RELACJA - OD WALENTYNEK DO SPORÓW O POLSKĘ. SPOTKANIE W BIBLIOTECE.

18 lutego spotkaliśmy się z Markiem Stelmasikiem, wikipedystą, skarbnikiem stowarzyszenia Wikimedia Polska, informatykiem zaangażowanym w duże komercyjne projekty.

Było nas 12 osób. Te 12 osób na początek (ożarowskiego) Klubu Ludzi Ciekawych Wszystkiego to niby niewiele, ale był to dobry początek. Postanowiliśmy spotykać się w Bibliotece z ludźmi, którzy mają w życiu pasję i energię, i są w stanie wzbudzić ciekawość innych. I się udało.

Pan Marek Stelmasik nie tylko opowiedział nam o tym, co się dzieje za plecami Wikipedii, jej zasadach, anonimowości edytorów, ich niemal honorowym kodeksie, ale i wadze samej Wikipedii w życiu społecznym. Wikipedia przecież to często jedyne miejsce skąd wielu ludzi czerpie wiedzę.

I tak dowiedzieliśmy się o internetowych graficiarzach, o Vikingerze – słynnym trollu internetowym, o kontrowersjach dotyczących haseł drażliwych (jest ich całkiem dużo), a nade wszystko mieliśmy okazję zobaczyć, że to co z jednej strony wygląda prosto i łatwo, po drugiej stronie jest ogromnym wysiłkiem tysięcy ludzi, aby dalej trwało.

Pożytki ze spotkania? Na bieżąco uzupełniliśmy drobny fakt z historii Ożarowa Mazowieckiego (dodając Włodzimierza Zientarskiego jako osobę niegdyś z Ożarowem związaną) i podpowiedzieliśmy – w końcu Wikipedię tworzą ludzie – pomysł na następne spotkanie fachowców w ramach „Wikipedii Polska” - „Jak sprawić by Wikipedię czytało się łatwiej na telefonie?”.

No i może sami zaczniemy pisać encyklopedię.

Panu Markowi i uczestnikom spotkania serdecznie dziękujemy.

Oprac. WA