URODZINY PANA ANDERSENA W JÓZEFOWIE - RELACJA

„Brzydkie Kaczątko”, „Księżniczka na Ziarnku Grochu”, „Mała Syrenka”, „Dziewczynka z zapałkami…” Wszyscy znamy te baśnie, od dzieciństwa ich słuchamy, wzruszamy się i uczymy najmłodszych. Te i wiele innych znanych baśni łączy jeden autor – Hans Christian Andersen, urodzony 2 kwietnia 1805 roku w mieście Odense w Danii. To on jest odpowiedzialny za nasze baśniowe dzieciństwo oraz materiał do wielu adaptacji filmowych, w końcu jego baśnie były inspiracją dla samego Disney’a i to nieraz!

2 kwietnia 2019 roku, w 214 urodziny Autora odbyła się lekcja biblioteczna dla dzieci właśnie pod hasłem „Urodziny Pana Andersena”. Uczestnicy dowiedzieli się między innymi, gdzie Hans Ch. Andersen urodził się i mieszkał, jak wygląda flaga Danii i… czym jest wernisaż.

Bawiliśmy się w odgadywanie baśniowych postaci na naszej mini-wystawie, a potem zaglądaliśmy do magicznego pudełka, które skrywało już bardziej zmaterializowane symbole, nawiązujące do znanych bajek i baśni. Po tym, jak dzieci posłuchały historii pt. „Calineczka”, zaskoczyły nas piękną piosenką o Andersenie i laurkami na jego urodziny.

Oprac. EB