RELACJA: DAWNA ULICA POZNAŃSKA WG OPOWIEŚCI HALINY DZIEWULSKIEJ

Ostatniego dnia lutego br, spotkaliśmy się w gościnnym Centrum Inicjatyw Społecznych "Przy Parku", aby wysłuchać opowieści Pani Haliny Dziewulskiej, mieszkanki Ożarowa od urodzenia, o dawnej ulicy Poznańskiej.

Spotkanie się udało. Jesteśmy wdzięczni Pani Halinie, że podzieliła się opowieścią, CIS-owi za gościnę, ożarowskiemu pismu parafialnemu "Misericordia" za pomoc w realizacji spotkania i słuchaczom, że dopisali. Spotkanie prowadził Wojciech Albiński.

Co było przedmiotem opowieści? Pani Halina na podstawie obecnych zdjęć zaczęła opowiadać o dawnej Poznańskiej, począwszy od warszawskiego wjazdu do Ożarowa, a gdy doszliśmy do skrzyżowania Strażackiej z Poznańską z powrotem ruszyliśmy w kierunku Warszawy drugą stroną.

Opowieść miała dwa wymiary. Z jednej strony ewidencjonowaliśmy miejsca. Bo przy fotograficznej (Pani Halina była księgową całe lata), skrupulatnej pamięci mogliśmy dowiedzieć się co-było, co-stało w każdym miejscu, gdzie dziś jest stacja benzynowa, sklep ogrodniczy, gdzie mieściło się w czasie okupacji Gestapo, gdzie były jatki w Ożarowie. Ba! Gdzie mieszkał człowiek udzielający korepetycji językowych i nauczający gry na fortepianie (Mazurki Chopina).

Z drugiej strony wysłuchaliśmy kilku ciekawych i przejmujących historii, których świadkiem była Pani Halina w czasie wojny. Całość złożyła się w arcyciekawe dla ożarowian wspomnienie o swoim mieście.

Państwu na zachętę polecamy sięgnąć do nagrań z cyklu Historia Mówiona Ożarowa Mazowieckiego, gdzie Pani Halina opowiada swoją historię w skupieniu. Polecamy też sięgnąć do innych nagrań. I wyglądać kolejnego spotkania z ożarowską historią.

A na koniec daliśmy Pani Halinie kwiaty!

Oprac. WA