6 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. W naszej Bibliotece był to wręcz cały tydzień, w czasie którego odwiedziło nas sześć grup gimnazjalistów.

Dyskutowaliśmy o zasadach bezpiecznego korzystania z sieci, analizowaliśmy dlaczego wizerunek w Internecie, szczególnie na portalach społecznościowych, jest taki ważny i co robić, żeby zminimalizować ryzyko, że ktoś niepowołany wykradnie nasze dane. Rozmawialiśmy czym jest hejt, spam i trollowanie i czemu są to zachowania niezgodne z netykietą.

Mamy nadzieję, że może w małym stopniu, ale przecież zawsze trochę – zmienimy kulturę Internetu na życzliwszą. Zajęcia poprowadziła Martyna Zawada.

Oprac. WA

Filia w Święcicach zaprosiła swoich najmłodszych czytelników na cykl zajęć „Ferie z książką”.

Zgodnie z nazwą zajęć, swoją uwagę skupiliśmy głównie na książkach – czytaliśmy fragmenty, wyszukiwaliśmy ciekawe informacje, oglądaliśmy ilustracje. Z książek też czerpaliśmy inspiracje do zabaw i prac plastycznych. Na spotkaniach nie zabrakło czasu na obejrzenie filmu, rywalizację w konkursach i grach planszowych oraz zabawy ruchowe.

Czas spędzany na zajęciach w Bibliotece mijał szybko i wesoło, co widać w Galerii.

Oprac. i fot. TS

Jak co roku Pracownia Świętego Mikołaja zgromadziła na warsztatach rodziny, dzieci i młodzież - wszystkich chętnych zaprosiliśmy bowiem do wykonania kartek z życzeniami oraz ozdób bożonarodzeniowych. Warsztaty poprowadziła Hanna Wojaczek, zaczynając pracę już dużo wcześniej od wykonania z wolontariuszami wspaniałych aniołów dla Klubowiczek z Dyskusyjnego Klubu Książki. Nieocenioną pomocą w wyszukiwaniu pomysłów i materiałów była Anna Marsula, również pomysłodawczyni lizakowych reniferów dla dzieci. Trzy dni warsztatów minęły szybko, powstało wiele niepowtarzalnych i wyjątkowych prac do podziwiania w Galerii.

Oprac. ES

Do Filii nr 1 w Józefowie zawitał niezwykły gość!!! 14 grudnia na Bal Śnieżynek i Płatków Śniegowych przybyła Królowa Zima. W atmosferę wprowadziły nas trzy przewspaniałe Babcie - babcia Kazia, babcia Wanda i babcia Mirka, które przeczytały dzieciom baśń Hansa Christiana Andersena Królowa Śniegu. Następnie Królowa Zima opowiedziała trochę o sobie, podkreśliła, że kocha dzieci i nie ma nic wspólnego ze złą Królową z baśni, po czym zaprosiła dzieci do wspólnej zabawy. Były tańce, śpiew i dużo radości! Na koniec dzieci rzuciły się w objęcia roześmianej Królowej Zimy, teraz na pewno zimowa aura za oknem nie będzie im straszna! Królowa Zima na koniec spotkania poczęstowała dzieci śnieżnymi piankami.

Podczas balu przedszkolaki wręczyły kwiaty i podziękowały za dotychczasową pracę Pani Wandzie Orzechowskiej, pracownikowi filii bibliotecznej w Józefowie, która przeprowadziła wiele zajęć literackich dla dzieci i wielokrotnie wprowadzała dzieci w świat książkowych bohaterów.
Biblioteka dziękuje za włączenie się do zabawy uczestniczkom Klubu Pasonatów - Pani Kazimierze Kosińskiej, Pani Wandzie Kowalczyk oraz Pani Tomirze Dudek.

Oprac. MD

9 grudnia podczas Ożarowskiego Dnia Wolontariusza odbyła się ostania z imprez związanych z projektem „Ożarowiacy o Ożarowie (piszemy a później czytamy książkę o sobie)" realizowanym dzięki programowi Partnerstwo dla książki Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Tego dnia licytowaliśmy oryginalne ilustracje, pochodzące z wydanej już i rozdanej dzieciom książeczki „Nie pękaj! Bajka o Bąblu z Ożarowa Mazowieckiego”. I udało się! Zebraliśmy kwotę 722,00 zł! Wszystkie pieniądze zostaną przekazane na działalność statutową Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, czyli na pomoc zwierzętom bezdomnym, na szukanie i wspieranie domów tymczasowych i stałych w naszej gminie. Co istotne aukcja nie tylko przyniosła wymierne korzyści finansowe, ale przede wszystkim dobrze się podczas niej bawiliśmy. Nastrój licytacji i przebijanie kolejnych stawek podgrzewał zespół „Wieczorki Jazzowe”, sprzedano niemal wszystkie ilustracje, a o kilka wybranych biło się aż kilka osób. Ilustracje tematycznie związane z rejonami naszej miejscowości trafiły „na swoje miejsca”, czyli np. „Sadzawkę w Macierzyszu” wylicytowała Fundacja Nasz Macierzysz, a „Szkoła w Duchnicach” trafiła do… Szkoły w Duchnicach. Ilustracje, które nie zostały sprzedane, trafią na aukcję Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy już 14 stycznia w Domu Kultury „Uśmiech” w Ożarowie Mazowieckim.

Aukcję w Bibliotece poprowadziły gimnazjalistki (współautorki książki) Aleksandra Hamny i Nawojka Ciborska, przy wsparciu koordynatora projektu Wojciecha Albińskiego.

Zdjęcia Victoria Tucholka

Oprac. WA