URODZINY FILII NR 1 W JÓZEFOWIE

14 kwietnia 1971 r. to data pierwszego wpisu w księgach inwentarzowych Filii nr 1 w Józefowie. Fakt ten stał się inspiracją do przygotowania święta Filii, czyli "Urodzin Biblioteki". Propozycja organizacji uroczystości spotkała się z dużym zainteresowaniem czytelników i użytkowników placówki.

Pierwsze obchody postanowiliśmy poświęcić historii. Historii samej biblioteki, jak również publiczności, której ona służy.
Przygotowania rozpoczęliśmy w październiku 2018 roku od zbiórki starych fotografii, prowadzonej z zamiarem organizacji wystawy. Na nasz apel odpowiedziało wielu mieszkańców. Wyłoniło się grono pasjonatów i miłośników lokalnej tradycji i historii, którzy podzielali pogląd, że należy popularyzować wiedzę o swojej małej ojczyźnie. Pani Barbara Mierzwa mieszkanka Józefowa w czwartym pokoleniu, pani Ewa Hrynczyszyn i pan Tadeusz Żurawski (który przygotował i podarował tablice ekspozycyjne) spotykali się w bibliotece, by omawiać szczegóły organizacyjne i wspomóc nasze poszukiwania pamiątek. To dzięki wysiłkom tych osób dotarliśmy do starych map (z Archiwum Państwowego), dokumentów i osób, które zechciały podzielić się swoimi wspomnieniami. Zgromadzone materiały pozwoliły przedstawić na wystawie fragment  historii pod znamiennym tytułem "Józefów. Takie były początki". Opracowanie graficzne wystawy zawdzięczamy Wiktorii Gawrych.
19 maja o godz. 17.00 rozpoczęliśmy uroczystości. Dzięki życzliwej pomocy naszych przyjaciół z Domu Kultury "Uśmiech", na czele z panem dyrektorem Krzysztofem Jabłońskim, skorzystaliśmy z sali widowiskowej. Jako pierwszy zabrał głos p.o. Dyrektora Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim Wojciech Albiński, podkreślając w swoim wystąpieniu wagę zbiorów regionalnych dla budowania lokalnej tożsamości i biblioteki jako naturalnego środowiska ich gromadzenia, opracowania i  popularyzowania. Jak przystało na temat naszego święta o historii Filii nr 1 w Józefowie licznie zgromadzonej publiczności opowiedziała wieloletnia kierowniczka placówki pani Wanda Orzechowska. Jej prezentacja pt. "Miałam być tu na chwilę..." wywołała falę wspomnień, wzruszeń i wdzięczności za rolę i działania biblioteki w lokalnym środowisku. Na uroczystość przybyła również pani Monika Dziedzic, kierowniczka Filii nr 1 w latach 2016-2018, dziękując za kwiaty podkreśliła, że czas spędzony w Józefowie  to był "dobry czas". Życzyła Bibliotece wszelkiej pomyślności i życzliwości. Podarowała w prezencie urodzinowym kolekcję książek do działu dziecięcego. Kuratorki wystawy panie Ewa Hrynczyszyn i Barbara Mierzwa zaprezentowały eksponaty i zachęciły zgromadzonych do dzielenia się pamiątkami i wspomnieniami.
Spotkanie, jak przystało na uriczystość urodzinową, zakończyło się koncertem muzycznym w wykonaniu Natalii Rytki - czytelniczki, której śpiew bez akompaniamentu wzbudził aplauz publiczności. Do wspólnego śpiewania zachęcała także pani Monika Rychwalska, prezentując znane i lubiane przeboje. Po koncercie wszyscy zostali zaproszeni  na urodzinowy poczęstunek. I kolejny raz książki na regalach stały się świadkami spotkania przyjaciół i rozmów, rozmów, rozmów...

Pięknie dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji uroczystości, przybyli w niedzielne popołudnie, by wspólnie radować się i świętować nasz jubileusz. Mam nadzieję, że urodziny biblioteki wpiszą się na stałe do kalendarza bibliotecznych imprez. Do zobaczenia za rok!
Oprac. Ewa Bojarowska