Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Lekcje biblioteczne Filia Józefów

Odbyło się już drugie spotkanie w ramach projektu Fundacji Edukacji Międzykulturowej "Wędrówka szlakiem roślin", tym razem przy okazji "Poranku w bibliotece". W sobotę 7 października spotkaliśmy się w bardzo kameralnym gronie, aby poznać 12 roślin, które odmieniły życie ludzi na całym świecie. Dowiedzieliśmy się skąd pochodzą różne warzywa i owoce, dokąd zawędrowały, jak wpłynęły na nasze życie i poznaliśmy różne ciekawostki z nimi związane. Po krótkiej prezentacji m.in. pracowaliśmy z mapą świata, bawiliśmy się w zgadywankę "Jaka to roślina?", rozwiązywaliśmy krzyżówkę, a także testowaliśmy smak prawdziwej czekolady nie zawierającej oleju palmowego, za to z wysoką zawartością kakao.
 
 
 
 
 
Oprac. IK

W Bibliotece w Józefowie 4 października odbyły się zajęcia edukacyjne w ramach projektu Fundacji Edukacji Międzykulturowej "Wędrówka szlakiem roślin". Grupa Zajączków z Przedszkola Publicznego w Józefowie wraz z panią Małgorzatą Wieczorek wysłuchała opowieści o 12 roślinach, które zrewolucjonizowały życie mieszkańców różnych zakątków świata. Podczas warsztatów był też czas na gry i zgadywanki. Zajęcia poprowadziła Izabela Kowalska, uczestniczka projektu, a zarazem pracownik Filii nr 1 w Józefowie.

 

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. IK

Do Biblioteki w Józefowie zawitał niezwykły gość! 3 października na spotkanie z grupą V z Przedszkola Publicznego przyjechał piesek Agatka wraz ze swoją właścicielką, a zarazem wiceprezesem Pruszkowskiego Stowarzyszenia na Rzecz Zwierząt. Pani Agata Gałka opowiedziała dzieciom o właściwej opiece i pielęgnacji psów, o tym jak możemy pomóc bezdomnym zwierzętom oraz o działalności Stowarzyszenia, które m.in. prowadzi punkt opieki nad bezdomnymi psami i pośredniczy w znalezieniu im nowych właścicieli.

 

W miniony piątek 12 września br. nasza filia w Józefowie we współpracy z Filią Domu Kultury „Uśmiech” zorganizowała cykl lekcji bibliotecznych pod hasłem: „Żywe lekcje ludowości”, w ramach obchodów Roku Oskara Kolberga w Bibliotece Publicznej. W lekcjach uczestniczyli uczniowie klas III Szkoły Podstawowej im. Szarych Szeregów w Płochocinie. Dzięki prezentacjom multimedialnym dotyczącym 200 rocznicy urodzin Oskara Kolberga uczniowie w prosty sposób przyswoili sobie niezbędne informacje na temat życia i działalności Kolberga. Wystawa strojów ludowych zorganizowana przez panią Małgosię Wojciechowską, kierownika Filii DK „Uśmiech”, zainspirowała dzieci do dalszych poszukiwań informacji o swoim regionie. Dzieci z bardzo dużym zainteresowaniem słuchały opowiadań pani Małgosi o zwyczajach i obrzędach regionu łowickiego, które towarzyszyły ludziom w życiu codziennym oraz podczas świąt. Nieocenionym doświadczeniem była możliwość założenia strojów ludowych przez dzieci.

Na koniec zajęć dzieci ozdobiły kogucika łowickiego, bohatera baśni ludowej Oskara Kolberga pt. „O kogucie”.

 

img 0248