KOMUNIKAT O OTWARCIU BIBLIOTEK w maju

Drodzy Czytelnicy,

Od 12 marca nasze Biblioteki pozostawały zamknięte, początkowo do odwołania, potem do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. Data była zależna od wielu czynników na bieżąco analizowanych przez Ministerstwo Zdrowia.

Zgodnie z przedstawionym przez rząd harmonogramem znoszenia obostrzeń, a także w porozumieniu z Organizatorem, już od 4 maja możemy otworzyć Biblioteki. Niestety otwarcie związane będzie z pewnymi ograniczeniami, które postaramy się stopniowo znosić, w miarę rozwoju sytuacji epidemiologicznej:

1. Działalność naszych placówek ze względów bezpieczeństwa będzie się na początku ograniczała do przyjmowania zwrotów oraz wypożyczania zamówionych książek. Czytelnicy nie będą mieli wolnego dostępu do księgozbioru i pomieszczeń bibliotecznych.

2. Wypożyczenia odbywać się będą się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wszystkie książki dopuszczone do wypożyczeń przeszły już obowiązkową kwarantannę i dezynfekcję. Punkty wypożyczeń będą zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi lub folii. Bibliotekarze zabezpieczeni będą środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.

3. Czytelnicy będą mogli zamawiać książki (telefonicznie, mailowo, przez portale społecznościowe) i odbierać je w godzinach otwarcia placówek.

4. Terminy zwrotów wszystkich wypożyczonych pozycji zostaną przedłużone do czasu otwarcia Bibliotek w standardowym trybie, a kary za nieterminowy zwrot nie będą naliczane przez miesiąc od pełnego otwarcia.

5. Każda zwrócona książka obowiązkowo będzie przechodzić 14-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie nie będzie można ich odebrać.

6. Do odwołania nie będą się odbywały spotkania, imprezy i wydarzenia w Bibliotekach.

7. Zamknięte będą też czytelnie, nie będzie można korzystać z miejsca do pracy w Bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych.

8. Nie będzie możliwości korzystania z toalet w budynkach Bibliotek.

Planowane godziny otwarcia Bibliotek w maju:

Biblioteka główna:

Poniedziałek: 8.00-12.00
Wtorek: 12.00-16.00
Środa: 12.00-16.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 14.00-18.00

Filia nr 1 w Józefowie:

Poniedziałek: 9.00-13.00
Wtorek: 9.00-13.00
Czwartek: 16.00-20.00
Piątek: 16.00-20.00

Filia nr 2 w Święcicach:

Poniedziałek: 14.00-18.00
Środa: 9.00-13.00
Czwartek: 9.00-13.00
Piątek: 14.00-18.00

Powyższe zasady wprowadzamy z myślą o bezpieczeństwie Czytelników i pracowników Biblioteki. O zmianach w funkcjonowaniu będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Podstawy prawne:

1. Rozporządzenie Rady Ministrów z 19 kwietnia 2020 roku (Dz. U. 2020 poz. 697)
  2. Rekomendacje Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej https://www.bn.org.pl/w-bibliotece/3961-rekomendacje-biblioteki-narodowej-dla-bibliotek-po-zniesieniu-zakazu-prowadzenia-dzialalnosci-bibliotecznej.html