Turniej Szachowy o Puchar Biblioteki w Filii nr 1 w Józefowie

Od października uczestnicy zajęć szachowych, pod opieką wolontariusza Przemka Borowicza, pilnie zgłębiali sztukę szachowych posunięć. Nadszedł w końcu czas, aby zobaczyć, jakie owoce przyniosła praktyka. 11 maja, w Tygodniu Bibliotek (pod hasłem #BIBLIOTEKA), odbył się wyczekiwany Turniej Szachowy o Puchar Biblioteki w Filii nr 1 w Józefowie.

Presja i ekscytacja z nadchodzącego wyzwania odczuwana była już dzień wcześniej, w piątek, emocje wisiały w powietrzu, więc Pan Przemek podał ostatnie wskazówki, które mogły się przydać w rozgrywce (aby uspokoić i przygotować), a potem życzył wszystkim powodzenia.

W sobotę, o godzinie 10:00, rozpoczęliśmy od przywitania i wypełniania kart uczestnika. Gdy wszystkie formalności zostały załatwione biorące udział w rozgrywkach dzieci przysiadły do szachownic.

Wzorem lat ubiegłych mieliśmy dwie grupy – kategoria młodsza i starsza. Przybyła do nas dwunastka szachistów - ci którzy uczęszczają na nasze, piątkowe zajęcia, oraz dwie osoby spoza naszego grona, co nas wielce ucieszyło. Nie ukrywamy, że chcielibyśmy więcej takich niespodzianek. Szachiści mieli przed sobą siedem rund, więc aby nie przedłużać, gdy wybiła godzina 10:15, zegary szachowe poszły w ruch.

Zapadła cisza. Co chwila słychać było tylko naciskanie zegarów, kończących ruch kolejnego z uczestników. Widać było skupienie i przejęcie u każdego, nawet my – bibliotekarki, poczułyśmy atmosferę całego przedsięwzięcia.

Po godzinach rozgrywek usłyszeliśmy ostatnie szach-mat i nadszedł czas podliczenia wyników. Wszyscy walczyli dzielnie, ale w ostateczności tak oto się prezentuje podium:

Grupa Młodsza:

I miejsce - Mikołaj Cupriak