Ostatnie spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży w tym roku... Przeczytaliśmy specjalne opowiadanie wigilijne "Sąsiedzi z drugiego piętra", trochę o nim porozmawialiśmy, ale najważniejszym punktem spotkania było pożegnanie problemów i zmartwień mijającego roku. W Nowy 2019 Rok wejdziemy pełni optymizmu i chęci na nowe książki i oczywiście chętni do wielu rozmów o nich :)

W 2018 roku z młodzieżą spotkalismy się 10 razy, a podczas spotkań wspólnie przeczytaliśmy 10 opowiadań i fragmentów większych tekstów (m.in. z tomu "Gorzka czekolada"). Dyskusje były burzliwe, pomysły uczestników zaś bardzo ciekawe. W przyszłym roku również planujemy regularne spotkania, będziemy razem przełamywać stereotypy mówiące o młodzieży, która nie czyta. Nasza, ożarowska młodzież nie tylko czyta, ale i bardzo lubi rozmawiać o przeczytanych książkach.

Oprac. ES

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży po raz kolejny rozmawialiśmy o wartościach kierujących naszym życiem. Wartością wybraną przez uczestników była WOLNOŚĆ.

Czy wolność nam się należy? Jak z niej korzystać? Czy Piotrek, o którego losach czytaliśmy w opowiadaniu "Burza" Katarzyny Terechowicz i Wojciecha Cesarza, wiedział czym jest wolność? Czy za wolność trzeba byc odpowiedzialnym? Jaka jest jej cena? ... te wszystkie tematy pojawiły się w rozmowie. Nasza dyskusja była burzliwa, nie zabrakło także wydarzeń, którymi w ostatnich dniach żyła cała Polskai: wyprawy na K2 i oceny zachowania Denisa Urubko.

Wolność słowa jak zwykle królowała na spotkaniu i z zadowoleniem potwierdzamy, że nasza młodzież - jak w piosence - "wolność kocha i rozumie".

Oprac. ES

Znany z wielu wybitnych ról aktor, tym razem zaprasza nas w literacką podróż sentymentalną. Tom Hanks debiutuje zbiorem opowiadań, których elementem wspólnym jest stara maszyna do pisania i emocje, jakie może dostarczać prosty, niemodny obecnie przedmiot. Książka była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci i Młodzieży w styczniu obchodzić będzie trzecie urodziny. Tylko w 2017 roku przeczytaliśmy 23 tytuły (książki i opowiadania), a w spotkaniach udział wzięło blisko 200 osób.

Podczas comiesięcznych dyskusji w roku szkolnym 2017/18 jesteśmy nastawieni na wartości. I to nie na wartości materialne, kupowane za pieniądze, ale na te dzięki którym kształtuje się charakter. Jedni cenią sobie wiedzę, inni urodę, jeszcze inni piękno, przyjaźń, miłość.... O tym właśnie rozmawiamy z uczniami klas 5E i 7D ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim, a pomaga nam "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". W grudniu jednak, aby wprowadzić się w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, przeczytaliśmy zupełnie inny tekst, po raz pierwszy w historii naszego DKK tekst dorosły - felieton Doroty Terakowskiej "Piąty talerz". Wzruszenie młodzieży, ważne zdania o przyjaźni wypowiadane mniej lub bardziej odważnie - to wszystko sprawia, iż w Nowy Rok wchodzimy z optymizmem i ugruntowaną wiedzą, iż rośnie nam kolejne, wrażliwe, wartościowe pokolenie.

Oprac. ES

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych było dowodem na to, że czytanie książek w Polsce, wbrew opiniom, ma się dobrze!

Co miesiąc grupa osób spotyka się w bibliotece, by wymienić się poglądami na temat przeczytanej lektury. Możliwość wysłuchania i wyrażania opinii o książce daje uczestnikom wiele przyjemności
i sprawia, że „jeden tytuł czytamy wielokrotnie”. To jest urok i czar Dyskusyjnych Klubów Książki, które przyciągają miłośników literatury, rozmów i dobrej kawy. Spotkanie, którego bohaterką była książka pt. „Lokatorka” JP Delaney’a w świetnym tłumaczeniu Mariusza Gądka, odbyło się właśnie w charakterystycznym klimacie klubów.

„Lokatorka” to pozycja z gatunku thriller psychologiczny z wartką akcją i ciekawymi opisami kulinarnymi. Dwie kobiety. Wiele podobieństw: włosy, oczy, marzenia, pragnienia, chęć zmiany, odzyskania kontroli nad życiem.

Cytaty z dyskusji naszych Klubowiczek : „świetnie się czytało”, „sugestywne opisy”, „obsesje są niebezpieczne”, „naiwność bohaterek bywa denerwująca”, „chęć zmiany zaślepia”, „sugestywne opisy przyrządzania potraw oraz scen erotycznych”. Na jesienną pluchę polecamy w skali 0-10 dając wysoką notę 7.

Oprac. EB