GRY I ZABAWY W POWOJENNYM OŻAROWIE

Tym tytułem zamiast „Relacja ze spotkania z Adamem Palimąką z cyklu Historii Mówionej Ożarowa Mazowieckiego” chcemy zagaić niniejszą notkę. Nie bez przyczyny. 19 października 2018 roku w Centrum Inicjatyw Społecznych "Przy Parku" rzeczywiście odbyło spotkanie z Historią Mówioną Ożarowa Mazowieckiego, ale Pan Adam mówił nie tylko o poważnej historii dorosłego Ożarowa. Opowiedział o życiu rodziców podczas okupacji, roli Zakładów Kabla w kształtowaniu życia Ożarowa, swoim dorosłym życiu i olimpijskiej (i ożarowskiej zarazem) przygodzie z zapasami.

Pięknie i malowniczo opowiedział o dzieciństwie w Ożarowie. O grach, podchodach, nawet wojnach dziecięcych (do pierwszej krwi) i honorze tych ledwo wyrośniętych dzieci. Słuchaliśmy podniesieni i uradowani. Dla Biblioteki, to pewna myśl – aby jeszcze kiedyś od Pana Adama wyciągnąć tę opowieść (której nie ma w nagraniu jego historii mówionej) i spisać ją. W świecie gier, mediów społecznościowych i przenośnych głośników w skateparku byłaby to niezła rzecz. Jak te czasy się zmieniły. I jednocześnie pozostają takie same.

Gościom dziękujemy za przyjście. Zapraszamy na kolejne spotkania poświęcone Historii Mówionej Ożarowa Mazowieckiego i zapraszamy na stronę projektu.

Oprac. WA