Komunikat z dn. 14.09.2020 r.

Drodzy Czytelnicy,

Od 12 marca nasze Biblioteki pozostawały zamknięte, początkowo do odwołania, potem do rozpoczęcia drugiego etapu znoszenia ograniczeń związanych z COVID-19. 4 maja otworzyliśmy Biblioteki w reżimie sanitarnym, który obowiązuje nadal.

Obserwacja sytuacji epidemicznej w regionie i Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 4 września 2020 r. pozwalają nam na stopniowe znoszenie ograniczeń.

Biblioteka główna i jej Filie wróciły już do godzin otwarcia placówek sprzed zamknięcia.

Nadal jednak:

1. Wypożyczenia odbywają się przy zachowaniu zasad bezpieczeństwa. Wszystkie książki dopuszczone do wypożyczeń przechodzą obowiązkową kwarantannę i dezynfekcję. Punkty wypożyczeń są zabezpieczone ekranami ochronnymi z pleksi. Bibliotekarze zabezpieczeni są środkami ochrony osobistej: maseczki, przyłbice, rękawiczki. Czytelnikom zaleca się stosowanie maseczek i rękawiczek oraz zachowanie bezpiecznej odległości od innych osób.
  2. Każda zwrócona książka/płyta/gra obowiązkowo przechodzi 7-dniową kwarantannę w wyznaczonych pomieszczeniach. Mimo rezerwacji w tym okresie pozycji tych nie można odebrać. Z uwagi na bezpieczeństwo Czytelników i pracowników kwarantanna nie zostanie skrócona – wirus na papierze przechowuje się wprawdzie do 3 dni, ale na plastiku i folii dłużej.
  3. Czytelnicy mogą zamawiać książki (po zalogowaniu na swoje konto w systemie bibliotecznym MATEUSZ, telefonicznie, przez portale społecznościowe) i odbierać je w godzinach otwarcia placówek. Zawieszone zostają rezerwacje przez e-mail.
  4. Nie ma możliwości korzystania z toalet w budynkach Bibliotek.

Od 14 września 2020 r. otwarte będą w ograniczonym zakresie czytelnie, będzie można korzystać z miejsca do pracy w Bibliotekach oraz z kawiarenek komputerowych. Nie będzie możliwości korzystania z urządzeń dotykowych. Z usług korzystać mogą jedynie zarejestrowani Czytelnicy Biblioteki. Ilość miejsc jest ograniczona.

Od 1 października 2020 r. otwieramy możliwość organizacji spotkań, imprez i wydarzeń w Bibliotekach, z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Od 1 października 2020 r. pobierane będą regulaminowe opłaty za nieterminowy zwrot wypożyczonych pozycji.

Obserwujemy bieżącą sytuację i zastrzegamy sobie możliwość wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu Bibliotek.  O zmianach będziemy na bieżąco informować na www Biblioteki oraz na Facebook’u i Instagramie.

Dyrekcja Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim

Podstawa prawna:

Wytyczne dla muzeów, bibliotek, organizatorów wydarzeń kulturalnych oraz uczelni artystycznych Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego z dn. 4 września 2020 r. https://www.gov.pl/web/kultura/biblioteki