Na pierwszym w roku 2017 spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych mówiłyśmy o reporterskim majstersztyku młodego dziennikarza i fotografa Filipa Springera pod tytułem  "13 pięter". Autor za tę książkę otrzymał w 2016 roku Śląski Wawrzyn Literacki.

Filip Springer, laureat konkursu stypendialnego im. Ryszarda Kapuścińskiego, finalista Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki 2011, nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012, jest także finalistą Nagrody Literackiej NIKE 2012  i zwycięzcą Medalu Młodej Sztuki.

Lektura "13 pięter" mocno nas poruszyła. Powiem nawet - wkurzyła. Z powodu nierozwiązanego od czasów odzyskania niepodległości Polski w 1918 roku problemu mieszkalnictwa. Z powodu niemożności zapełnienia luk prawnych wykorzystywanych bezwzględnie przez banki, deweloperów i tak zwanych czyścicieli kamienic. Z powodu absurdów urzędniczych, z którymi obywatele muszą sobie jakoś radzić.

Znany z wielu wybitnych ról aktor, tym razem zaprasza nas w literacką podróż sentymentalną. Tom Hanks debiutuje zbiorem opowiadań, których elementem wspólnym jest stara maszyna do pisania i emocje, jakie może dostarczać prosty, niemodny obecnie przedmiot. Książka była przedmiotem dyskusji podczas ostatniego spotkania Dyskusyjnego Klubu Książki.

Dyskusyjny Klub Książki dla Dzieci i Młodzieży w styczniu obchodzić będzie trzecie urodziny. Tylko w 2017 roku przeczytaliśmy 23 tytuły (książki i opowiadania), a w spotkaniach udział wzięło blisko 200 osób.

Podczas comiesięcznych dyskusji w roku szkolnym 2017/18 jesteśmy nastawieni na wartości. I to nie na wartości materialne, kupowane za pieniądze, ale na te dzięki którym kształtuje się charakter. Jedni cenią sobie wiedzę, inni urodę, jeszcze inni piękno, przyjaźń, miłość.... O tym właśnie rozmawiamy z uczniami klas 5E i 7D ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim, a pomaga nam "Gorzka czekolada i inne opowiadania o ważnych sprawach". W grudniu jednak, aby wprowadzić się w nastrój Świąt Bożego Narodzenia, przeczytaliśmy zupełnie inny tekst, po raz pierwszy w historii naszego DKK tekst dorosły - felieton Doroty Terakowskiej "Piąty talerz". Wzruszenie młodzieży, ważne zdania o przyjaźni wypowiadane mniej lub bardziej odważnie - to wszystko sprawia, iż w Nowy Rok wchodzimy z optymizmem i ugruntowaną wiedzą, iż rośnie nam kolejne, wrażliwe, wartościowe pokolenie.

Oprac. ES

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki dla Dorosłych było dowodem na to, że czytanie książek w Polsce, wbrew opiniom, ma się dobrze!

Co miesiąc grupa osób spotyka się w bibliotece, by wymienić się poglądami na temat przeczytanej lektury. Możliwość wysłuchania i wyrażania opinii o książce daje uczestnikom wiele przyjemności
i sprawia, że „jeden tytuł czytamy wielokrotnie”. To jest urok i czar Dyskusyjnych Klubów Książki, które przyciągają miłośników literatury, rozmów i dobrej kawy. Spotkanie, którego bohaterką była książka pt. „Lokatorka” JP Delaney’a w świetnym tłumaczeniu Mariusza Gądka, odbyło się właśnie w charakterystycznym klimacie klubów.

„Lokatorka” to pozycja z gatunku thriller psychologiczny z wartką akcją i ciekawymi opisami kulinarnymi. Dwie kobiety. Wiele podobieństw: włosy, oczy, marzenia, pragnienia, chęć zmiany, odzyskania kontroli nad życiem.

Cytaty z dyskusji naszych Klubowiczek : „świetnie się czytało”, „sugestywne opisy”, „obsesje są niebezpieczne”, „naiwność bohaterek bywa denerwująca”, „chęć zmiany zaślepia”, „sugestywne opisy przyrządzania potraw oraz scen erotycznych”. Na jesienną pluchę polecamy w skali 0-10 dając wysoką notę 7.

Oprac. EB

Na lutowym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Książki przedmiotem dyskusji była „Grzybnia” Jeleny Czyżowej. Książkę współczesnej pisarki rosyjskiej wysoko ocenianą przez krytyków członkinie Klubu  przyjęły dosyć chłodno.

Pierwsza refleksja, jaka nasuwa się podczas lektury, to pełna niejasności, gęsta, wręcz duszna atmosfera. Bohaterowie uwikłani we wspomnieniach z przeszłości z trudem odnajdują się w prozie dnia codziennego. Jak zauważyły uczestniczki dyskusji  - to, co powinno być dla nich siłą, korzeniem, z którego  budują swoje życie  - jest grzybnią -  splotem mnogich, drobnych  korzonków, które,  zamiast umacniać, oplatają, wiążą i nie pozwalają iść do przodu.