NOC SÓW 2019

Za nami 8. Ogólnopolska Noc Sów, zorganizowana przez Stowarzyszenie Ptaki Polskie, przy lokalnym wsparciu Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość”, Biblioteki Publicznej i Gminy Ożarów Mazowiecki.

Pierwsza edycja tej akcji odbyła się w trzech miejscowościach, ale już ubiegłoroczna zgromadziła ponad 12 tysięcy uczestników w 250 miejscach. Przypomnijmy - w dwóch edycjach ożarowskiej nocy udział wzięło aż 150 osób. Scenariusze zawsze są podobne – po spotkaniu z przyrodnikiem wyruszamy na poszukiwania do parku lub lasu. W tym roku towarzyszył nam pan Maciej Fuszara z Wydziału Biologii i Nauk o Środowisku UKSW, dzięki któremu mieliśmy okazję nie tylko poznać gatunki, głosy i zwyczaje sów, ale też na chwilę zamienić Oddział dla Dzieci w laboratorium. Pod specjalnymi szkłami powiększającymi oglądaliśmy pióra sów i innych ptasich drapieżników, a także wypluwki, czyli ślady, które świadczą o tym, czy dane miejsce zamieszkują sowy. Na poszukiwania wyruszyliśmy do lasu w Lipkowie, dostaliśmy bowiem informację, że w parku pałacowym w Duchnicach, w którym prowadziliśmy obserwacje w zeszłym roku, sów nie ma. Niestety szczęście nam nie dopisało, sów nie znaleźliśmy, ale nocny spacer po lesie będzie wyjątkowym wspomnieniem dla uczestników wydarzenia.

Obecna na spotkaniu pani Katarzyna Rykowska z Wydziału Ochrony Środowiska i Rolnictwa obiecała, iż gmina chętnie pomoże w organizacji kolejnych działań przyrodniczych jeszcze w tym roku. Tymczasem bardzo serdecznie dziękujemy za organizację spotkania pani Ewie Komor-Mazur z Fundacji „Chcę Mieć Przyszłość” i Gminie Ożarów Mazowiecki za wspaniałe pamiątkowe linijki oraz książki dla uczestników Nocy Sów, a także za ufundowanie poczęstunku przy ognisku i przejazdów autokarem.

Oprac. ES