V OŻAROWSKI / XVIII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ CZYTANIA DZIECIOM

Za nami największe ożarowskie, cykliczne wydarzenie literackie dla dzieci i młodzieży, skierowane do uczniów i przedszkolaków z terenu całej gminy. Od pięciu lat Biblioteka Publiczna w Ożarowie Mazowieckim na zakończenie całorocznej akcji głośnego czytania w kampanii Fundacji ABCXXI „Cała Polska czyta dzieciom”, zaprasza dorosłych do wspólnych spotkań, do czytania i zabawy z najmłodszymi i książką.

W 2019 roku nasz „tydzień”, z powodu dużej liczby chętnych do współpracy instytucji i osób, trwał aż… trzy tygodnie. W tym swoistym maratonie czytania odbyły się 23 imprezy czytelnicze, w których udział wzięło 1529 młodych uczestników (dla porównania w ubiegłym roku dzieci było 1110). Czytało z nami 52 dorosłych! Tu, jak zwykle, liczyć mogliśmy na wsparcie Rady Miejskiej, Straży Miejskiej, Ożarowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Ożarowskiego Klubu Mam i Klubu Pasjonaci z Józefowa. Nowe osoby, które chętnie wzięły udział w wydarzeniach, to redaktorka lokalnej „Misericordii” p. Grażyna Lipska-Zaremba oraz Grupa Wilki, znana z propagowania zdrowego trybu życia i spacerów z kijkami. Do czytania włączyły się także osoby, które nie są związane z żadnymi instytucjami i organizacjami, a niekwestionowaną rekordzistką, która spędziła najwięcej czasu z dziećmi była p. Monika Zaremba ze Straży Miejskiej. Wszystkim Państwu serdecznie dziękujemy!

Po podsumowaniu akcji okazało się, iż czytaliśmy razem 1365 minut, czyli trochę ponad 22 godziny, przeczytaliśmy 104 teksty (wiersze, fragmenty opowiadań i całe książki). Przygotowaliśmy wyjątkowe wydarzenia, takie jak spotkanie autorskie z p. Pawłem Beręsewiczem, jednym najbardziej poczytnych pisarzy dziecięcych i młodzieżowych, którego książki są bardzo często wypożyczane w ożarowskich bibliotekach, poszliśmy także na spacer przyrodniczy z prof. Małgorzatą Sułkowską, która następnie przeczytała dzieciom książkę o skrzatach.

V Ożarowski Tydzień Czytania Dzieciom był jednak wyjątkowy nie tylko z powodu okrągłego jubileuszu, czy statystyk. Był wyjątkowy, bo po raz pierwszy do akcji włączyliśmy nieco starszych uczestników. Podczas Dyskusyjnego Klubu Książki dla Młodzieży czytaliśmy klasie 6 ze Szkoły Podstawowej nr 1 nowe opowiadania z tomu „Gorzka czekolada. 2”, a ostatnim wydarzeniem akcji był happening czytelniczy „Jak nie czytam, jak czytam!” zorganizowany w Szkole Podstawowej w Duchnicach. Happening ten, odbywający się jednocześnie w całej Polsce, miał na celu pokazanie, iż nie jest prawdą, że młodzież po książki nie sięga, nie ma przyjemności w czytaniu, a jedyne książki z jakimi ma do czynienia to szkolne podręczniki. Razem czytając, później wspólnie tańcząc zumbę, udowodniliśmy, iż hasło reklamujące akcję „Starzy nie czytają – w młodych nadzieja!” nie jest gołosłowne.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy wszystkim – i małym i dużym – uczestnikom V Ożarowskiego / XVIII Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom. Teraz czas na wyciszenie naszej całorocznej pracy. Wyciszenie oczywiście pozorne, bowiem czas wakacyjny spędzimy na przygotowaniach do kolejnego roku szkolnego, już niedługo ruszamy także z bibliotekami podwórkowymi, czyli z czytaniem w plenerze. W wakacyjne środy o 18.00 tradycyjnie meldujemy się przy sadzawce w Macierzyszu, znajdziecie nas Państwo również na Powitaniu Lata w Duchnicach, a może jeszcze gdzie indziej?

Przejdź do Galerii OTCD, Happening, Spotkanie autorskie

Fot. DK "Uśmiech", BP w OM

Ewa Pawlak

Lider Kampanii „Cała Polska czyta dzieciom”