Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

 

 

Na pierwszym w roku 2017 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych mówiłyśmy o reporterskim majstersztyku młodego dziennikarza i fotografa Filipa Springera pod tytułem  "13 pięter". Autor za tę książkę otrzymał w 2016 roku Śląski Wawrzyn Literacki.

Filip Springer, laureat konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012, jest także finalistą Nagrody Literackiej NIKE 2012  i zwycięzcą Medalu Młodej Sztuki.

Lektura "13 pięter" mocno nas poruszyła. Powiem nawet - wkurzyła. Z powodu nierozwiązanego od czasów odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku problemu mieszkalnictwa. Z powodu niemożności zapełnienia luk prawnych wykorzystywanych bezwzględnie przez banki, deweloperów i tak zwanych czyścicieli kamienic. Z powodu absurdów urzędniczych, z którymi obywatele muszą sobie jakoś radzić.

 

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych było dowodem na to, że czytanie książek w Polsce, wbrew opiniom, ma się dobrze!

 

Co miesiąc grupa osób spotyka się w bibliotece, by wymienić się poglądami na temat przeczytanej lektury. Możliwość wysłuchania i wyrażania opinii o książce daje uczestnikom wiele przyjemności
i sprawia, że „jeden tytuł czytamy wielokrotnie”. To jest urok i czar Dyskusyjnych Klubów Książki, które przyciągają miłośników literatury, rozmów i dobrej kawy. Spotkanie, którego bohaterką była książka pt. „Lokatorka” JP Delaney’a w świetnym tłumaczeniu Mariusza Gądka, odbyło się właśnie w charakterystycznym klimacie klubów.

 

„Lokatorka” to pozycja z gatunku thriller psychologiczny z wartką akcją i ciekawymi opisami kulinarnymi. Dwie kobiety. Wiele podobieństw: włosy, oczy, marzenia, pragnienia, chęć zmiany, odzyskania kontroli nad życiem.

 

Cytaty z dyskusji naszych Klubowiczek : „świetnie się czytało”, „sugestywne opisy”, „obsesje są niebezpieczne”, „naiwność bohaterek bywa denerwująca”, „chęć zmiany zaślepia”, „sugestywne opisy przyrządzania potraw oraz scen erotycznych”. Na jesienną pluchę polecamy w skali 0-10 dając wysoką notę 7.

 

Oprac. EB

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przedmiotem dyskusji była „Grzybnia” Jeleny Czyżowej. Książkę współczesnej pisarki rosyjskiej wysoko ocenianą przez krytyków członkinie Klubu  przyjęły dosyć chłodno.

Pierwsza refleksja, jaka nasuwa się podczas lektury, to pełna niejasności, gęsta, wręcz duszna atmosfera. Bohaterowie uwikłani we wspomnieniach z przeszłości z trudem odnajdują się w prozie dnia codziennego. Jak zauważyły uczestniczki dyskusji  - to, co powinno być dla nich siłą, korzeniem, z którego  budują swoje życie  - jest grzybnią -  splotem mnogich, drobnych  korzonków, które,  zamiast umacniać, oplatają, wiążą i nie pozwalają iść do przodu.

 

 

Grudniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych trwało znacznie dłużej niz zwykle.

A to za sprawą rocznicy działaności Klubu, przedświątecznego klimatu i niezwykłej opowieści Elżbiety Sieradzińskiej "Cesaria Evora".

Autorka książki jest bibliotekarką. Zafascynowana głosem pieśniarki jeździła po świecie, żeby uczestniczyć w jej koncertach i poznać Cesarię osobiście. Nauczyła się języka kreolskiego, pojechała do Mindelo do domu artystki. W końcu stała sie Ely, najlepszą siostrą Cize z Polski.

 

 

To już piękna tradycja - obecność raz w miesiącu miłośników książki i rozmów przy kawie w ożarowskiej bibliotece. W jej myśl 9 listopada stałe grono dyskutantek przybyło do Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży, by na dwunastym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki podzielić się wrażeniami po lekturze „Nikt nie ocali się sam” Margaret Mazzantini.