Rozmiar tekstu: Powiększ | Przywróć | Pomniejsz
Biblioteka Publiczna
w Ożarowie Mazowieckim

Lekcje biblioteczne Filia Święcice

Lekcję biblioteczną „W poszukiwaniu wiosny” w Filii w Święcicach rozpoczęliśmy od przeczytania fragmentów opowiadania Marii Konopnickiej „O krasnoludkach i sierotce Marysi”. Wysłany przez króla krasnoludków na poszukiwanie wiosny kronikarz Koszałek-Opałek, tak był pochłonięty swoimi księgami, przemyśleniami i wyliczeniami, że nadchodzącej tej pięknej pory roku nawet nie zauważył. Zupełnie inaczej niż uczestniczący w zajęciach uczniowie pierwszej klasy. Okazało się, że mają oczy szeroko otwarte na zmiany w otaczającej przyrodzie. Dokładnie omówili zaobserwowane zwiastuny wiosny  i bezbłędnie rozwiązywali „wiosenne” zagadki.

 

 

Wiosnę odnaleźliśmy również na bibliotecznych półkach – w wierszach D. Gellnerowej, E. Szelburg-Zarembiny, Cz. Janczarskiego, J. Brzechwy i innych poetów. Słuchając muzyki – fragmentów „Wiosny” A. Vivaldiego - oglądaliśmy wydruki obrazów inspirowanych zmianami w przyrodzie (z kolekcji „Cztery pory roku” A. Muchy i „Wiosna” J. Malczewskiego). Poczęstunek w postaci czekoladowych jajeczek zakończył nasze wiosenne, radosne spotkanie.

 

Przejdź do Galerii

 

Oprac. TS

11 czerwca br. Pani Teresa Sakowska przygotowała w Filii naszej biblioteki spotkanie z Koziołkiem Matołkiem w ramach lekcji bibliotecznej. Uczniowie klasy I Szkoły Podstawowej w Święcicach wysłuchali audiobooka pt. 120 przygód Koziołka Matołka z jednoczesną projekcją ilustracji z książki. Dzieci obejrzały również prezentację multimedialną o Kornelu Makuszyńskim.

img 0413

 

10 czerwca br. Filia naszej biblioteki w Święcicach gościła dzieci z klasy II z pobliskiej Szkoły Podstawowej na lekcji bibliotecznej, której tematem przewodnim była książka M. Kruger pt. „Karolcia”. Dzieci wysłuchały fragmentu książki „Witaj Karolciu!”, w której przedstawiony jest ciąg dalszy fantastycznych przygód pomysłowej dziewczynki. Życie Karolci stało się niezwykłe dzięki błękitnemu koralikowi, który spełniał marzenia. Dzieci również wykonały swoje amulety z niebieskimi koralikami. Na zakończenie odbyło się wręczenie dyplomów „Przyjaciel biblioteki”.

 img 0400

Nasza filia  w Święcicach współpracuje ze Szkołą Podstawową im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Święcicach. Jednym ze wspólnych obszarów działań dla edukacji i kultury są lekcje biblioteczne, które mają na celu rozbudzenie potrzeb czytelniczych, jak również wsparcie rozwoju intelektualnego i emocjonalnego dzieci, poprzez promocję zbiorów i usług świadczonych przez bibliotekę. Tematyka lekcji bibliotecznych prowadzonych przez panią Teresę Sakowską, kierownika filii, jest bardzo różnorodna, dostosowana do potrzeb edukacyjnych uczniów. Zakres tematyczny spotkań jest bardzo szeroki, począwszy od lekcji prezentujących księgozbiór biblioteki, pokazujący drogę od pisarza do czytelnika poprzez lekcje biblioteczne dedykowane konkretnym utworom literackim, na przykład Doktor Dolittle i jego zwierzęta, Awantura o Basię, Słoń Trąbalski, czy Jak Wojtek został strażakiem. Każdej lekcji towarzyszy czytanie książki następnie wspólna dyskusja z dziećmi. Lekcje wzbogacane są również prezentacjami multimedialnymi przygotowywanymi przez panią Teresę Sakowską oraz pokazami filmów.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji z dotychczasowych lekcji bibliotecznych.

img 0353