Poznaj system obsługi „Mateusz”

• Czy można zalogować się na konto biblioteczne przy pomocy innej karty niż biblioteczna z kodem kreskowym?
    Nie.
  • Jak aktywować powiadomienie o rezerwacji na telefon komórkowy ?
    Aktywacji dokonuje na nasze życzenie pracownik biblioteki.
  • Ile czasu od chwili powiadomienia oczekuje pozycja w bibliotece ?
    Czytelnik w otrzymanym powiadomieniu (sms/email) otrzyma informację o tym, ile ma dni na wypożyczenie zarezerwowanej pozycji. Jeżeli w terminie nie zgłosi się do biblioteki, rezerwacja ulegnie automatycznie skasowaniu.
    Placówki biblioteczne nie będą telefonicznie informowały o rezerwacjach – czytelnicy którzy nie dokonali aktywacji sms/email będą zobowiązani dowiadywać się (osobiście lub telefonicznie) czy zamówiona pozycja jest do odbioru.
  • Mam kartę biblioteczną ale nie otrzymałem PIN-u jak można go uzyskać ?
    Na karcie bibliotecznej znajdują się dwie liczby. Pierwsza sześciocyfrowa jest numerem karty, druga dziewięciocyfrowa właśnie PIN-em. Przykładowo na karcie mamy nadrukowane: NR 000011 — 222233334. Numer karty to 11, PIN – 222233334. W przypadku logowania na stronie internetowej nie jest konieczne wpisywanie zer poprzedzających właściwy numer karty.
  • Czy można aktywować na jeden telefon komórkowy trzy konta biblioteczne ?
    Niestety taka operacja nie jest możliwa. System powiązuje numer telefonu tylko z jedną kartą biblioteczną.
  • Kiedy następuje zablokowanie karty bibliotecznej ?
    Blokada programowa zostaje nałożona automatycznie w przypadku przetrzymania jednej pozycji powyżej 7 dniu, lub w przypadku przetrzymania powyżej 2 pozycji. Blokada WEB (można wypożyczać książki, filmy czasopisma, nie można korzystać z darmowego dostępu do Internetu) zostaje nałożona w przypadku wykrycia działania niezgodnego z regulaminem np. instalację programów komputerowych.
  • Zgubiłem kartę co muszę zrobić ?
    Należy bezzwłocznie skontaktować się (osobiście lub telefonicznie) z najbliższą placówką biblioteczną. Zablokowanie zgubionej karty zapobiegnie wypożyczeniu przez inną osobę (znalazcę!) na Państwa konto książek, płyt itp. Otrzymanie nowej karty wiąże się z poniesieniem opłaty w wysokości 10 zł. (W przypadku uczniów szkół podstawowych, emerytów, rencistów i bezrobotnych opłata wynosi 5 zł).
  • Ile można maksymalnie zrobić rezerwacji ?
    Każdy czytelnik jest indywidualnie oceniany – system sprawdza ile rezerwacji zostało do tej pory odebranych w terminie, ile zamówień zostało zrobionych dla zabawy, ile pozycji oczekujących na nas w bibliotece nie odebraliśmy w terminie. Widełki zostały ustawione w przedziale 3 – 50 pozycji. Ponieważ każdemu może się zdarzyć nie odebrać rezerwacji z różnych ważnych powodów ustaliliśmy, że algorytm zignoruje:
    1. trzy nie odebrane zamówienia,
    2. trzy skasowane rezerwacje po otrzymaniu powiadomienia,
    3. pięć nie odebranych rezerwacji. Nowy czytelnik będzie mógł zarezerwować 10 pozycji.
  • Czy można oddaną książkę pożyczyć ponownie tego samego dnia ?
    Nie ma problemu – można taką pozycje powtórnie wypożyczyć. Chyba, że pozycja jest już zarezerwowana dla innego czytelnika.
  • W jakim przypadku nie można przedłużyć terminu zwrotu książki ?
    Zmiana terminu zwrotu książki (prolongata) jest możliwa jeżeli nie został już przekroczony termin i jeżeli na daną pozycje nie ma rezerwacji.
  • Czy można oddać książki bez karty bibliotecznej ?
    Tak. W przypadku zwracania pozycji karta nie jest niezbędna.
  • Czy można ten sam tytuł zarezerwować we wszystkich wypożyczalniach ?
    Nie stosujemy tego rodzaju ograniczeń.
  • Czy aby korzystać z komputera z dostępem do Internetu znajdującego się w wypożyczalni trzeba posiadać kartę biblioteczną ?
    Dostęp do bezpłatnego Internetu jest uwarunkowany posiadaniem karty bibliotecznej (bez nałożonych blokad).
  • Jaka jest wysokość kary za przetrzymanie książki ?
    Program automatycznie nalicza kary za takie pozycje. Wyniesie ona 20 gr za każdy dzień (soboty i niedziele również). Kara zaokrąglana jest do pełnych złotych.