RELACJA ZE SPOTKANIA Z ROKSANĄ JĘDRZEJEWSKĄ-WRÓBEL

Czy szczęście można kupić? Jeśli tak, to jak i gdzie - w sklepie? a może na wyprzedaży? czy na kilogramy? albo na pęczki? Nad trudnymi pytaniami o znaczenie pieniądza, domów, samochodów, czyli po prostu rzeczy oraz o wartość uczuć i odczuć, takich jak np. przyjaźń lub samotność, razem z autorką książek dla dzieci Roksaną Jędrzejewską-Wróbel zastanawiali się uczniowie zerówki i dwóch klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ożarowie Mazowieckim. Pretekstem do rozmowy na tak ważne tematy były „Trzy obrotne świnki”, bohaterki opowiadania pod tym tytułem z tomiku ,,Siedmiu wspaniałych”.

Pani Roksana z wykształcenia jest doktorem literatury, a z zamiłowania autorką książek dla dzieci. Stworzyła m.in. postać ryjówki Florki oraz, ostatnio uwielbianego w naszej bibliotece, Praktycznego Pana i jego kota. Jej opowiadania można przeczytać w „Misiu” i „Świerszczyku”. Uwielbia podróże, wycieczki rowerowe, plażę i wodę w każdej postaci. Jest osobą ciepłą i serdeczną, zarażającą uśmiechem, spotkanie więc – mimo trudnych tematów – przebiegło we wspaniałej i wesołej wręcz atmosferze. Żadne z pytań zadanych przez dzieci nie pozostało bez odpowiedzi, a na zakończenie każdy z uczestników spotkania miał chwilkę na zdobycie autografu na zakupionej książce lub na folderze ze zdjęciem uśmiechniętej Autorki.

Wydarzenie przypadło w IV Ożarowskim / XVII Ogólnopolskim Tygodniu Czytania Dzieciom Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”, dlatego też tradycyjnie wzięli w nim udział radni Rady Miejskiej Ożarowa Mazowieckiego Marzena Ścichowska i Przemysław Janowski głośno czytając tekst o trzech obrotnych świnkach. Sfinansowane zostało ze środków Instytutu Książki w ramach programu Dyskusyjne Kluby Książki, a udział w nim wzięło 68 dzieci.

Autorce, uczestnikom, współorganizatorom – wszystkim razem i każdemu z osobna serdecznie dziękujemy za wspaniałe spotkanie, które na długo pozostanie w naszej pamięci.

Oprac. ES