W najbliższą niedzielę 30 października zapraszamy do Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim, Filia nr 1 w Józefowie przy ul. Fabrycznej 15.

Od 13.00 Zwiedzanie wystawy „Wagon Kultury” z przewodnikiem, animacje dla dzieci i młodzieży, audioprzewodniki dla osób z niepełnosprawnością

13.00-14.00 KOLEJKOWO - Wszystkie maluchy zapraszamy do wspólnej zabawy. Na dzieci od 2 r.ż. czekają animacje i zabawy kolejkami.

14.00-15.00 Warsztaty dla młodzieży od 8 r.ż.

KLEKSOGRAFIA - warsztaty z historią książki

MODELARSTWO – warsztaty modelarskie dla dzieci i młodzieży

15.00-16.30 Spotkanie z Andrzejem Mellerem - dla dorosłych.

Opowieść o reporterskich podróżach koleją połączona z promocją książki pt. "Czołem, nie ma hien. Wietnam, jakiego nie znacie". Warsztaty „Jak powstaje reportaż z podróży?”

WSTĘP WOLNY!

Z przyjemnością informujemy, iż Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim zakwalifikowała się do udziału w ogólnopolskim programie bookstartowym Instytutu Książki "Mała Książka - Wielki Człowiek". Jest to kampania społeczna, która  przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka. Została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę z wierszami dla dzieci najwybitniejszych polskich poetów oraz broszurę informacyjną o roli czytania w rozwoju młodego człowieka. W 2017 r. w ramach akcji pilotażowej rozpoczętej w grudniu rozdano 100 tys. Wyprawek Czytelniczych w 360 szpitalach w całej Polsce, a w 2018 r. na nowo narodzone dzieci czeka aż 360 tys. wyprawek. Projekt nawiązuje do kampanii proczytelniczych realizowanych na całym świecie, a zapoczątkowanych w 1992 r. przez brytyjską fundację BookTrust.

Część Kampanii, w której bierzemy udział, skierowana jest do dzieci urodzonych w 2015 roku i ich rodziców, a jej celem jest zachęcanie dorosłych do czytania dzieciom i oczywiście do wspólnego odwiedzania Bibliotek. Aby wziąć udział należy zapisać dziecko do Biblioteki (lub okazać założoną wcześniej kartę) i wypożyczać książki. Przy każdej wizycie w Bibliotece, zakończonej wypożyczeniem minimum jednej książki dziecięcej, Mały Czytelnik otrzymuje naklejkę, a po zebraniu 10 naklejek Dyplom.

Zapraszamy do udziału!!

8 września 2018 roku mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego mieli po raz kolejny wyjątkową okazję do przypomnienia sobie polskiej klasyki literackiej. Jak co roku bowiem, Biblioteka Publiczna wraz z Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku”, zorganizowały Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenckiej pary. W tej edycji – decyzją internautów – do wspólnego czytania w całej Polsce wybrane zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

2 września organizowane były Dożynki Gminne. Było mnóstwo atrakcji, jak co roku – dla tych najmłodszych, jak i dla trochę starszych. Nasza Biblioteka również się pojawiła, tym razem podczas kiermaszu "wietrzyliśmy" półki Filii nr 1 w Józefowie - celem było zwolnienie miejsca dla nowych dzieł, żeby każdy kto zna nasz księgozbiór jak własną kieszeń mógł znaleźć coś świeżego. Dodatkowo wszyscy wiemy, że nieużywane książki pragną nowego życia, dlatego cieszymy się, że tak tłumnie i chętnie uczestnicy wydarzenia podarowali im nowe domy. Mamy nadzieję, że po przeczytaniu każdej z nich, będziecie mogli podać je dalej, lub na stałe znajdą się one na szczytnym miejscu w wielu domowych biblioteczkach.

IV wydanie ogólnopolskiej akcji Noc Bibliotek odbyło się w sobotę 9 czerwca 2018 r.  W akcji udział wzięło 1874 instytucji, wśród nich Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim (już po raz trzeci).

Hasło tegorocznej akcji "RzeczpospoCZYTA" - w wyjątkowym roku 100 lat niepodległości Polski - miało zachęcić lokalnych organizatorów do pokazania uczestnikom historii, ale także do wyobrażenia sobie Polski za 100 lat. My w historii cofnęliśmy się nieco dalej, zajrzeliśmy z dziećmi do nowoczesnego Jaskiniowca Teka, korzystającego z telefonu komórkowego, konsoli do gier i dobrodziejstw Internetu, gdzie najmłodsi mieli okazję pisania rylcem na własnoręcznie wykonanych tabliczkach. Odwiedziliśmy Komikslandię, czyli przybliżyliśmy sobie zasady tworzenia wracających do łask książek obrazkowych, przypomnieliśmy sobie także najbardziej znanych i lubianych komiksowych bohaterów. W Pracowni Roztargnionego Bibliotekarza dowiedzieliśmy się natomiast, iż praca w naszym zawodzie niejednokrotnie przypomina gimnastykę, a nawet… zumbę ;)

Na szczególne podziękowania zasługują Rodzice uczestników spotkania, którzy wspaniale chóralnie odczytali „Lokomotywę” Juliana Tuwima i „Abecadło” Małgorzaty Strzałkowskiej (bez treningu) oraz nasi biblioteczni Wolontariusze: Małgorzata Książyk, Wiktoria Przybylak, Wiktoria Zdral, Oliwia Szymańska i Bartek Możdżeń, którzy wykazali się pomysłowością, wiedzą i energią. Dzięki Wam było to naprawdę wyjątkowe spotkanie!

Za rok kolejna Noc Bibliotek, a już teraz zapraszamy do Galerii.

Oprac. ES