NOC SÓW I NOC SÓW 2 / 2018

Noc Sów to ogólnopolskie wydarzenie edukacyjne poświęcone tym tajemniczym ptakom. Przypada wiosną, w okresie godowym, kiedy pohukiwania są wyraźne i głośne, a sowy bardzo aktywne. W tym roku Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim po raz pierwszy włączyła się do akcji, ale za to aż dwukrotnie.

Marcowa edycja spotkała się bowiem z tak ogromnym zainteresowaniem, iż już w kwietniu odbyło się kolejne spotkanie. Jako Biblioteka Przyjazna Zwierzętom chętnie włączamy się we wszelkie działania lokalnej Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” i tak samo chętnie gościmy w naszych progach przyrodnika – pana Marka Kowalskiego z Towarzystwa Przyrodniczego „Bocian”. Ożarowskie Noce Sów, przygotowane w takiej właśnie współpracy, zakończyły się sukcesem. Uczestnicy spotkań poznali zwyczaje sów, ich menu, zalety sąsiedztwa tych fascynujących ptaków oraz przesądy z nimi związane. Mieliśmy także okazję, by poznać najpopularniejsze polskie gatunki, takie jak: puszczyki, uszatki, płomykówki, pójdźki, sóweczki, czy puchacze i posłuchać jak różne odgłosy wydają. Po obejrzeniu filmu, przygotowanego przez Stowarzyszenie „Ptaki Polskie” oraz ciekawej prezentacji pana Marka, w 1 edycji wyruszyliśmy najpierw do parku w Duchnicach, następnie do parku w Ołtarzewie, gdzie najbardziej wytrwali zostali nagrodzeni – ostatniej grupie udało się usłyszeć pohukiwanie uszatki zwyczajnej. Druga edycja niespodziewanie stała się Nocą Nietoperzy, to właśnie te zwierzęta zaskoczyły nas w Ołtarzewie swoją liczebnością.

Dla młodych uczestników było to ciekawe wydarzenie, nie tylko ze względu na nocny spacer w wyjątkowej atmosferze. Wspólnie nauczyliśmy się jak obserwować przyrodę, jak zachowywać się, by nie płoszyć zwierząt oraz że cierpliwość i wytrwałość jest nagradzana.

Transport autokarowy oraz wspaniałe, nie tylko rozgrzewające, ale przede wszystkim integrujące ognisko, sfinansowane zostały ze środków Gminy Ożarów Mazowiecki – za co serdecznie dziękujemy.

Oprac. ES

Zdjęcia z Nocy Sów 2 Victoria Tucholka