Janina Czabańska

Janina Czabańska. Urodzona dnia 22 stycznia 1918 roku. Od 1960 roku mieszkanka Ożarowa Mazowieckiego. Wieloletnia pracownica jednego z gospodarstw rolnych w okolicy.

Spotkanie.
Przyszedłem tam po śladach Burmistrza, który w zwyczaju ma odwiedzanie stuletnich jubilatów z Gminy. O jego wizycie u Pani Czabańskiej dowiedziałem się zaś w redakcji Informatora Ożarowskiego. Jak opisać przebieg spotkania, poza trudnościami z rozmową, zdumiony byłem żywością i prostotą reakcji Pani Janiny. Wiedziała co chce powiedzieć, co chce zachować. Po czasie i odsłuchaniu ponownym tego wywiadu mogę powiedzieć, że sam jestem zdumiony na niekorzyść swoimi, nieprecyzyjnymi pytaniami. Jakbym nie potrafił wykorzystać czasu, który miała dla mnie Pani Czabańska.

Wywiad w całości.

1. Miejsce urodzenia.
2. Wojna w lubelskiem. Zwierzyniec hr. Zamoyskiego.
3. Prowincja Pozen. I wywózka.
4. Życie w Zwierzyńcu. Przedstawienie rodziny.
5. Powrót do poznańskiego. Ucieczka Niemców. Stan gospodarstwa.
6. Osiedlenie w Ożarowie. Śmierć ojca. Stary Ożarow. Rodzina i prowadzenie domu.
7. Praca w ożarowskim gopspodarstwie.
8. Ziemie odzyskane, Gozdnica. Przystanek życiowy po Poznaniu. Powroty z Francji.
9. Pierwsze lata w Ożarowie. Wspomnienie gospodarstwa w poznańskim.
10. Praca męża w kablu. Podróze za pracą. Cegielski.
11. Historia ojca męża. Wyjazd do Niemiec. Powrót do Poznania.
12. Skąd pani Janina wzieła się w poznańskim.
13. Historia rodziców pani Janiny. Wyjazd do Ameryki. 600 rubli za statek.
14. Powrót rodziców do Polski (Rosji) w lipcu 1918, wojna. Strata pieniędzy w Białymstoku. Stracone marzenia.
15. Powrót ojca do Ameryki, aby odrobić stratę. Rozdzielenie rodziny. Ostatnie widzenie z ojcem.
16. Babcia wyrzuca matkę z domu po wyjedzie ojca do USA. Wsparcie ojca.
17. Historia stryja. I wojna światowa. Hallerczycy. Plebiscyt na Śląsku. Osiedlenie w Poznańskim.
18. Ojciec w USA. Siostra i General Electric.
19. Skąd pomysł na osiedlenie w Ożarowie. Pieniądze od ojca na osiedlenie. Wizyta Nixona.
20. Historia domu przy Konopnickiej. Pani Janina znajduje pracę.
21. Praca na gospodarstwie. Warzywa, selery, pory, buraki. W koncu kwiaty.
22. Eksport kalafiorów.
23. Finanse i dorabianie w domu. Kolejki.
24. Wspomnienie Poznańskiego. Wszystko, poza elektrycznością.
25. Co na plus w Ożarowie.