Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Dyskusyjny Klub Książki

Spotkanie z autorką cyklu "Córka cieni" Ewą Cielesz


To były niezapomniane, cudowne chwile!

28 listopada w Filii nr 1 w Józefowie Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Klub Pasjonatów swoją pasję do literatury rozwijał na literackim poranku w ramach Dyskusyjnego Klubu Książki.

Rosnąca wśród czytelników popularność powieści Ewy Cielesz gwarantowała sukces organizacyjny biblioteki. Spotkanie było wytęsknione i wyczekiwane przez józefowską publiczność.

Ewa Cielesz to polska autorka, która rozgłos zdobyła za sprawą trzytomowej serii powieściowej zatytułowanej „Córka cieni”.

Pisarka urodziła się w Piasecznie. Ukończyła studia pedagogiczne na Uniwersytecie Wrocławskim, a  następnie reżyserię we wrocławskiej filii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie. Zafascynowana teatrem i poezją pisze scenariusze, opowiadania, wiersze dla dzieci i dorosłych. Jest instruktorem teatralnym, reżyserką.

"Córka cieni" jest opowieścią o żyjącej w czasach wojny Juliannie, córce Magdaleny i Piotra. W pierwszej części poznajemy historię rodziców Julianny. Parę połączyło silne uczucie. Niestety, rodzina Magdaleny nie akceptuje tego związku, więc dwójka kochanków ucieka w Bieszczady. Tam biorą ślub i znajdują schronienie w opuszczonej chacie. Wkrótce na świat przychodzi ich córka Julianna, jednak sielanka rodziny nie trwa zbyt długo: kraj został zaatakowany przez Sowietów oraz banderowców z Ukraińskiej Armii Powstańczej.

 

9

 

Kilkadziesiąt lat później, zafascynowany historią opisaną w znalezionym pamiętniku Magdaleny, współczesny student historii Adam postanawia odnaleźć Juliannę. Poszukiwania zapalonego historyka zostały opisane w drugiej powieści cyklu pod tytułem „Obce matki”. Odnaleziona starsza pani dzieli się fascynującą opowieścią o swoim życiu i trudnych doświadczeniach z dzieciństwa.
Ostatnia część, zatytułowana „Burza przed ciszą” zaznajamia czytelników z dorosłą już Julianną, która doświadcza wszystkich, zarówno słodkich, jak i gorzkich smaków życia.

Podczas spotkania w Józefowie pani Ewa przyznała, że w trylogii „Córka cieni”, wykorzystała swoje ulubione miejsca w Polsce: m.in. Bieszczady, Wrocław i Olsztyn. Na potrzeby powieści pisarka wybrała się również na Podlasie, które od dawna ją fascynowało.

Oprócz serii „Córka cieni”, Ewa Cielesz jest również autorką innych powieści, m.in. „Słońce umiera
i tańczy” oraz „Niskie drzewa” i ostatnio wydanej trylogii „Pochyłe niebo” inspirowanej opowieścią znajomego z lat szkolnych.

W bibliotece podczas spotkania towarzyszyła nam cudowna atmosfera, jak w rodzinnym gronie.

Pani Cielesz nie tylko opowiedziała nam o swojej twórczości i warsztacie pisarskim, ale przytoczyła anegdoty z własnego życia. Co się działo w domu małej Ewuniu podczas szarych godzin (ciekawe kto z czytelników zna określenie: szare godziny?), jaki wpływ miało dzieciństwo spędzone z dziadkami na wsi, co to znaczy mieć mamę księgarza? Czy autorka „Szeptów Stepowych” była w Mongolii? To tylko nieliczne pytania, jakie padały. Jak przystało na spotkanie z miłośnikiem teatru ,nie zabrakło również
i tego elementu. Na zakończenie pani Ewa Cielesz poprowadziła… zabawy z dramą!

To było nowe doświadczenie, ćwiczące pamięć. Mimo nieukrywanego zaskoczenia uczestnicy dobrze się bawili. Bezpośredni kontakt z ukochanym autorem to święto dla każdego czytelnika, a możliwość uzyskania książki z indywidualną dedykacją jest dodatkowym bonusem. Pani Ewa chętnie dzieliła się z nami swoim czasem i składała autografy na najnowszej trylogii pt. „Pochyłe drzewo”. Obiecała przyjechać do Józefowa na premierę sztuki teatralnej przygotowywanej przez Klub Pasjonatów.

Żegnaliśmy się „do zobaczenia” na kartach książek, a może na kolejnym spotkaniu w bibliotece?

Wydarzenie zostało sfinansowane przez Instytut Książki w ramach programu: „Dyskusyjne Kluby Książki”

 

 

Opracowala Ewa Bojarowska

 Fotorelacja tutaj