Lekcje biblioteczne

„Żywe lekcje ludowości”

W miniony piątek 12 września br. nasza filia w Józefowie we współpracy z Filią Domu Kultury „Uśmiech” zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem: „Żywe lekcje ludowości”, w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga w Bibliotece Publicznej. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie. Dzięki prezentacjom multimedialnym dotyczącym 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga uczniowie w prosty sposób przyswoili sobie niezbędne informacje na temat życia i działalności Kolberga. Wystawa strojów ludowych zorganizowana przez panią Małgosię Wojciechowską, kierownika Filii DK „Uśmiech”, zainspirowała dzieci do dalszych poszukiwań informacji o swoim regionie. Dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem słuchały opowiadań pani Małgosi o zwyczajach i obrzędach regionu łowickiego, które towarzyszyły ludziom w życiu codziennym oraz podczas świąt. Nieocenionym doświadczeniem była możliwość założenia strojów ludowych przez dzieci.

Na koniec zajęć dzieci ozdobiły kogucika łowickiego, bohatera baśni ludowej Oskara Kolberga pt. „O kogucie”.