CZERWONA NOC W FILII NR 1 W JÓZEFOWIE - RELACJA

Kto by pomyślał, że biblioteka może być miejscem na nocowanie… A no może!

Z 29 na 30 marca w Filii nr 1 w Józefowie przeprowadziliśmy Noc w Bibliotece. Tematem przewodnim nocnego spotkania były baśnie i bajki.

Odwiedzając bibliotekę możecie zauważyć na książkach oznaczonych cyfrą „I” (dział dla dzieci od 0 do 7 lat) kolor czerwony. Naklejki wykonali wolontariusze, a ich praca stała się inspiracją do tytułu pierwszej Nocy w Bibliotece w Józefowie - Czerwona Noc w Bibliotece. Z  tym hasłem „nocowaliśmy” wśród książek w Józefowie świętując zakończenie konserwacji zbiorów w dziale dziecięcym w Filii nr  1 w Józefowie. W żmudnej, ale jakże potrzebnej pracy, dzielnie pomagali nam wolontariusze. To  właśnie dzięki zaangażowaniu, wytrwałości i  sumienności młodzieży, wszystkie prace związane z  konserwacją zbiorów zostały zakończone przed czasem, a książki teraz pięknie prezentują się na  półkach, kusząc barwami i  zachęcając sygnaturami obrazkowymi do poznania opisywanych w  nich historii.

Można zadać sobie pytanie: Ale co robić nocą w bibliotece? A no wszystko! Przybywali do nas goście i – jak to na bibliotekę przystało – słuchaliśmy, słuchaliśmy i  słuchaliśmy bajek. Sadziliśmy fasolę, robiliśmy kolorowe, pachnące mydła (dziękujemy Akademii Cztery Pory Roku z  Piaseczna za pomoc), zjedliśmy pizzę, tworzyliśmy własną biżuterię z filcu, uczyliśmy się udzielać pierwszej pomocy, a  na  koniec poznaliśmy historię Małego Księcia w nowej odsłonie.

Chcemy bardzo podziękować naszym gościom, którzy nie bali się przyjść w środku nocy, aby uczestniczyć z nami w tej bajkowej przygodzie! Pierwszym gościem była Wanda Orzechowska, która przybliżyła losy Calineczki i zarażała nas marzeniami. Historię Kubusia Puchatka przeczytał Mateusz Orzechowski i uczył nas udzielania pierwszej pomocy. Piękną interpretację Świniopasa przedstawiła nam Kazimiera Kosińska z Klubu Pasjonatów. Młodzi ludzie mieli okazję porozmawiać o pasjach życia pani Kazi. Odwiedziła nas również zaprzyjaźniona bibliotekarka - Monika Dziedzic, która zaprezentowała nam możliwości zasobów bibliotek cyfrowych na przykładzie naszej Polony. W  przygotowaniach i  przeprowadzeniu Nocy pomogła nam wolontariuszka Klaudia Kucharska.

Rano zjedliśmy razem Śniadanie Białej Damy, (według przepisu z książki pt. „Twarożek Białej Damy” Beaty E. Olejnik) popijając kakao. Zabawa okazała się być sukcesem, więc czekajcie na informacje o  następnej nocy, tym razem Niebieskiej.

Oprac. WG