Stanisław Moniuszko. To jest mój rok!

Zapraszamy na wystawę „To jest mój rok” poświęconą życiu i twórczości Stanisława Moniuszki, którą udostępniamy w naszej bibliotece dzięki projektowi zrealizowanemu przez Bibliotekę Publiczną m.st. Warszawy - Bibliotekę Główną Województwa Mazowieckiego przy współpracy z Teatrem Wielkim.

Wystawa powstała w 200 – lecie urodzin wybitnego kompozytora, dyrygenta, pedagoga, organisty, ojca polskiej opery narodowej. Moniuszko pisał nie tylko opery, ale i pieśni, kantaty, utwory religijne, symfoniczne, kameralne. Jego twórczość, pełna polskiej tradycji, folkloru i poezji, głeboko wrosła w naszą kulturę. Któż nie nucił kiedyś „Prząśniczki”? A słynne „Zażyj tabaki” wyśpiewane basem w „Arii z kurantem” ze „Strasznego Dworu” od dawna funkcjonuje w zbiorze kultowych zwrotów w polszczyźnie.

Wystawie towarzyszy film prezentujący słynne wykonania dzieł Moniuszki. Można go zobaczyć także tutaj.