Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Kto by pomyślał, że biblioteka może być miejscem na nocowanie… A no może! 

Z 29 na 30 marca w Filii nr 1 w Józefowie przeprowadziliśmy Noc w Bibliotece. Tematem przewodnim nocnego spotkania były baśnie i bajki.

Odwiedzając bibliotekę możecie zauważyć na książkach oznaczonych cyfrą „I” (dział dla dzieci od 0 do 7 lat) kolor czerwony. Naklejki wykonali wolontariusze, a ich praca stała się inspiracją do tytułu pierwszej Nocy w Bibliotece w Józefowie - Czerwona Noc w Bibliotece. Z  tym hasłem „nocowaliśmy” wśród książek w Józefowie świętując zakończenie konserwacji zbiorów w dziale dziecięcym w Filii nr  1 w Józefowie. W żmudnej, ale jakże potrzebnej pracy, dzielnie pomagali nam wolontariusze. To  właśnie dzięki zaangażowaniu, wytrwałości i  sumienności młodzieży, wszystkie prace związane z  konserwacją zbiorów zostały zakończone przed czasem, a książki teraz pięknie prezentują się na  półkach, kusząc barwami i  zachęcając sygnaturami obrazkowymi do poznania opisywanych w  nich historii.

 

Za nami 8. Ogólnopolska Noc Sów, zorganizowana przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie, przy lokalnym wsparciu Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, Biblioteki Publicznej i Gminy Ożarów Mazowiecki.

Pierwsza edycja tej akcji odbyła się w trzech miejscowościach, ale już ubiegłoroczna zgromadziła ponad 12 tysięcy uczestników w 250 miejscach. Przypomnijmy - w dwóch edycjach ożarowskiej nocy udział wzięło aż 150 osób. Scenariusze zawsze są podobne – po spotkaniu z przyrodnikiem wyruszamy na poszukiwania do parku lub lasu. W tym roku towarzyszył nam pan Maciej Fuszara z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW, dzięki któremu mieliśmy okazję nie tylko poznać gatunki, głosy i zwyczaje sów, ale też na chwilę zamienić Oddział dla Dzieci w laboratorium. Pod specjalnymi szkłami powiększającymi oglądaliśmy pióra sów i innych ptasich drapieżników, a także wypluwki, czyli ślady, które świadczą o tym, czy dane miejsce zamieszkują sowy. Na poszukiwania wyruszyliśmy do lasu w Lipkowie, dostaliśmy bowiem informację, że w parku pałacowym w Duchnicach, w którym prowadziliśmy obserwacje w zeszłym roku, sów nie ma. Niestety szczęście nam nie dopisało, sów nie znaleźliśmy, ale nocny spacer po lesie będzie wyjątkowym wspomnieniem dla uczestników wydarzenia.

 

  

 

Obecna na spotkaniu pani Katarzyna Rykowska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa obiecała, iż gmina chętnie pomoże w organizacji kolejnych działań przyrodniczych jeszcze w tym roku. Tymczasem bardzo serdecznie dziękujemy za organizację spotkania pani Ewie Komor-Mazur z Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” i Gminie Ożarów Mazowiecki za wspaniałe pamiątkowe linijki oraz książki dla uczestników Nocy Sów, a także za ufundowanie poczęstunku przy ognisku i przejazdów autokarem.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. ES

 

W ramach spotkań z cyklu "Książka z autografem" gościliśmy we środę 28 marca  parę wybitnych artystów. Pisarka i poetka Marta Fox, autorka promowanej na spotkaniu książki "Idol", i jej bohater, Artur Gotz, powiedli nas w swój świat. Dowiedzieliśmy się o tym, jak powstała książka. Usłyszeliśmy też kilka niezwykłych wierszy autorki i uroczych, zabawnych piosenek w aktorskiej interpretacji naszego tytułowego idola. Było ciekawie, lirycznie, czasem ironicznie, słowem, wyśmienity pokarm dla duszy.

 

Stała uczestniczka naszych spotkań w ramach "Książki z autografem"  tak pisze na swoim fanpage"u: "To już moje drugie spotkanie z Artur Gotz  i pierwsze spotkanie z  Marta Fox (mam nadzieję, że nie ostatnie). Spędziliśmy magiczne chwile ze wspaniałymi osobami, połączenie twórczości pisarki z utworami artysty ułożyło się w piękną całość tego wieczoru. Oby więcej takich spotkań."  Dziękujemy za mile słowa, Eliza!

 

 Oprac. EP.

 

Przejdź do Galerii

 

 

17 lutego podsumowaliśmy pierwszą edycję Kampanii Społecznej "Mała Książka - Wielki Człowiek" w ożarowskich bibliotekach, która trwała od października do grudnia 2018 roku. Dzięki akcji Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim wzbogaciła się o blisko 80 nowych, trzyletnich Czytelników.

 

 

Z całymi rodzinami, w których znalazły się dzieci biorące udział w akcji, tj. regularnie odwiedzające bibliotekę i wypożyczające książki, spotkaliśmy się w Hotelu Mazurkas na Balu Karnawałowym prowadzonym przez Teatr Złoty Dukat. Animacje, korowody, zabawy - to wszystko wypełniło niedzielne przedpołudnie. Rozdaliśmy także Dyplomy Małego Czytelnika, a poczęstunek dla uczestników balu ufundowała Pracownia Cukiernicza Jancewicz z Józefowa. Serdecznie dziękujemy wszystkim za pomoc organizacyjną, a rodzicom i dzieciom za wspaniały, aktywny udział w zabawie.

Akcja trwa nadal, teraz po karty i pakiety książek zapraszamy do bibliotek tegoroczne Trzylatki - dzieci z rocznika 2016.

 

Przejdź do Galerii

 

Więcej zdjęć można otrzymać przychodząc do Oddziału dla Dzieci przy ul. Szkolnej 2 z własnym pendrive'm lub płytą.

Oprac. ES

18 lutego spotkaliśmy się z Markiem Stelmasikiem, wikipedystą, skarbnikiem stowarzyszenia Wikimedia Polska, informatykiem zaangażowanym w duże komercyjne projekty.

 

 

Było nas 12 osób. Te 12 osób na początek (ożarowskiego) Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego to niby niewiele, ale był to dobry początek. Postanowiliśmy spotykać się w Bibliotece z ludźmi, którzy mają w życiu pasję i energię, i są w stanie wzbudzić ciekawość innych. I się udało.

Pan Marek Stelmasik nie tylko opowiedział nam o tym, co się dzieje za plecami Wikipedii, jej zasadach, anonimowości edytorów, ich niemal honorowym kodeksie, ale i wadze samej Wikipedii w życiu społecznym. Wikipedia przecież to często jedyne miejsce skąd wielu ludzi czerpie wiedzę.

I tak dowiedzieliśmy się o internetowych graficiarzach, o Vikingerze – słynnym trollu internetowym, o kontrowersjach dotyczących haseł drażliwych (jest ich całkiem dużo), a nade wszystko mieliśmy okazję zobaczyć, że to co z jednej strony wygląda prosto i łatwo, po drugiej stronie jest ogromnym wysiłkiem tysięcy ludzi, aby dalej trwało.

Pożytki ze spotkania? Na bieżąco uzupełniliśmy drobny fakt z historii Ożarowa Mazowieckiego (dodając Włodzimierza Zientarskiego jako osobę niegdyś z Ożarowem związaną) i podpowiedzieliśmy – w końcu Wikipedię tworzą ludzie – pomysł na następne spotkanie fachowców w ramach „Wikipedii Polska” - „Jak sprawić by Wikipedię czytało się łatwiej na telefonie?”.

No i może sami zaczniemy pisać encyklopedię.

Panu Markowi i uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. WA