Polecane

ŚLADEM PIENIĄDZA… W BIBLIOTECE PUBLICZNEJ

Wraz z początkiem września sukcesem zakończyliśmy projekt „O finansach w bibliotece”, współorganizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego i Narodowy Bank Polski. Jak to wyglądało w liczbach?

4 miesiące intensywnej pracy,

3 dni szkoleń dla prowadzących,

30 przeszkolonych kursantów, którzy uzyskali certyfikat,

prawie 50 rozdanych loginów,

2 grupy (część osób zdecydowało się na realizacje kursu samodzielnie, w domu)

niemal 30 godzin zajęć w Bibliotece i drugie tyle, które kursanci spędzili przed komputerami w swoich domach,

3 interesujące spotkania z ekspertami,

1 bibliogrill, 1 wycieczka, sztab zaangażowanych bibliotekarzy,

a przede wszystkim, niezliczona ilość pozytywnej energii i uśmiechów od naszych kursantów.

Tak duży projekt musiał zakończyć się wyjątkowo, dlatego wspólnie wybraliśmy się na wycieczkę do Centrum Pieniądza w Warszawie. Nowoczesne muzeum zaskoczyło nas wszystkich. Przechadzając się po kolejnych pomieszczeniach, można w krótkim czasie, przenieść się do miejsc istotnych dla rozwoju banknotów i monet.

Całe muzeum podzielone jest na sale, z których każda została zaprojektowana przez innego twórcę i ma swój własny, wyjątkowy klimat i wygląd. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pomieszczeń związanych z historią pieniądza, która sięga od antyku aż do współczesności. Zobaczyliśmy stare monety, wśród nich dużych rozmiarów dawną szwedzką monetę, w formie miedzianej płyty. W kolejnych częściach muzeum mieliśmy szansę, choć na chwilę, „przenieść się” do Banku Centralnego, Skarbca, gdzie każdy miał okazję wziąć w ręce prawdziwą sztabkę złota, na ulicę Bankową czy do pokoju numizmatyka, z którego bezpośrednio przeszliśmy do pomieszczenia, do złudzenia przypominającego szkatułkę ze starymi monetami. Prześledziliśmy losy pieniądza, to jak bardzo zmienił się na przestrzeni wieków. Zobaczyliśmy proces produkcji banknotów, a w laboratorium autentyczności sprawdzaliśmy ich zabezpieczenia. Naprawdę długo można opowiadać, a i tak to tylko niewielka część tego, co można zobaczyć w tym niezwykłym miejscu. Podczas drogi powrotnej długo wymienialiśmy się wrażeniami. W jednym jesteśmy zgoni, z całą pewnością w niedalekiej przyszłości znów odwiedzimy Centrum Pieniądza.

Oprac. MZ