SPOTKANIE Z KATARZYNĄ ŁANIEWSKĄ W JÓZEFOWIE

W sobotę, 1 grudnia 2018 r., dzięki współpracy z Józefowskim Kołem Polskiego Związku Niewidomych, w Filii nr 1 gościliśmy znaną i bardzo lubianą Katarzynę Łaniewską. Aktorka ma za sobą pół wieku owocnej pracy artystycznej na planie filmowym i scenie. Ogromną popularność przyniosła jej rola gospodyni wiejskiego proboszcza w serialu Plebania. Przyznała, że tak jak publiczność - ona również lubi Babcię Józię. Kreacja ta dała jej wiele satysfakcji, a jednym z powodów był fakt, że „można w niej (było) przemycić dużo życiowej mądrości i własnego poczucia humoru”. Taka atmosfera mądrości i humoru panowała także na sobotnim spotkaniu. Fani talentu i kunsztu aktorskiego babci Józi nie zawiedli się. Zasłuchali się w pełnych ciepła i mądrości opowieściach o życiu. Aktorka podarowała nam także cudne chwile zatrzymania swoją ekspresyjną interpretacją utworów Juliana Tuwima („bo on też z Łodzi pochodzi” jak nasz Gość).

Zainteresowanie wzbudził wątek dotyczący dalszych planów zawodowych pani Katarzyny. Dowiedzieliśmy się, że wiosną do kin wchodzi kolejna część kultowej już komedii Romana Załuskiego Miszmasz, czyli Kogel Mogel 3. Aktorka wyznała, że obiecała producentowi zagrać w niej. „W związku z tym musiałam się trzymać i żyć”- żartowała. Pani Katarzyna tryskała humorem i energią, a chóralne odśpiewane przez publiczność 100 lat skomentowała „Tak mało mi życzycie?”. Pozostało nam tylko życzyć 200 lat!

Na spotkaniu z Babcią Józią nie mogło zabraknąć słodkości. Było coś dla ducha, a wolontariusze i przyjaciele naszej biblioteki zadbali, by było również coś dla ciała. Panie upiekły przepyszne ciasta, których degustacja wraz z aromatyczną kawą biblioteczną umilała wieczór. Uśmiechnięci, zadowoleni uczestnicy opuszczali gościnne progi podkreślając rodzinną i ciepłą atmosferę spotkania. Tylko młody łowca autografów pozostał niepocieszony. Przybiegł na spotkanie kilka minut po pożegnaniu pani Katarzyny, którą do domu odwiozła córka Agnieszka.

No cóż - do następnego wydarzenia. Przed nami kolejne fascynujące spotkania.

Oprac. EB