Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Dyskusyjny Klub Książki

"Kolekcja nietypowych zdarzeń" Toma Hanksa


Znany z wielu wybitnych ról aktor, tym razem zaprasza nas w literacką podróż sentymentalną. Tom Hanks debiutuje zbiorem opowiadań, których elementem wspólnym jest stara maszyna do pisania i emocje, jakie może dostarczać prosty, niemodny obecnie przedmiot. Książka była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

 

 

Prozę Toma Hanksa czyta się bardzo lekko. Stworzone przez Hanksa utwory są zabawne, często zakończone zaskakującą puentą. Życie bohaterów toczy się raczej powoli, a pojawiające się w nim „nietypowe zdarzenia” pozwalają dokonać w nim zmian, docenić relacje czy zweryfikować swoje spojrzenie na bliskie osoby. Niektóre opowiadania są utrzymane w klimacie science-fiction, ale zawierają typowo ludzkie marzenia o podróżach w czasie czy przestrzeni. Pisarz nie używa rozbudowanego języka, co może być uznane zarówno za brak wybitnych umiejętności literackich, jak i za zabieg celowy. Jest to szczególnie widoczne przy opowiadaniach pt. „Felieton Hanka Fiseta”, gdzie Hanks posługuje się stylem, który moglibyśmy nazwać „językiem Internetu”. Natomiast nie język stanowi o wartości tej pozycji, a umiejętność odnajdywania i zamykania ludzkich historii w krótkie, lekkie opowieści. Ze względu na barwnie naszkicowanych bohaterów i ich losy, czasem odnosi się wrażenie, że te migawki z życia mogłyby stać się pełnometrażowym filmem. W dużej mierze opowiadania dotyczą osób, które zamieszkują Stany Zjednoczone, ale przekrój lat, w których żyją, ich stylu życia czy cech osobowości, nie pozwala znaleźć im żadnego wspólnego mianownika, prócz pojawiającej się w tle maszyny do pisania. Natomiast można odnaleźć wiele nawiązań do życia prywatnego Toma Hanksa, jego poglądów politycznych czy ról, w które się wcielił.

Ze względu na różnorodną tematykę i sposób konstruowania utworów, „Kolekcja nietypowych zdarzeń” może być różnie oceniana przez czytelników. Na spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki wzbudziła skrajne emocje właśnie z tego względu. Pozycja na pewno przypadnie do gustu osobom, które lubią krótkie formy literackie, z tematyką oscylującą wokół ludzkich osobowości i historii. I mimo, że autor stara się wpleść bohaterów i ich losy w autentyczny świat, to jednak przedstawione przez niego zdarzenia stają się niekiedy zupełnie „nietypowe”.

Oprac. Barbara Łuczak