Spotkanie autorskie z Magdaleną Grzebałkowską – relacja

9 listopada 2022 roku gościem Biblioteki była Magdalena Grzebałkowska, wielokrotnie nagradzana reporterka, autorka bestsellerowych książek: „Ksiądz Paradoks. Biografia Jana Twardowskiego”, „Beksińscy. Portret podwójny”, „1945. Wojna i pokój”, „Komeda. Osobiste życie jazzu” oraz „Wojenka. O dzieciach, które dorosły bez ostrzeżenia”.

Spotkanie autorskie w ciekawy sposób poprowadził dr Paweł Jaskulski, Kierownik Działu WSB – Oddziału Doboru i Selekcji Księgozbioru Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej woj. Mazowieckiego. Rozmowa początkowo potoczyła się wokół ostatnich publikacji pani Magdaleny, czyli trwającej pracy nad biografią Marii Konopnickiej oraz dwóch książek nominowanych do najbardziej prestiżowej polskiej nagrody literackiej – Nike. Autorka opowiadała o tym, jak dużo czasu potrzebuje na zgłębienie tematu, w jaki sposób zbiera materiały i jakie napotyka przy tym trudności. Ożywioną dyskusję z publicznością wywołała biografia Jana Twardowskiego, w której ksiądz pokazany został w odbrązowiony sposób, jako osoba pełna paradoksów, zadziwiająca i niejednoznaczna w ocenie.

W dyskusji pojawiło się, oprócz poważnych i trudnych historyczno-wojennych tematów reportaży, także kilka humorystycznych akcentów związanych z publikacją Magdaleny Grzebałkowskiej i Ewy Winnickiej „Jak się starzeć bez godności”. W książce tej autorki mierzą się z numerem PESEL, opowiadając o starzeniu się bez owijania w bawełnę, z ogromnym dystansem do siebie i swojego wieku. Jest to książka nietypowa w twórczości obu pań, ale jak widać obie świetnie się odnalazły także w tej konwencji.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania, już podczas tradycyjnego wpisywania autografów do książek i robienia pamiątkowych zdjęć, licznie przybyli do Biblioteki czytelnicy mieli okazję do osobistych rozmów z autorką, z których jasno wynikało, że chętnie spotkaliby się z panią Magdaleną jeszcze raz, już po publikacji biografii Marii Konopnickiej.

Serdecznie dziękujemy za wspaniałe, niezapomniane spotkanie. Zapraszamy także do wypożyczania książek autorki, dostępnych w Wypożyczalni dla Dorosłych Biblioteki głównej przy ul. Szkolnej 2.