Warsztaty "Mirabelka - kiełkująca historia w 100licy" - ŚWIĘCICE

W Filii w Święcicach uczniowie klasy III uczestniczyli w zajęciach „Mirabelka – kiełkująca historia w 100licy” zorganizowanych w ramach ogólnopolskiej akcji Lustra Biblioteki.

Przeczytane urywki tekstu Cezarego Harasimowicza „Mirabelka”, ilustracje, dawne mapy stolicy przybliżyły nam miniony, trochę zapomniany świat – fragment przedwojennej Warszawy z jego zabudową, ludźmi, którzy tam mieszkali, pracowali, świętowali, przeżywali swoje radości i dramaty. Były też inspiracją do wspólnej rozmowy o tym czy warto pamiętać o przeszłości, czy należy poznawać historię swojego kraju, regionu, najbliższej okolicy. Pośród nas stanęło drzewko z suchymi, nagimi gałązkami – symbol utraconej pamięci.

Wszyscy uczestnicy zajęć zapewniali, że doceniają historię, starają się ją poznawać korzystając z różnych źródeł: książek, filmów, internetu, wspomnień dorosłych, wycieczek do ważnych miejsc itp. Na dowód tego opowiadali o znanych im postaciach i wydarzeniach ważnych, czy to w przeszłości Polski, czy też naszej miejscowości. Wraz z ożywającą pamięcią ożyło też nasze drzewko. Pokryło się zielonymi listkami. A gdy wspólnie staraliśmy się wyciągnąć wnioski z przeszłych wydarzeń, jakieś wskazówki na codzienne życie – na drzewku pojawiły się pierwsze owoce.

Oprac. TS