8 grudnia Bibliotekę Publiczną w Ożarowie Mazowieckim odwiedziła Dagna Kruszewska-Mach - Ambasadorka Labib, aby przeprowadzić warsztaty dla pracowników "Tablety i inne nowe technologie w animacji i edukacji bibliotecznej" - nasza Biblioteka znalazła się bowiem w gronie laureatów Konkursu "Re-animuj się ! 2". Podczas szkolenia poznaliśmy nowe metody pracy z tabletami, wykorzystanie aplikacji (również 3D) w pracy z najmłodszymi czytelnikami i już wkrótce przełożymy teorię na praktykę.

Warsztat jest częścią projektu Mapa Ambasadorów LABiB, którego celem jest wspieranie bibliotek w działaniach na rzecz społeczności lokalnej. Informacje o tym, jak zaprosić do współpracy Ambasadorów znajdziesz na stronie Mapa Ambasadorów LABiB. Projekt został przygotowany przez sieć LABiB oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.

Oprac. ES

9 grudnia uroczyście obchodziliśmy Ożarowski Dzień Wolontariusza, nawiązujący do ogólnoświatowego dnia wolontariatu. Obchody przygotowały Fundacja „Chcę Mieć Przyszłość i Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, pamiątkowe kubeczki dla wolontariuszy ufundowane zostały zaś przez Burmistrza Pawła Kanclerza.

Po powitaniu zaproszonych gości przez Dyrektor Biblioteki Elżbietę Paderewską, nastąpiła prezentacja grup i osób zajmujących się działalnością pomocową na terenie naszej gminy.

Już

wkrótce

otwieramy coroczną

"Pracownię Świętego Mikołaja",

czyli warsztat

podczas którego dzieci z rodzicami

wykonać mogą ozdoby, karty świąteczne i wiele

pięknych dekoracji bożonarodzeniowych dla całej rodziny.

Zapraszamy do Oddziału dla Dzieci przy ul. Szkolnej 2

13.12 (środa) - godz. 13.00-15.00

14.12 (czwartek) - godz. 13.00-15.00

15.12 (piątek) - godz. 13.00-15.00

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Książka z Autografem” w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim. Naszym mikołajkowym gościem była Ałbena Grabowska, autorka powieści najchętniej wypożyczanych przez ożarowskich czytelników. Powieści bardzo różnych - od obyczajowych zaczynając, poprzez sagi, książki dla dzieci i młodzieży, po… kryminały. Co ciekawe - autorka urodzona w Pruszkowie, mieszkająca w sąsiadującym z nami Brwinowie.

Ałbena Grabowska wspomniała, iż lubi czujność czytelnika w połowie książki „uśpić” tak, aby zaskoczyć zakończeniem. O sobie mówi skromnie, widać jednak, że pisanie to dla niej nie tylko zawód, ale też pasja. Zbieranie faktów, ciekawostek z miejsca zamieszkania, osadzanie bohaterów w konkretnych realiach, gromadzenie wspomnień rodzinnych, zapisywanie snów i, oczywiście, trudy łączenia zawodu lekarza z pracą pisarza – o tym wszystkim rozmawialiśmy podczas spotkania, które zdaniem uczestników trwało zbyt krótko… Goście zgodnie potwierdzili, iż w takiej atmosferze i z tak interesującą pisarką, mogliby rozmawiać o wiele dłużej i wiele pytań jeszcze chcieliby zadać.

W andrzejkowy wieczór święcicka Filia Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim oraz Koło Gospodyń Wiejskich w Święcicach zorganizowały Jesienne Spotkanie.

Przy stołach zastawionych przetworami i wyrobami kulinarnymi przygotowanymi przez uczestniczki spotkania przypominano andrzejkowe zwyczaje i zabawy. Rozmawiano też o tym, jak radzić sobie z jesienną chandrą. Polecano aktywność, dobrą lekturę, a także pielęgnowanie dobrych relacji przyjacielskich i rodzinnych. Wywiązała się dyskusja dotycząca szczególnej relacji: dziadkowie – wnuki. Panie chętnie dzieliły się swoimi doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat, a fachowymi radami wspierała je obecna na spotkaniu psycholog Grażyna Węgrzynowska.

Rozmowy były przeplatane wybranymi i czytanymi przez uczestniczki spotkania lekkimi, zabawnymi wierszami i dowcipnymi tekstami oraz wspólnym śpiewem piosenek z jesienią w temacie. Wesoła i pogodna, mimo słoty za oknem, biesiada przeciągnęła się do późnego wieczora.

Oprac. TS