Bibliotekarze Powiatu Warszawskiego Zachodniego znów razem świętują Powiatowy Dzień Bibliotekarza!

W dniu 23 czerwca br., po rocznej przerwie, Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim – Biblioteka Powiatowa dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego zorganizowała dla bibliotekarzy bibliotek gminnych PWZ Powiatowy Dzień Bibliotekarza 2021.

W uroczystości udział wzięli przedstawiciele Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, władze  samorządowe gminy Kampinos, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, przedstawiciele Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, dyrektorzy i pracownicy bibliotek publicznych PWZ oraz osoby zaprzyjaźnione z ożarowską biblioteką.

Nieoficjalną częścią wydarzenia były warsztaty „Zrozumieć niedostępność. Czyli jak myśleć o dostępności”, które dla naszych bibliotekarzy poprowadził artysta sztuk wizualnych Kobas Laksa. Po krótkiej przerwie rozpoczęła się część oficjalna – powitanie i mowy okolicznościowe. Następnie instruktor biblioteki powiatowej omówiła działalność bibliotek publicznych PWZ w 2020 r., zwracając szczególną uwagę na innowacyjne pomysły realizowane przez biblioteki w czasie trwania pandemii i lockdownu placówek bibliotecznych. Uzupełnieniem prezentacji o bibliotekach publicznych PWZ była prelekcja Agnieszki Koszowskiej z Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego „Jak polskie biblioteki publiczne poradziły sobie z pandemią?”, uwzględniająca sytuację bibliotek w Polsce i na świecie.

Szczególnym punktem uroczystości było wręczenie pięciu dyplomów honorowych z okazji jubileuszu pracy zawodowej oraz przekazanie na ręce Zastępcy Wójta Gminy Kampinos Sebastiana Wardziaka listu gratulacyjnego dla BPG Kampinos z okazji 35-lecia działalności placówki.

W bieżącym roku przyznano także zaległe wyróżnienie Lidera Promocji Czytelnictwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego 2019. Tegoroczna Kapituła przyznała tylko jedną nagrodę w kategorii: Całokształt działalności. Statuetkę otrzymała Grażyna Kozińska, wieloletnia Dyrektor Biblioteki Publicznej w Łomiankach, która w 2020 r. przeszła na emeryturę. Nagrodę w Jej imieniu odebrał Zastępca Burmistrza ds. Społecznych w Łomiankach Witold Gawda. Ze względu na szczególną sytuację bibliotek w czasie pandemii oraz trudne i różnorodne warunki pracy, nie przyznano tytułu Lidera za 2020 r.

Całość uświetnił występ młodych utalentowanych artystów z lokalnej Szkoły Muzyki Rozrywkowej „Fabryki Dźwięków”, którzy zaprezentowali się w repertuarze współczesnym i klasycznym.

Dzięki uprzejmości ks. Zbigniewa Kołodzieja impreza odbyła się na Scenie Ołtarzew. Bardzo dziękujemy za współpracę i pomoc.

Dziękujemy za uczestnictwo i do zobaczenia za rok!