Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Wydarzenia

OŻAROWSKI DZIEŃ WOLONTARIUSZA 2017


9 grudnia uroczyście obchodziliśmy Ożarowski Dzień Wolontariusza, nawiązujący do ogólnoświatowego dnia wolontariatu. Obchody przygotowały Fundacja „Chcę Mieć Przyszłość i Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim, pamiątkowe kubeczki dla wolontariuszy ufundowane zostały zaś przez Burmistrza Pawła Kanclerza.

 

       

 

Po powitaniu zaproszonych gości przez Dyrektor Biblioteki Elżbietę Paderewską, nastąpiła prezentacja grup i osób zajmujących się działalnością pomocową na terenie naszej gminy.

I tak:

 

- Ewa Komor-Mazur opowiedziała o wolontariacie Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, o akcjach adopcyjnych oraz o bardzo ważnym poszukiwaniu odpowiedzialnych domów tymczasowych dla psów i kotów. Uczestnicy spotkania obejrzeli film informujący o działaniach zrealizowanych w ramach projektu "Te co skaczą i fruwają" finansowanego z funduszy FIO, na którym widać także warsztaty przeprowadzone w Bibliotece.

 

- Dorota Sitnik oraz Katarzyna Jasińska z Fundacji „Ar-Ka-Do”, prowadzącej Kącik Adopcyjny w Informatorze Ożarowskim, opowiedziały o swoich 14-letnich działaniach na rzecz psów i kotów w gminie.

 

- Barbara Łuczak z Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku” ciekawie mówiła o wolontariuszkach, które same opracowały program pomocy „Powtarzanki dla trzeciaków”, mający na celu pomoc uczniom kończącym etap nauczania początkowego w szkołach podstawowych przy bezproblemowym przejściu do klas wyższych. Zajęcia realizowane będą po przerwie świątecznej, ale już dziś warto zwrócić na nie uwagę – siódmoklasistki mają bowiem wspaniały plan na to, aby nauka okazała się łatwa.

 

- Anna Jaroń, znana już z działalności Fundacji „Misericordia” mówiła natomiast o najmłodszym swoim projekcie, czyli o Fundacji „Sanna”, która z założenia pomagać będzie potrzebującym dzieciom z terenu naszej gminy.

 

Na zakończenie i Biblioteka mogła pochwalić się swoimi wolontariuszami oraz pracownikami, którzy z nimi działają. W roku szkolnym 2017/18 zarejestrowanych mamy bowiem aż 35 wolontariuszy – uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i liceów. Wolontariuszy spotkać można w Bibliotece Głównej oraz w Filii nr 1 w Józefowie, gdzie pracują od poniedziałku do soboty, po 1 godzinie tygodniowo. Blogują, wyszukują zabawy i zagadki dla dzieci – zdarza się też, że sami je piszą, grają w szachy i planszówki, piszą książki – właściwie chyba łatwiej powiedzieć, czym się nie zajmują. Najmłodszy Ernest – ma 10 lat, najstarsi dawno osiągnęli pełnoletność. Wśród dorosłych wspomagających pracę Biblioteki znaleźli się w tym roku: Lidia Balcerzak i Marzena Kałużna – autorki kolorowanki „Ożarów Mazowiecki 2017”, Przemysław Borowicz prowadzący regularnie od wielu lat naukę gry w szachy dla dzieci w Filii nr 1 w Józefowie, a także Marcin Kasiński uczący młodzież kodowania na warsztatach w bibliotece głównej. Pan Marcin podczas krótkiej prezentacji pokazał nam wszystkim, że bycie wolontariuszem jest proste i bardzo satysfakcjonujące – wystarczy mieć wiedzę i chęć dzielenia się nią.

 

W imieniu władz samorządowych Ożarowa Mazowieckiego głos zabrał radny Tadeusz Szmigiel, który podziękował wolontariuszom za całoroczną pracę, podkreślił jak ważna jest bezinteresowność i chęć niesienia pomocy innym, a także z przyjemnością zauważył, że wolontariat to nie tylko domena ludzi młodych.

 

Dla wolontariuszy zagrał zespół Wieczorki Jazzowe, prezentując utwory dla wszystkich pokoleń. Po koncercie nastąpiła dawno oczekiwana aukcja prac Emilii Zielińskiej, stworzonych na potrzeby książki „Nie pękaj! Bajka o Bąblu z Ożarowa Mazowieckiego”, napisanej w ramach programu Partnerstwo dla książki MKiDN. Ale o tym już napiszemy w osobnym artykule.

 

Poczęstunek dla wolontariuszy i zaproszonych gości przygotowały wspólnie wolontariuszki Biblioteki Publicznej oraz Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, a autorką wspaniałego fotoreportażu jest Wiktoria Tucholka Wycieczki Osobiste, znana już z wcześniejszych relacji działań fundacyjnych.

 

Dziękujemy za wspaniały Ożarowski Dzień Wolontariusza 2017, który na długo pozwoli nam zapamiętać, że cytując Bruno Ferrero „dobro się mnoży, kiedy się je dzieli”.

 

Zdjęcia Victoria Tucholka

Oprac. ES