DZIEŃ KOTA 2018 W ŚWIĘCICACH

17 lutego obchodzimy Światowy Dzień Kota. To dzień poświęcony naszym mruczącym, puszystym domownikom, ale również czas zwrócenia uwagi na trudny los kotów bezdomnych i zastanowienia się jak możemy im pomóc. O tych sprawach rozmawialiśmy w Bibliotece w Święcicach na spotkaniach z uczniami klas 0 i I.

Jak na Bibliotekę przystało, zajęliśmy się także poszukiwaniem kotów w literaturze dziecięcej. Sprawa nie była trudna… Zaczęliśmy od wiersza St. Jachowicza o chorym kotku, co leżał w łóżeczku. Potem była baśń o Kocie w Butach, książki o Pimpusiu Sadełko, Filonku Bezogonku, Filemonie i Bonifacym, opowiadania o kotach J. Grabowskiego, T. Trojanowskiego, R. Piątkowskiej i wiele innych pozycji z kocimi bohaterami.

Trochę czasu poświęciliśmy też dzikim kuzynom naszych kotów domowych. Dzieci wykazały się szeroką wiedzą na temat naturalnych warunków życia i zachowań różnych przedstawicieli rodziny kotowatych.

Poza tym malowaliśmy koty wykonane techniką origami, były też zabawy ruchowe przy muzyce, a na koniec - „kocie łakocie”.

Oprac. TS