NARODOWE CZYTANIE „PRZEDWIOŚNIA”

8 września 2018 roku mieszkańcy Ożarowa Mazowieckiego mieli po raz kolejny wyjątkową okazję do przypomnienia sobie polskiej klasyki literackiej. Jak co roku bowiem, Biblioteka Publiczna wraz z Centrum Inicjatyw Społecznych „Przy Parku”, zorganizowały Narodowe Czytanie pod patronatem prezydenckiej pary. W tej edycji – decyzją internautów – do wspólnego czytania w całej Polsce wybrane zostało „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Tradycyjnie jako lektorzy wystąpili znani i sprawdzeni ożarowianie: Mateusz Wojaczek (dla którego był to już piąty udział w akcji), Joanna Konieczna i Bogumiła Kuźma z Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Magdalena Lipińska z Przedszkola Publicznego „Zameczek” – Filia, Magdalena Milewska- Łazuka (Akademia Językowa) z dziećmi Anią i Michałem, instruktor biblioteki powiatowej Ewa Krupa oraz radni: Leszek Tokarczyk Wiceprzewodniczący Rady PWZ i Andrzej Cichal Przewodniczący Rady Miejskiej. W roli lektora debiutowała natomiast Grażyna Lipska-Zaremba z redakcji rodzimej „Misericordii”. Fragmenty tekstu, wybrane do przeczytania, pochodziły z pełnego wydania Świata Książki z 1998 roku. Przedstawiały losy Cezarego Baryki, jego rodowód, młodość w Baku oraz rozczarowanie Polską, pierwsze uczucia młodzieńcze i pierwsze przyjaźnie. Zakończenie, wzbogacone ciekawostkami na temat ekranizacji powieści i rozbieżności między książką a filmem, przeczytała dyrektor Biblioteki Elżbieta Paderewska. Impreza miała charakter rodzinny, najmłodsi uczestnicy kolorowali ilustracje do tekstu ze strojami i pojazdami z epoki. Przechodnie, zaintrygowani wydarzeniem, przystawali na moment zasłuchani w pięknie wybrzmiewającą polszczyznę Żeromskiego. Nasz burmistrz Paweł Kanclerz też znalazł sposobność, by przez chwilę, dwie, pobyć z uczestnikami ożarowskiego Narodowego Czytania „Przedwiośnia”.

Przy pięknej jesiennej pogodzie, w parku miejskim, przy fontannie mieliśmy więc wyjątkową okazję do poznania „Przedwiośnia”, lektury, jak mało która, wpisującej się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Za udział w wydarzeniu dziękujemy widzom i lektorom, zapraszamy na kolejne Narodowe Czytanie już za rok!

Oprac. ES