SPOTKANIA AUTORSKIE Z ANNĄ ONICHIMOWSKĄ

W poniedziałek 20 maja odbyły się dwa spotkania autorskie z panią Anną Onichimowską.

Uczniowie klas II i III Szkoły Podstawowej w Święcicach mieli wyjątkową okazję spotkać się i porozmawiać z autorką, którą dotąd znali z książek dla dzieci oraz tekstów zamieszczonych w podręcznikach szkolnych. Pani Anna ma w swoim dorobku ponad 50 książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych, a także wiele scenariuszy słuchowisk, filmów i przedstawień teatralnych. Na spotkaniu w Święcicach prezentowała swoje książki, czytała fragmenty, opowiadała o ich powstawaniu. Największe zaciekawienie młodych czytelników wzbudziła ostatnia książka – „Listy do Ronaldo”. Dzieci miały okazję zapytać o receptę na napisanie dobrej książki, o pierwsze kroki w zawodzie pisarza, o pasje i te z dzieciństwa i te obecne, którymi okazały się m. in. podróże.

W Filii nr 1 w Józefowie spotkanie poprzedził cykl lekcji bibliotecznych, których bohaterką była właśnie Anna Onichimowska. Prezentacja przybliżyła postać ulubionej autorki, a zabawa "czytanie z emocjami" opowiadania "Najwyższa góra świata" ze zbioru o tym samym tytule pozwoliła "posmakować" twórczości tej wybitnej postaci literatury dla dzieci i młodzieży. Historia Kasi i jej brata bardzo poruszyła młodych czytelników. Pojawiło się wiele pytań i ciekawości odnośnie samej autorki. Zaproszeni uczniowie klas IVA i IV C ze Szkoły Podstawowej w Płochocinie mogli osobiście zadać nurtujące ich pytania. Pani Anna opowiadała o swoich książkach, ale również o trudnych sprawach i tematach dotyczących młodego człowieka. Spotkanie bardzo szybko przerodziło się w rozmowę przyjaciół: o marzeniach, lękach, definicji sukcesu i potrzebie (lub nie) czytania.

Ciekawe spotkania, pełne ciepła i humoru, minęły bardzo szybko. To były energetyczne i inspirujące godziny. Pani Annie mówimy do zobaczenia na kartach jej książek, a może jeszcze kiedyś w Święcicach i Józefowie...

Dziękujemy Dyrekcji obu Szkół i wychowawczyniom klas za współpracę i pomoc w promocji książki i czytania wśród młodzieży.

Oprac.: Teresa Sakowska i Ewa Bojarowska