Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

18 maja w Centrum Inicjatyw Społecznych w Ożarowie Mazowieckim przy ulicy Poznańskiej 292 Biblioteka zorganizowała kolejne spotkanie z ożarowską historią… Naszym gościem była pani Janina Jabłońska, autorka ożarowskiego herbu, malarka, wieloletni plastyk ożarowskiej huty i nauczyciel plastyki w ołtarzewskiej szkole podstawowej.

Na spotkaniu było serdecznie i miło, nie tylko dzięki darowi opowiadania Pani Janiny, ale i gościom, którzy przyszli jej posłuchać. Wśród publiczności zawitali dawni uczniowie opowiadającej, jej koleżanki, a wszyscy dostali świadectwo, czym jest dobra i życzliwa ludziom praca. Nie obyło się bez humoru, ale i poważnych dociekań; już wiemy dlaczego herb Ożarowa ma taką a nie inną symbolikę i co konkretnie chciała nim wyrazić autorka.

Co więcej, z czego bardzo się cieszymy, autorka identyfikacji naszego Miasta przekazała do zbiorów Biblioteki swoje pierwsze próby i szkice na których widać jeszcze pomysły wcześniejsze niż oficjalny i ostatni projekt herbu Ożarowa Mazowieckiego. Wkrótce udostępnimy je publicznie, a sami zapraszamy do spotkań z historią mówiona miasta w bibliotecznej zakładce "regionalia"

/wa/

 

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji, po raz kolejny, nasi wysłannicy wyruszyli na ulice Ożarowa, żeby obdarować Was kwiatami z zaproszeniem do biblioteki. Ale od początku…
Zwyczaj „Książka i Róża” pochodzi z Katalonii. Podczas kwietniowego święta książki mężczyźni obdarowywali kobiety różami, a z czasem kobiety zaczęły rewanżować się książkami. Urocze, prawda? Nam ten zwyczaj bardzo się podoba i chętnie go powtarzamy. W tym roku oprócz róż rozdawaliśmy zaproszenia na nasze majowe imprezy, a jak już wcześniej pisaliśmy, będą to intensywne i niezwykle ciekawe tygodnie. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
A co do samego wydarzenia, nie będziemy się rozpisywać, zapraszamy do Galerii.

 

     

 

Oprac. MZ

24 kwietnia spotkaliśmy się w umiarkowanie licznym, za to nadzwyczaj zainteresowanym gronie, aby wymyślić jak stworzyć liczną galerię portretów mieszkańców Ożarowa.

 

 

I tak, najpierw wysłuchaliśmy arcyciekawego wprowadzenia o portrecie w sztuce, autorstwa Kazimierza Stachurskiego, Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego dwóch kadencji i uznanego historyka sztuki. A potem sami zaczęliśmy myśleć, jak stworzyć z naszego zapału składną wizję, w której każdy z ożarowskich fotografików mógłby się znaleźć.

Nad dalszym ciągiem pracujemy już w grupie mailowej, ustaliliśmy pierwsze terminy kolejnych spotkań i już wiemy, że mamy wspólne marzenie: za kilka lat (po wcześniejszej wystawie) chcemy zgromadzić tyle portretów fotograficznych ożarowian (wraz z ich literackimi sylwetkami), aby powstał z tego materiał na solidną albumową publikację.

Dziękujemy obecnym, wszystkich namawiamy do zaangażowania i będziemy informować co dalej!

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. WA

Tradycyjnie przed Świętami Wielkiej Nocy w Oddziale dla Dzieci odbyły się warsztaty prowadzone przez Hannę Wojaczek.

Uczestnicy w każdym wieku mogli wykonać palemki, udekorować jajka, stworzyć własne zajączki, a także przygotować piękne karty z życzeniami dla najbliższych. 

 

 

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach okolicznościowych (Dzień Matki i Ojca) już wkrótce.

Więcej zdjęć w Galerii.

 

Oprac. ES

3 kwietnia odbył się w Bibliotece Publicznej międzyzerówkowy Konkurs Recytatorski „Tuwim i Brzechwa dzieciom”, którego organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. Celem konkursu było popularyzowanie twórczości obu poetów, zainteresowanie dzieci poezją oraz rozwijanie zdolności recytatorskich i kształtowanie wrażliwości na piękno ojczystego języka.