OŻAROWSKI DZIEŃ WOLONTARIUSZA 2018

Dnia 8 grudnia 2018 roku w Bibliotece Publicznej w Ożarowie Mazowieckim odbył się Ożarowski Dzień Wolontariusza. Wydarzenie to było przeznaczone dla wszystkich grup wolontariackich w gminie, miało na celu integrację środowiska, a ważnym elementem było także podsumowanie naszej całorocznej pracy.

Podczas spotkania zaprezentowały się trzy grupy. Pani Wiktoria Gawrych z Filii nr 1 w Józefowie przedstawiła najmłodszy stażem wolontariat biblioteczny, który zaczął swoją działalność we wrześniu, a już liczy kilkunastu członków. Pani Ewa Komor-Mazur z Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” opowiedziała nie tylko o pracy wolontariuszy fundacji, ale też o możliwości doraźnej pomocy, poprzez tworzenie domów tymczasowych dla zwierząt. Takim wolontariuszem może zostać każdy z nas, przygarniając pod swój dach koty lub psy potrzebujące kontaktu z ludźmi. W ten sposób możemy ułatwić im adopcję. Ostatnią, najliczniejszą grupę wolontariuszy – gospodarzy – przedstawiła pani Ewa Sobieraj, opiekun Wolontariatu z Oddziału dla Dzieci i Młodzieży naszej Biblioteki. Opowiadała o działaniach młodzieży, ale też i dorosłych, takich jak pan Marcin Kasiński, który od 3 lat prowadzi kursy z kodowania. Dowiedzieliśmy się także, że wolontariat to nie tylko praca na rzecz pomagania innym, to także może być pasja w postaci chociażby prowadzenia literackiego bibliotecznego bloga, jakim od niedawna zajmuje się Aleksandra Hamny.

Gośćmi specjalnymi Ożąrowskiego Dnia Wolontariusza były panie Hanna Leszek i Dorota Szymanik z Przytuliska w Jadowie. Wraz z nimi pojawiły się kot Księciunio i kundelek Dejzi. Panie opowiedziały nam o swojej pracy, pupilach oraz czego potrzebują, żeby schronisko mogło dalej funkcjonować. Aby pomóc temu przytulisku, na terenie Biblioteki do 28 stycznia jest organizowana zbiórka m.in. karmy, ręczników, misek etc. dla zwierząt.

Wolontariusze otrzymali wyjątkowe koszulki, ufundowane przez Burmistrza Ożarowa Mazowieckiego pana Pawła Kanclerza. Po części oficjalnej nastąpił długo wyczekiwany poczęstunek, wcześniej oczywiście przygotowany przez wolontariuszy. Rozmowom nie było końca, a całe wydarzenie można było uwiecznić korzystając z okolicznościowej „fotoramki”.

Całe spotkanie oceniam bardzo dobrze. Wszystko było idealnie przygotowane i jestem pewny, że w 2019 roku chętnie będę uczestniczyć w akcjach wolontariatu ożarowskiego.

Oprac. Wolontariusz Kuba Kajewski

PS: Od redakcji strony (i pracowników Biblioteki) - to debiut Kuby na naszych łamach i cieszymy się, że możemy współpracować.