MĄDRZY CYFROWI ' 2019

Pod nazwą tą kryje się pierwszy w Polsce projekt cyfrowej edukacji młodzieży, realizowany przez Fundację ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom” wspólnie z Google.org (charytatywnym oddziałem Google’a).

Działania projektowe, które skierowane zostały do nastolatków i objęły teren całej Polski, miały na celu rozwijanie umiejętności cyfrowych przy jednoczesnym kształtowaniu odpowiedzialnych postaw społecznych. Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim zgłosiła się do programu i tym samym w drugim tygodniu ferii młodzież objęła we władanie bibliotekę główną.

Było mądrze, bo rozmawialiśmy o wartościach, takich jak: szacunek, odwaga, uczciwość, odpowiedzialność, wolność. Czytaliśmy opowiadania z tomu „Gorzka czekolada” oraz „Bajki filozoficzne” M. Piquemala. Zagorzałe dyskusje nieraz wykraczały poza przewidziane ramy czasowe. Tworzyliśmy drzewka decyzyjne, mapy mentalne, sądziliśmy bohaterów, śmiało wczuwając się w ich role. Było też bardzo cyfrowo - poznaliśmy programy: Canva, Padlet, Pixlr, ThingLink, szlifowaliśmy także znajomość pakietu programów Google'a. W programach i aplikacjach uczyliśmy się (i młodzież i prowadzący) nowych metod pracy w chmurze, organizacji czasu, narzędzi do pracy zespołowej, a także bezpiecznej komunikacji w Internecie. Mówiliśmy o prawach autorskich, wolnych licencjach i poszanowaniu cudzej własności.   Tworzyliśmy wspaniałe kolaże, plakaty, interaktywne prezentacje, które zostaną wykorzystane w dalszej pracy. Koniec warsztatów to nie koniec Mądrych Cyfrowych. Teraz młodzież, ale już w mniejszych zespołach, ma 6 tygodni na stworzenie swoich kampanii społecznych. Kampanii dużych i małych, takich skierowanych do lokalnej społeczności, ale też poruszających problemy wszystkich Polaków.

Efekty prac poznamy już 13 kwietnia podczas spotkania z wyjątkowym Gościem, od wielu lat zaangażowanym w kreatywne działania z młodzieżą. Możemy już jednak uchylić nieco rąbka tajemnicy i powiedzieć, że ożarowskie młodzieżowe kampanie społeczne dotyczyć będą zwierząt i ekologii. Szczegóły wkrótce!

Tymczasem dziękujemy naszej wyjątkowej grupie Mądrych Cyfrowych, uczniom szkół z Ożarowa, Płochocina i Warszawy. Ferie spędzone z Wami były dla nas cennym doświadczeniem, a Wasze opinie, oceny, poglądy na długo pozostaną w naszej pamięci.

Ewa Sobieraj, Ewa Krupa