając muzyki – fragmentów „Wiosny” A. Vivaldiego - oglądaliśmy wydruki obrazów inspirowanych zmianami w przyrodzie (z kolekcji „Cztery pory roku” A. Muchy i „Wiosna” J. Malczewskiego). Poczęstunek w postaci czekoladowych jajeczek zakończył nasze wiosenne, radosne spotkanie.

Oprac. TS