Od października uczestnicy zajęć szachowych, pod opieką wolontariusza Przemka Borowicza, pilnie zgłębiali sztukę szachowych posunięć. Nadszedł w końcu czas, aby zobaczyć, jakie owoce przyniosła praktyka. 11 maja, w Tygodniu Bibliotek (pod hasłem #BIBLIOTEKA), odbył się wyczekiwany Turniej Szachowy o Puchar Biblioteki w Filii nr 1 w Józefowie.

15 maja obchodziliśmy nasze doroczne święto bibliotek w powiecie warszawskim zachodnim.  W tym roku była to wyjątkowa uroczystość, bowiem po raz pierwszy jako biblioteka powiatowa przyznaliśmy tytuły honorowe Lidera Promocji Czytelnictwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego Tytuły i nagrodę w postatci pięknej statuetki Pchły Szachrajki otrzymali:

• w kategorii "Instytucja roku" -  BIblioteka Publiczna Gminy Leszno - za aktywne działania na rzecz promocji i rozwoju kultury i literatury
w szczególności za upowszechnianie czytelnictwa oraz inicjowanie nowatorskich form życia czytelniczego;
  • w kategorii Osoboeość roku"- pani Małgorzata Konopka, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Izabelinie - za podejmowanie inicjatyw na rzecz animacji kulturalnej i czytelniczej w społecznosci lokalnej;
  • w kategorii "Całokształt działalności" -  pani Elzbieta Paderewska, wieloletnia Dyrektor Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, Biblioteki Powiatowej dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego -  za życzliwość, profesjonalizm, niezależność , konsekwentne dążenie do założonych cełow oraz krzewienie miłości do literatury i języka polskiego.

(Na fotografii  Paweł Białecki, Przewodniczący Kapituły, i Laureatkii: Bożena Sulik, Dyrektor DBP Leszno, Małgorzata Konopka, Dyrektor GBP w Izabelinie, Elżbieta Paderewska, była Dyrektor BP w Ożarowie Mazowieckim)

23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Z tej okazji, po raz kolejny, nasi wysłannicy wyruszyli na ulice Ożarowa, żeby obdarować Was kwiatami z zaproszeniem do biblioteki. Ale od początku…
Zwyczaj „Książka i Róża” pochodzi z Katalonii. Podczas kwietniowego święta książki mężczyźni obdarowywali kobiety różami, a z czasem kobiety zaczęły rewanżować się książkami. Urocze, prawda? Nam ten zwyczaj bardzo się podoba i chętnie go powtarzamy. W tym roku oprócz róż rozdawaliśmy zaproszenia na nasze majowe imprezy, a jak już wcześniej pisaliśmy, będą to intensywne i niezwykle ciekawe tygodnie. Wszystkich serdecznie zapraszamy!
A co do samego wydarzenia, nie będziemy się rozpisywać, zapraszamy do Galerii.

Oprac. MZ

24 kwietnia spotkaliśmy się w umiarkowanie licznym, za to nadzwyczaj zainteresowanym gronie, aby wymyślić jak stworzyć liczną galerię portretów mieszkańców Ożarowa.

I tak, najpierw wysłuchaliśmy arcyciekawego wprowadzenia o portrecie w sztuce, autorstwa Kazimierza Stachurskiego, Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego dwóch kadencji i uznanego historyka sztuki. A potem sami zaczęliśmy myśleć, jak stworzyć z naszego zapału składną wizję, w której każdy z ożarowskich fotografików mógłby się znaleźć.

Nad dalszym ciągiem pracujemy już w grupie mailowej, ustaliliśmy pierwsze terminy kolejnych spotkań i już wiemy, że mamy wspólne marzenie: za kilka lat (po wcześniejszej wystawie) chcemy zgromadzić tyle portretów fotograficznych ożarowian (wraz z ich literackimi sylwetkami), aby powstał z tego materiał na solidną albumową publikację.

Dziękujemy obecnym, wszystkich namawiamy do zaangażowania i będziemy informować co dalej!

Oprac. WA

Tradycyjnie przed Świętami Wielkiej Nocy w Oddziale dla Dzieci odbyły się warsztaty prowadzone przez Hannę Wojaczek.

Uczestnicy w każdym wieku mogli wykonać palemki, udekorować jajka, stworzyć własne zajączki, a także przygotować piękne karty z życzeniami dla najbliższych.

Do zobaczenia na kolejnych warsztatach okolicznościowych (Dzień Matki i Ojca) już wkrótce.

Więcej zdjęć w Galerii.

Oprac. ES