POWIATOWY DZIEŃ BIBLIOTEKARZA' 2019

15 maja br. obchodziliśmy Powiatowy Dzień Bibliotekarza. To wyjątkowe święto, wciąż unikatowe w świecie bibliotekarskim, zorganizowała Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim – Biblioteka Powiatowa dla Powiatu Warszawskiego Zachodniego.

Na uroczystość przybyli goście z całego powiatu: przedstawiciele Starostwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, władze i przedstawiciele władz samorządowych gminy Izabelin, Kampinos, Łomianki, Ożarów Mazowiecki, przedstawiciele Biblioteki Wojewódzkiej w Warszawie, dyrektorzy i pracownicy bibliotek publicznych PWZ, przedstawiciele innych instytucji kultury oraz osoby zaprzyjaźnione z ożarowską biblioteką. Swoją obecnością zaszczycili nas również przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego - Bożena Żelazowska, radna województwa mazowieckiego i Władysław Teofil Bartoszewski, którzy w imieniu Marszałka Adama Struzika odczytali list gratulacyjny i złożyli życzenia bibliotekarzom naszego powiatu.

Największą niespodzianką tegorocznego Powiatowego Dnia Bibliotekarza, utrzymywaną w tajemnicy do ostatniej chwili, był przyznany po raz pierwszy honorowy tytuł Lidera Promocji Czytelnictwa Powiatu Warszawskiego Zachodniego, za wyróżniające się działania kulturalne i podejmowane akcje czytelnicze oraz osiągnięcia w rozwoju i upowszechnianiu czytelnictwa na obszarze powiatu warszawskiego zachodniego. Lidera wytypowano w trzech kategoriach: Osoba roku (Małgorzata Konopka, dyrektor GBP w Izabelinie), Instytucja roku (BP Gminy Leszno), Całokształt działalności (Elżbieta Paderewska, wieloletni dyrektor BP w Ożarowie Mazowieckim – Biblioteki Powiatowej dla PWZ). Każdy nagrodzony otrzymał wyjątkową statuetkę Pchły Szachrajki, autorstwa artysty rzeźbiarza Pawła Pietrusińskiego, będącej odwzorowaniem pomnika znajdującego się w Błoniu. Laureatów wyłoniła Kapituła w składzie: Członek Zarządu PWZ, Instruktor Biblioteki Powiatowej dla PWZ, Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej w Ożarowie Mazowieckim – Biblioteki Powiatowej dla PWZ. Więcej: http://biblioteka.ozarow-mazowiecki.pl/wydarzenia/1080-nagroda-im-pchly-szachrajki

Podczas powiatowego święta nie zabrakło także chwil wzruszeń i refleksji, zwłaszcza że tegoroczna uroczystość zbiegła się ze zmianą na stanowisku dyrektora BP w Ożarowie Mazowieckim. Dotychczasową dyrektor Elżbietę Paderewską zastąpił na tym stanowisku, od 1 maja, Wojciech Albiński. Słowa uznania wobec pracy i osoby pani dyrektor popłynęły ze strony dyrektorów bibliotek publicznych powiatu warszawskiego zachodniego, przedstawicieli władz i dotychczasowych podwładnych. Dziękowano za wieloletnią współpracę, zaangażowanie i otwartość, za entuzjazm i ogromną pasję z jaką kierowała biblioteką, dbając o jej rozwój. Podkreślano również zasługi w upowszechnianiu czytelnictwa w regionie oraz radość dzielenia się wiedzą i doświadczeniem z  dyrektorami i bibliotekarzami placówek bibliotecznych w powiecie.

Kolejnym punktem uroczystości było omówienie działalności bibliotek publicznych PWZ za rok 2018, którą przedstawiła Ewa Krupa, instruktor biblioteki powiatowej. Opowiedziała o osiągnięciach i szerokiej działalności kulturalnej każdej biblioteki, podkreślając ogrom pracy i wyzwania współczesnego bibliotekarza. Wskazała również problemy, z jakimi zmagają się bibliotekarze w swoich placówkach bibliotecznych w powiecie warszawskim zachodnim. Uhonorowaniem ich ciężkiej i wieloletniej pracy było wręczenie pięciu bibliotekarkom dyplomów honorowych z okazji jubileuszu pracy zawodowej. Na zakończenie części oficjalnej przekazano dyrektorom dwóch bibliotek – BP Gminy Stare Babice oraz BP Gminy Leszno – listy gratulacyjne z okazji 70-lecia działalności ich placówek.

Powiatowy Dzień Bibliotekarza zakończył niepowtarzalny koncert zespołu Plateau Mistrzowie słowa: Grechuta, Cohen, Jackowski, który zaczarował, wzruszył i rozbawił publiczność zgromadzoną w ożarowskiej bibliotece. Ten akustyczny i nastrojowy koncert, z dużą dawką humoru i autoironii, był prawdziwą ucztą duchową, na której nie zabrakło nieśmiertelnych utworów takich jak Dni, których nie znamy, Oprócz błękitnego nieba, czy Wiosna, ach to ty.

Po koncercie goście zostali zaproszeni na poczęstunek serwowany przez MCC Mazurkas Catering i  dofinasowany przez MCC Mazurkas Conference Centre and Hotel.

Oprac. Ewa Krupa