W sobotę, 2 września 2017 r. odbyło się w Lesznie Narodowe Czytanie „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. Zorganizowane zostało przez Bibliotekę Publiczną przy współpracy z Biblioteką Gimnazjum oraz Zespołem Sportowo - Rekreacyjnym w Lesznie.
Akcja Narodowe Czytanie odbywająca się w Polsce od 2012 r. pod Honorowym Patronatem Pary Prezydenckiej, ma na celu promowanie czytelnictwa. Dramat Wyspiańskiego został wybrany do wspólnej lektury w drodze głosowania czytelników.

Miejscem spotkania była Świetlica w Lesznie, gdzie czytaliśmy wybrane fragmenty utworu. Wyboru tekstu, scenografii, oprawy muzycznej i reżyserii dokonała Pani Ewa Skórska, nauczyciel – bibliotekarz. Po powitaniu gości przez organizatorów, w imieniu Wójta Gminy – Pana Andrzeja Cieślaka, przewodniczący Rady Gminy Leszno - Pan Lesław Kuczyński odczytał list Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej skierowany do władz samorządowych z zaproszeniem do włączenia się gminy w promocję czytelnictwa.

Zaproszenie do czytania w Lesznie przyjęli radni, nauczyciele, bibliotekarze, czytelnicy biblioteki: Panie: Dorota Górecka - Klimina, Jadwiga Czarnomska - Radczyni, Ilona Grabarczyk - Panna Młoda, Edyta Przybysławska – dziennikarz, Mariola Łukasik – Gospodarz, Małgorzata Mandes – Rachel, Bożena Sulik – Czepiec, Ewa Skórska - Wernyhora, Magda Pluta – Isia, Irena Pluta – Maryna oraz Panowie: Lesław Kuczyński - Pan Młody, Grzegorz Jaźwiński – Poeta, Bartosz Walczak – Chochoł. Wszyscy przebrani
w stroje z epoki odczytali teksty z podziałem na role.

Imprezie towarzyszyła wystawa poświęcona życiu i twórczości Stanisława Wyspiańskiego. Uczestnicy otrzymali pamiątkowy egzemplarz „Wesela” z przygotowaną
z tej okazji przez Kancelarię Prezydenta okolicznościową pieczęcią.

Na zakończenie wszyscy zostali zaproszeni na staropolski poczęstunek. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy w tym dniu znaleźli czas, aby wspólnie z organizatorami zaangażować się w upowszechnianie czytania książek. Składamy podziękowania dla Pani Krystyny Ziubińskiej – dyrektor Świetlicy, za udostępnienie sali.

Oprac. Bożena Sulik

Pojawiły się wyniki rekrutacji do akcji „Paczka literacka”, organizowanej przez Wydawnictwo Agora oraz Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informatycznego. Miło nam poinformować, że wśród laureatów są przedstawiciele naszego powiatu. Biblioteka Publiczna w Łomiankach i Biblioteka Publiczna Gminy Kampinos otrzyma „Paczkę Literacką” zawierającą 21 książek oraz dwa audiobooki

Kolejnym etapem akcji jest organizacja działań promujących czytelnictwo z wykorzystaniem przynajmniej jednej publikacji. Biblioteki, które przygotują multimedialną relację ze spotkania promującego czytelnictwo, podczas którego została wykorzystana wybrana książka, będą mogły liczyć na wizytę jednego z autorów Wydawnictwa Agora.

Serdecznie gratulujemy naszym bibliotekom i trzymamy kciuki za kolejny etap akcji i wyniki konkursu promującego czytelnictwo.