Jak zwykle – w pierwszą środę miesiąca o godzinie 17:00, w bibliotece w Ożarowie Maz, przy ul. Szkolnej 2, spotkali się uczestnicy Dyskusyjnego Klubu Książki (DKK). Tym razem tematem rozmowy była książka wyjątkowa pod względem walorów literackich i przesłania, ale także niezwykła ze względu na oddziaływanie społeczne: „Opowieść podręcznej” Margaret Atwood.

Zgodnie z zasadami, wszyscy (no, prawie) uczestnicy i uczestniczki byli po lekturze książki. Oprócz osób stanowiących stały skład, pojawiło się dwóch nowych uczestników, a w trakcie spotkania dołączyła osoba, która przypadkiem odwiedziła bibliotekę – ponieważ spotkania DKK mają otwartą formułę – przeznaczone są dla każdego.

W przypadku dzieła, które porusza tak ważne i aktualne wątki, a przy tym jest podstawą popularnego serialu, czy mniej obecnie znanej, wcześniejszej ekranizacji Volkera Schlöndorfa (The Handmaid’s Tale, 1990)[i] wg scenariusza Harolda Pintera, nieuniknione było połączenie co najmniej dwóch poziomów rozmowy: opinii o książce i wrażeń z lektury, oraz opinii o problemach, do  których utwór się odwołuje.

[i]       https://www.filmweb.pl/film/Opowie%C5%9B%C4%87+podr%C4%99cznej-1990-8400 (dostęp 11-06-2019)

Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży w tym roku... Przeczytaliśmy specjalne opowiadanie wigilijne "Sąsiedzi z drugiego piętra", trochę o nim porozmawialiśmy, ale najważniejszym punktem spotkania było pożegnanie problemów i zmartwień mijającego roku. W Nowy 2019 Rok wejdziemy pełni optymizmu i chęci na nowe książki i oczywiście chętni do wielu rozmów o nich :)

W 2018 roku z młodzieżą spotkalismy się 10 razy, a podczas spotkań wspólnie przeczytaliśmy 10 opowiadań i fragmentów większych tekstów (m.in. z tomu "Gorzka czekolada"). Dyskusje były burzliwe, pomysły uczestników zaś bardzo ciekawe. W przyszłym roku również planujemy regularne spotkania, będziemy razem przełamywać stereotypy mówiące o młodzieży, która nie czyta. Nasza, ożarowska młodzież nie tylko czyta, ale i bardzo lubi rozmawiać o przeczytanych książkach.

Oprac. ES

4 grudnia w Bibliotece głównej odbyło się drugie spotkanie z ożarowskim autorem powieści kryminalnych Grzegorzem Gołębiowskim. Rok 2018 otwieraliśmy debiutem powieściowym pt. Cień przeszłości, zamykaliśmy zaś promocją najnowszej książki autora pt. Dziedzictwo.

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży po raz kolejny rozmawialiśmy o wartościach kierujących naszym życiem. Wartością wybraną przez uczestników była WOLNOŚĆ.

Czy wolność nam się należy? Jak z niej korzystać? Czy Piotrek, o którego losach czytaliśmy w opowiadaniu "Burza" Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, wiedział czym jest wolność? Czy za wolność trzeba byc odpowiedzialnym? Jaka jest jej cena? ... te wszystkie tematy pojawiły się w rozmowie. Nasza dyskusja była burzliwa, nie zabrakło także wydarzeń, którymi w ostatnich dniach żyła cała Polskai: wyprawy na K2 i oceny zachowania Denisa Urubko.

Wolność słowa jak zwykle królowała na spotkaniu i z zadowoleniem potwierdzamy, że nasza młodzież - jak w piosence - "wolność kocha i rozumie".

Oprac. ES

Znany z wielu wybitnych ról aktor, tym razem zaprasza nas w literacką podróż sentymentalną. Tom Hanks debiutuje zbiorem opowiadań, których elementem wspólnym jest stara maszyna do pisania i emocje, jakie może dostarczać prosty, niemodny obecnie przedmiot. Książka była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.