Spotkanie było potrzebne, to pierwsza myśl jaka przychodzi, gdy chce się opisać środowy wieczór.

Przyszło nas 30 osób, a wszyscy zwyczajnie łaknęli takich wspomnień. Sami je uzupełniali, dodawali swoje części, pytali o szczegóły. Ale atmosfera ta nie znalazłaby swojego potwierdzenia, gdyby nie Janusz Orsik, zwany przez publiczność – „Panem Doktorem”, który mimo lat z niesamowitą swadą gawędził – w prawdziwym tego słowa znaczeniu – przed publicznością. Mówił o latach przedwojennych, życiu lekarza, gospodarstwach na wsi, ilości domów na Kolejowej, potem o wojnie, organizacji NOW i jej połączeniu się z AK, wybuchu powstania i decyzjach o wyjściu do lasu oraz o latach powojennych.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Marcin Łada- wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP i Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach, który zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy znajdującej się na I piętrze Starostwa Powiatowego. Wystawa pt. "Muzeum w Miejscu Pamięci" poświęcona jest obozowi Lamsdorf (Lambinowice), który był największym ośrodkiem jenieckim Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Tam byli m.in. przetrzymywani Powstańcy Warszawscy, którzy trafili do Stalagu Lamsdorf z obozu przejściowego w Ożarowie Maz.

Bardzo Państwu dziękujemy. Jest potrzeba, aby o naszej historii mówić, dokumentować ją (tu pozdrawiamy Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Patria i Pana Marcina Ładę) i cieszyć, że przeżywaliśmy tę chwilę razem. Dziękujemy Panu Doktorowi Januszowi Orsikowi za przyjęcie zaproszenia. Spisane wspomnienia naszego Gościa i innych, ważnych dla miasta osób, znaleźć można w dziale Historia Mówiona.

Oprac. WA

Po wakacjach wróciły do naszego bibliotecznego menu spotkania z cyklu „Książka z Autografem”.

W środę 27 września sala Wypożyczalni dla Dorosłych i Młodzieży na kilka godzin zamieniła się w kawiarenkę, w której kusząco pachniało kawą, szarlotką i dobrą aurą dyskusji o literaturze, życiu i tym co w nim najważniejsze. Stawiano pytania i udzielano odpowiedzi, wartko toczyła się ciepła, mądra i inspirująca rozmowa z autorem ulubionej książki. Pani Aneta Krasińska – bohaterka październikowego spotkania - zaskoczyła publiczność otwartością i szczerością w opowieści o warsztacie pisarskim, problemach młodego autora, a także o swoich wyborach literackich, podróżach i ogrodach.

Cóż więcej do szczęścia potrzeba? Pewnie już niewiele, dlatego też na zdjęciach widać tyle uśmiechniętych twarzy.

Dziękujemy za przemiły wieczór. Będzie takich więcej! Już wkrótce kolejne spotkanie z cyklu „Książka z Autografem”, o czym powiadomimy na stronie i Facebook'u.

Oprac. EB

Nasza Biblioteka niejednokrotnie udowadniała, że sprawy zwierząt nie są w niej obojętne. Tak było także 22 września w Filii nr 1 w Józefowie podczas spotkania autorskiego z Dorotą Sumińską, zorganizowanego we współpracy z Fundacją Chcę Mieć Przyszłość. Jak widać temat ten jest bliski lokalnej społeczności, bo publiczność przybyła bardzo licznie. Niektórzy goście przyjechali nawet z Błonia i Pruszkowa. Pani Dorota szybko nawiązała kontakt ze słuchaczami, włączając ich do dyskusji. W trakcie spotkania dołączył nieoczekiwany gość - suczka Saba, poszukująca nowego domu, przywieziona przez Panią Ewę Komor-Mazur z Fundacji Chcę Mieć Przyszłość, pragnącą w ten sposób zwrócić uwagę zebranych na problem bezdomności wśród zwierząt.

Tradycyjnie Biblioteka wzięła udział w Gminnych Dożynkach przygotowując stoisko pełne atrakcji dla dużych i małych miłośników książki.

Zajęliśmy miejsce w pobliżu Kół Gospodyń Wiejskich serwujących pyszne bigosy, sałatki i ciasta, dlatego też - w nawiązaniu - na naszym stoisku pojawił się "bigos literacki", czyli kiermasz książek dla wszystkich. Każdy znalazł dla siebie coś dobrego, a książki starsze i nowe można było zabrać do domu. Dzieci zaprosiliśmy do wypełnienia wspaniałych kolorowanek z ludowymi strojami ze wszystkich regionów Polski oraz do tworzenia kwiatów wzorowanych na dożynkowych wieńcach i biżuterii noszonej do strojów ludowych. Zachęcaliśmy także do regularnych odwiedzin w placówkach Biblioteki, do korzystania ze zbiorów regionalnych i naszej nowej propozycji - Historii Mówionej Ożarowa Mazowieckiego.

Oprac. ES

W czasie tegorocznego lata Filia Biblioteki w Święcicach zaprosiła swoich najmłodszych użytkowników na cykl zajęć „Wakacje z książką”.

Każde z cotygodniowych spotkań rozpoczynało się głośnym czytaniem opowiadania lub bajki, a następnie młodzi słuchacze próbowali zilustrować plastycznie lub zainscenizować poznany tekst. Potem był czas na zabawę, gry, kalambury lub obejrzenie filmu. Uczestnicy zajęć przekonali się, że wakacje w towarzystwie książki nie muszą być nudne.

Oprac. /TS/