Historia Mówiona

Czym jest Historia Mówiona?

Najprościej mówiąc to nagrane opowieści, gawędy ludzi dotyczące wybranego miejsca i czasu uporządkowane i delikatnie prowadzone zadawanymi przez rozmówcę pytaniami. Zatem „Ożarowska Historia Mówiona” dotyczy nas – mieszkańców Gminy i miejsca w którym żyjemy, a tworzona jest po to abyśmy mieli większą świadomość swojego miejsca i siebie.

Te pierwsze kilkanaście nagrań to efekt kilkumiesięcznej pracy i miejmy nadzieję początek pewnego archiwum, które rozrastać się będzie wraz z Ożarowem. Nie chodzi bowiem tylko o to, abyśmy tylko rośli duzi w domy, ulice i nowe obiekty szkolne czy sklepowe, chodzi też o świadomość, że mamy przeszłość, a przeszłość ma swoje konsekwencje w codzienności.

Te kilkanaście wywiadów daje taką szansę i miejmy nadzieję, z czasem - może za kilka lat, z kolejną zmianą Ożarowa -  dołączą do nich kolejne. Obecni rozmówcy są reprezentatywni dla naszego miasteczka od przedwojnia do czasów obecnych. To rolnicy, hutnicy, pracownicy „Kabla”, nauczyciele, lekarze opowiadający o swoim Ożarowie. Z historii nałożonych na siebie powstaje wielogłosowy obrazek miasta, które przeminęło. Słuchając, można tę przeszłość przywołać. I dowiedzieć się więcej także o sobie.

/wa/

Halina Dziewulska