Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Pod nazwą tą kryje się pierwszy w Polsce projekt cyfrowej edukacji młodzieży, realizowany przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” wspólnie z Google.org (charytatywnym oddziałem Google’a).

Działania projektowe, które skierowane zostały do nastolatków i objęły teren całej Polski, miały na celu rozwijanie umiejętności cyfrowych przy jednoczesnym kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych. Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim zgłosiła się do programu i tym samym w drugim tygodniu ferii młodzież objęła we władanie bibliotekę główną.

 

 

Było mądrze, bo rozmawialiśmy o wartościach, takich jak: szacunek, odwaga, uczciwość, odpowiedzialność, wolność. Czytaliśmy opowiadania z tomu „Gorzka czekolada” oraz „Bajki filozoficzne” M. Piquemala. Zagorzałe dyskusje nieraz wykraczały poza przewidziane ramy czasowe. Tworzyliśmy drzewka decyzyjne, mapy mentalne, sądziliśmy bohaterów, śmiało wczuwając się w ich role. Było też bardzo cyfrowo - poznaliśmy programy: Canva, Padlet, Pixlr, ThingLink, szlifowaliśmy także znajomość pakietu programów Google'a. W programach i aplikacjach uczyliśmy się (i młodzież i prowadzący) nowych metod pracy w chmurze, organizacji czasu, narzędzi do pracy zespołowej, a także bezpiecznej komunikacji w Internecie. Mówiliśmy o prawach autorskich, wolnych licencjach i poszanowaniu cudzej własności.   Tworzyliśmy wspaniałe kolaże, plakaty, interaktywne prezentacje, które zostaną wykorzystane w dalszej pracy. Koniec warsztatów to nie koniec Mądrych Cyfrowych. Teraz młodzież, ale już w mniejszych zespołach, ma 6 tygodni na stworzenie swoich kampanii społecznych. Kampanii dużych i małych, takich skierowanych do lokalnej społeczności, ale też poruszających problemy wszystkich Polaków.

Cały pierwszy tydzień ferii w Bibliotece głównej upłynął pod znakiem różnorodnych zajęć dla maluchów. Zaczęło się od poszukiwania Wielkiej Stopy. Po projekcji filmu, młodzi odkrywcy wyruszyli na poszukiwanie skarbu, który Yeti ukrył w Bibliotece. Dodatkowo udało się nam odkryć ślad wielkiej stopy potwora, wokół którego dzieciaki mogły odrysować swoje, dużo mniejsze stópki. Drugi dzień ferii był poświęcony łamigłówkom i zagadkom. Nieprzypadkowo, ponieważ tego dnia (tj. 29 stycznia) obchodziliśmy Dzień Składanek i Łamigłówek. Taki wspólny trening umysłu był doskonałą okazją do integracji. Były rebusy, kalambury, a nawet twister. Następny dzień upłyną nam pod hasłem „ulepimy dziś bałwana”. Mimo braku śniegu powstało kilkanaście uroczych bałwanów ze skarpet i ryżu… W czwartek nasza Biblioteka zamieniła się w prawdziwe laboratorium naukowe, były eksperymenty, doświadczenia, a przede wszystkim mnóstwo zabawy. Kto by pomyślał, jakie cuda można zrobić z octu, wody i barwnika… Na koniec zorganizowaliśmy małą „corridę”. A, że główny bohater dnia okazał się byczkiem o gołębim sercu, to skończyło się na ponownym poszukiwaniu skarbów.

 

 

Było wesoło, głośno – całkiem nie jak w bibliotekach. A dla nas najlepszą nagrodą były pytania dzieci, czy za rok też zorganizujemy podobne zajęcia…

Przygotowanie i prowadzenie zajęć: Anna Marsula, Anna Rębisz i Martyna Zawada.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. MZ

Tematem tegorocznych spotkań z cyklu „Ferie z książką” w Filii w Święcicach był tytuł książki Aleksandry i Daniela Mizielińskich „Pod ziemią, pod wodą”. Na zajęciach rozmawialiśmy o wszystkim co znajduje się w podziemnym i podwodnym świecie. Od zwierząt, roślin, minerałów po ślady przeszłości, urządzenia do wydobywania surowców, elementy infrastruktury miejskiej itp. W książkach wspólnie wyszukiwaliśmy ilustracje i informacje poszerzające naszą wiedzę na ten temat. Dzieci wykonywały też prace plastyczne przedstawiając swoich ulubionych mieszkańców „wnętrza ziemi”. Z tematem zajęć wiązały się również hasła odgadywane podczas zabawy w kalambury oraz prezentowane krótkie filmy.

 

 

Jak zwykle nie zabrakło nam czasu na aktywność ruchową i gry planszowe, a na zakończenie zajęć mieliśmy mały poczęstunek i chwilę wspólnej zabawy przy muzyce. Zimowe spotkania w Bibliotece upływały bardzo szybko i wesoło.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. TS

To bardzo sympatyczne święto, przypadające w listopadzie, w naszej Bibliotece obchodziliśmy dosyć długo, bo prawie miesiąc. Trudno się dziwić - dzieci na całym świecie przecież uwielbiają misie, chcą je przytulać i słuchać opowieści o nich. W tym roku do najmłodszych przyszedł Misiu Fisiu, którego przygody opisał Wojciech Bonowicz. Z Misiem Fisiem mielismy "dobry dzień, dobry dzień", ponieważ wszystko robiliśmy - jak miś - dwa razy. Odwiedziliśmy Kubusia Puchatka, Misia Paddingtona, Gumisie, Troskliwe Misie, Misia Uszatka oraz Maszę i Niedźwiedzia, sprawdziliśmy, kiedy niedźwiadki mają urodziny, kim są ich przyjaciele i kto spisał lub sfilmował ich przygody. Na zakończenie uczestnicy wykonali swoje misie, które poszły wraz z nimi do szkół i przedszkoli.

 

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. ES

Zima to czas, w którym trudniej dotrzeć do Biblioteki, tradycyjnie więc ruszyłyśmy z Wypożyczalnią Dobrej Zabawy do szkół i przedszkoli.

 

 

 

Byłyśmy w Szkole Podstawowej w Duchnicach, Szkole Podstawowej nr 2 (Ołtarzew), Przedszkolu Sióstr Urszulanek i Przedszkolu w Macierzyszu. Od dzieci dowiedziałyśmy się wielu ciekawych rzeczy o Świętym Mikołaju, oczywiście głośno czytałyśmy, a każdy uczestnik zajęć wyszedł z nich z własnoręcznie wykonanym, niepowtarzalnym Mikołajem. Nie tylko Mikołaj odwiedza więc dzieci - w tym roku w objazdową, magiczną podróż z książką wyruszyły: Ewa Krupa, Hanna Wojaczek i Ewa Sobieraj.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. ES