GAWĘDA O STARYM OŻAROWIE - SPOTKANIE Z JANUSZEM ORSIKIEM

Spotkanie było potrzebne, to pierwsza myśl jaka przychodzi, gdy chce się opisać środowy wieczór.

Przyszło nas 30 osób, a wszyscy zwyczajnie łaknęli takich wspomnień. Sami je uzupełniali, dodawali swoje części, pytali o szczegóły. Ale atmosfera ta nie znalazłaby swojego potwierdzenia, gdyby nie Janusz Orsik, zwany przez publiczność – „Panem Doktorem”, który mimo lat z niesamowitą swadą gawędził – w prawdziwym tego słowa znaczeniu – przed publicznością. Mówił o latach przedwojennych, życiu lekarza, gospodarstwach na wsi, ilości domów na Kolejowej, potem o wojnie, organizacji NOW i jej połączeniu się z AK, wybuchu powstania i decyzjach o wyjściu do lasu oraz o latach powojennych.

Na zakończenie spotkania głos zabrał Marcin Łada- wiceprezes ZG Związku Oficerów Rezerwy RP i Prezes Koła ZOR RP w Starych Babicach, który zaprosił wszystkich do obejrzenia wystawy znajdującej się na I piętrze Starostwa Powiatowego. Wystawa pt. "Muzeum w Miejscu Pamięci" poświęcona jest obozowi Lamsdorf (Lambinowice), który był największym ośrodkiem jenieckim Wehrmachtu podczas II wojny światowej. Tam byli m.in. przetrzymywani Powstańcy Warszawscy, którzy trafili do Stalagu Lamsdorf z obozu przejściowego w Ożarowie Maz.

Bardzo Państwu dziękujemy. Jest potrzeba, aby o naszej historii mówić, dokumentować ją (tu pozdrawiamy Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne Patria i Pana Marcina Ładę) i cieszyć, że przeżywaliśmy tę chwilę razem. Dziękujemy Panu Doktorowi Januszowi Orsikowi za przyjęcie zaproszenia. Spisane wspomnienia naszego Gościa i innych, ważnych dla miasta osób, znaleźć można w dziale Historia Mówiona.

Oprac. WA