Poznaj system obsługi „Mateusz”

System Biblioteczny MATEUSZ, przez który wypożyczamy Państwu książki, audiobooki, filmy czy gry planszowe, daje wiele możliwości. Oto niektóre z nich:

1. Sprawdzenie przez Internet dostępności pozycji (funkcja dostępna bez logowania):

W katalogu znajdują się następujące emotikony:

• Kolor ŻÓŁTY oznacza dostępność pozycji na półce w Bibliotece. Możliwe jest jej zamówienie.
  • Kolor NIEBIESKI – pozycja jest wypożyczona, termin zwrotu jeszcze nie minął. Możliwa jest jej rezerwacja.
  • Kolor CZERWONY – pozycja przetrzymana. Możliwa jest jej rezerwacja.
  • Kolor ZIELONY – pozycja zarezerwowana, czeka na odbiór w Bibliotece lub książkomacie.

Możliwość rezerwacji lub zamówienia pojawia się po kliknięciu w przycisk WIĘCEJ (funkcja dostępna po zalogowaniu).

2. Zamówienia przez Internet pozycji znajdujących się na bibliotecznych półkach (funkcja dostępna po zalogowaniu):

W dniach i godzinach, gdy wszystkie placówki Biblioteki są nieczynne, mogą Państwo zamawiać pozycje dostępne w danej chwili do wypożyczenia. W tym celu należy przejść do  katalogu właściwej placówki, odszukać pożądaną pozycję i nacisnąć klawisz ZAMÓW, postępując dalej według wskazań systemu.

W polu SPRAWDŹ DOSTĘPNOŚĆ, ZAREZERWUJ (ZAMÓW) widzimy informację o tym, ile egzemplarzy jest dostępnych, obok aktywna jest funkcja zamówienia. Warto pamiętać, że zamówioną / zarezerwowaną pozycję należy odebrać w wybranej wcześniej placówce, w katalogu której dokonali Państwo zamówienia / rezerwacji. Informacja o zrealizowaniu zamówienia / rezerwacji i terminie odbioru widoczna jest w zakładce Rezerwacje Zamówienia w koncie Czytelnika (po zalogowaniu).

Kolorem zielonym oznaczone są pozycje zamówione / zarezerwowane, oczekujące na odbiór. Kolor żółty to rezerwacje pozycji wypożyczonych aktualnie przez innych Czytelników (termin zwrotu jeszcze nie minął), kolor różowy natomiast to rezerwacje na pozycje przetrzymane.

Oznaczenia placówek:

• bgdz – Biblioteka główna, Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Szkolna 2
  • bgwyp – Biblioteka główna, Wypożyczalnia dla Dorosłych, ul. Szkolna 2
  • f-ploh – Filia nr 1 w Józefowie, ul. Fabryczna 15
  • f_swiec – Filia nr 2 w Święcicach, ul. Warszawska 53

Od maja 2023 r., dzięki tej funkcji, możliwe jest także zamawianie zbiorów do dwóch książkomatów znajdujących się przy Dworcu PKP i na ul. Floriana. Usługa ta dostępna jest tylko dla zbiorów Biblioteki głównej w Ożarowie Mazowieckim (Wypożyczalnia dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Szkolna 2). Po wyborze opcji ZAMÓW pojawia się pole wyboru miejsca odbioru, wraz z mapą lokalizacji książkomatów. Wybór miejsca odbioru zamówień oznaczono w instrukcji kolorem czerwonym.

Po zrealizowaniu zamówienia do wybranego książkomatu w systemie pojawia się powiadomienie, w którym określone jest miejsce i termin odbioru zamówionych pozycji.

Podstawowym źródłem informacji o postępach w realizacji zamówienia do odbioru w Bibliotece lub książkomacie jest  konto Czytelnika na www (funkcja dostępna po zalogowaniu).

3. Rezerwacja przez Internet pozycji aktualnie wypożyczonych (funkcja dostępna po zalogowaniu):

Jeżeli wszystkie egzemplarze poszukiwanego tytułu zostały wypożyczone, możemy dokonać rezerwacji. W tym celu musimy przejść do właściwego katalogu, odszukać pożądaną pozycję i nacisnąć klawisz WIĘCEJ (u dołu strony), potem REZERWUJ, postępując dalej według wskazań systemu.

Gdy inny Czytelnik dokonał już rezerwacji można ustawić się w kolejce oczekujących. Długość kolejki do jednej pozycji nie może przekroczyć 5 osób. Jeżeli Biblioteka dysponuje np. 2 egzemplarzami danego tytułu, maksymalna liczba rezerwacji wynosi 10 (2×5).

Od maja 2023 r., dzięki tej funkcji, możliwe jest także rezerwowanie zbiorów do dwóch książkomatów znajdujących się przy Dworcu PKP i na ul. Floriana. Usługa ta dostępna jest tylko dla zbiorów Biblioteki głównej w Ożarowie Mazowieckim (Wypożyczalnia dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci i Młodzieży, ul. Szkolna 2). Po wyborze opcji REZERWUJ pojawia się pole wyboru miejsca odbioru, wraz z mapą lokalizacji książkomatów (analogicznie, jak w przypadku zamówień). Wybór miejsca odbioru rezerwacji oznaczono w instrukcji kolorem czerwonym.

W polu ZOBACZ SZCZEGÓŁY widzimy informację o tym czy pozycja jest wypożyczona / dostępna. Przy pozycjach wypożyczonych (niebieska buźka) ilość osób oczekujących w kolejce rezerwacji jest także widoczna w systemie, oznaczono ją kolorem niebieskim.

Rezerwację potwierdzamy przyciskiem REZERWUJĘ.

Tak samo, jak w przypadku zamówień podstawowym źródłem informacji o postępach w realizacji rezerwacji do odbioru w Bibliotece lub książkomacie jest  konto Czytelnika na www (funkcja dostępna po zalogowaniu).

4. Sprawdzenie stanu konta Czytelnika (funkcja dostępna po zalogowaniu):

W zakładce TWOJE KONTO możemy przejrzeć listę wszystkich obecnie i wcześniej wypożyczanych pozycji, stan rezerwacji / zamówień oraz historię rezerwacji.

Czytelnik ma także możliwość skorzystania ze schowków, w których umieszcza pozycje do przeczytania w póxniejsztm terminie, ulibione i in.

5. Prolongata wypożyczonych pozycji (funkcja dostępna po zalogowaniu):

Jednorazowe przesunięcie terminu zwrotu jest możliwe, jeżeli termin zwrotu jeszcze nie upłynął i na pozycję nie ma rezerwacji dokonanych przez innych Czytelników. Kolor czerwony przy wypożyczonej pozycji sygnalizuje przekroczenie terminu zwrotu, a co za tym idzie – systemową odmowę prolongaty. Pozycja jest zablokowana, prolongaty nie może dokonać ani Czytelnik, ani Bibliotekarz.